• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта

Рішення 22 сесії, 6 скликання, 1 пленарне

Печать

БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                             м. Білопілля

Про депутатський запит
Яковлєва О. М., Жаворонкова А. В.
та Іщенка О. М.

Заслухавши запит депутатів районної ради Яковлєва О. М., Жаворонкова А. В. та Іщенка О. М., на підставі статті 22 Закону України „Про статус депутатів місцевих рад”, районна рада вирішила:

1. Підтримати депутатський запит Яковлєва О. М., Жаворонкова А. В. та Іщенка О. М. щодо сплати податку з доходів фізичних осіб працівників дорожніх вагоноколісних майстерень станції Ворожба до Ворожбянського міського бюджету у 2013 році або вирішення питання щодо врахування дотації вирівнювання та направити на розгляд до Державної податкової адміністрації в Сумській області, до Головного фінансового управління Сумської обласної державної адміністрації, до Сумської обласної ради, до ДТГО „Південно-західна залізниця” та до Відокремленого підрозділу „Конотопська дирекція залізничних перевезень”. Встановити строк для надання відповіді – до 06.01.2013.

2. Оперативний контроль за наданням відповіді на запит покласти на відділ правового забезпечення виконавчого апарату районної ради (О. В. Усенко).



Голова районної ради                                                            В.І. Кубрак

Голові Білопільської
районної ради
Кубраку В. І.
Депутатський запит

Згідно з наказом начальника ДТГО «Південно-Західна залізниця» № 142-Н від 05.04.2012 року з 01.10.2012 року здійснена реорганізація Вагонного депо Ворожба, шляхом приєднання до Вагонного депо Конотоп та створення на його базі дорожніх вагоноколісних майстерень.
До Ворожбянської міської ради надійшов лисі № 3133 від 13.11.12 р. керівництва Вагонного депо Конотоп про те, що в зв'язку з реорганізацією Вагонного депо Ворожба сплата податку з доходів фізичних осіб з 01.01.2013 року буде проводитись до місцевого бюджету м. Конотоп.
Враховуючи те, що про реорганізацію Вагонного депо Ворожба міську та районну раду письмово не було попереджено, тому при формуванні бюджету на 2013 рік. було враховано надходження податку з доходів фізичних осіб з працівників Вагонного депо Ворожба, таким чином дотація вирівнювання до розрахункових показників обсягів доходів на 2013 рік також не врахована.
Працівниками дорожніх вагоноколісних майстерень станції Ворожба є жителі міста Ворожба. Проте, податок з доходів фізичних осіб, буде зараховуватись до місцевого бюджету м. Конотоп. Це кошти, які б використовувались на розвиток міста Ворожба та вирішення соціальних питань
У зв'язку з тим, що чинне законодавство не заперечує сплату податку з доходів фізичних осіб за місцем здійснення фактичної діяльності виробничих структурних підрозділів юридичних осіб, які розташовані на іншій території, керуючись статтею 21, 22 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад4» просимо направити запит до Державної податкової адміністрації в Сумській області, до Головного фінансового управління Сумської обласної державної адміністрації та Сумської обласної ради та ініціювати питання щодо сплати податку з доходів фізичних осіб працівників дорожніх вагоноколісних майстерень станції Ворожба до Ворожбянського міського бюджет) в 2013 році або вирішення питання щодо врахування дотації вирівнювання.

Депутати районної ради
                                                                О.М. Іщенко
                                                                О.М. Яковлєв
                                                                А.В. Жаворонков


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                           м. Білопілля

Про затвердження районної програми
відзначення 125-ої річниці від дня народження
видатного педагога, письменника, уродженця
м. Білопілля А.С.Макаренка

Розглянувши звернення голови районної державної адміністрації від 27.11.2012р., щодо затвердження районної програми відзначення 125-ої річниці від дня народження видатного педагога, письменника, уродженця м. Білопілля А.С.Макаренка у відповідності з пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:

1. Затвердити районну програму відзначення 125-ої річниці від дня народження видатного педагога, письменника, уродженця м.Білопілля А.С.Макаренка (додається).
2. Відділу освіти Білопільської районної державної адміністрації (Оксененко І.П.) забезпечити виконання даної програми.
3. Фінансовому управлінню Білопільської районної державної адміністрації (Нікітенко О.В.) забезпечити фінансування заходів, передбачених даною програмою.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань молоді, освіти, культури, спорту та туризму (Христій Ю.Г.).


Голова районної ради                                                            В.І.Кубрак

(Завантажити Програму)

БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                             м. Білопілля

Про районну програму з реалізації
Конвенції ООН про права дитини
на 2013 - 2016 роки

Розглянувши подану Білопільською районною державною адміністрацією районну програму з реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2013-2016 роки, враховуючи рішення чотирнадцятої сесії шостого скликання Сумської обласної ради від 17.02.2012 року «Про Обласну програму з реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2012-2016 роки», з метою забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав дітей, організації їх морального, фізичного та розумового розвитку, поліпшення соціальної підтримки сімей з дітьми, виховання відповідального батьківства та запобігання соціальному сирітству, відповідно до п.16 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Украї-ні», Закону України «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року» районна рада вирішила:
1. Затвердити районну програму з реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2013-2016 роки (додається).
2. Фінансовому управлінню районної державної адміністрації (Нікітенко О.В.) забезпечити фінансування заходів програми протягом 2013-2016 років.
3. Організацію виконання цієї Програми покласти на відділ освіти, службу у справах дітей, відділ у справах молоді та спорту, відділ культури райдержадмініст-рації, управління праці та соціального захисту населення, комунальний заклад «Білопільська центральна районна лікарня», районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управління юстиції, виконкоми міських, селищних, сільських рад.
4. Рекомендувати міським, селищним, сільським радам:
4.1. Затвердити відповідні програми з реалізації Конвенції ООН про права ди-тини на 2013-2016 роки з урахуванням напрямків та заходів районної програми.
4.2. При формуванні місцевих бюджетів на 2013 та наступні роки передбачити кошти на реалізацію заходів, визначених програмою.
5. Координацію дій між виконавцями Програми та контроль за її виконанням здійснює служба у справах дітей райдержадміністрації (Головаченко С.О.).
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію ра-йонної ради з питань молоді, освіти, культури (Христій Ю.Г.).


Голова районної ради                                                                  В. І. Кубрак

(Завантажити Програму)

БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                            м. Білопілля

Про районну цільову соціальну програму
протидії захворюванню на туберкульоз у 2012-2016 роках

Розглянувши подану Білопільською районною державною адміністрацією та комунальним закладом «Білопільська ЦРЛ» районну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2012-2016 роках, враховуючи рішення дев’ятнадцятої сесії Сумської обласної ради шостого скликання від 28.09.2012 «Про Обласну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2012-2016 роках», наказ управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації № 840 від 24.10.12 «Про впровадження обласної цільової соціальної програми протидії захворюваності на туберкульоз у 2012-2016 роках», керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 та пунктом 1 частини 1 статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:

1. Затвердити районну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2012-2016 роках (додається).
2. Районній державній адміністрації забезпечити виконання заходів Програми.
3. Організацію виконання Програми покласти на комунальний заклад районної ради «Білопільська ЦРЛ».
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення (голова комісії Хом’як А.П.).

Голова районної ради                                                Кубрак В.І.

(Завантажити Програму)


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                          м. Білопілля

Про прийняття до спільної власності
територіальних громад сіл, селищ, міст
району медичного обладнання

Розглянувши звернення головного лікаря КЗ Білопільської районної ради «Білопільська ЦРЛ» № 11/2744 від 05.12.2012р. та враховуючи рішення 20 сесії обласної ради від 16.11.2012 «Про передачу зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області медичного обладнання до комунальної власності територіальних громад міст та районів» на підставі статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада вирішила:
1. Прийняти до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району з постановкою на баланс КЗ Білопільської районної ради «Білопільська ЦРЛ»:
- комплекс рентгенівський діагностичний з цифровою обробкою зображення РДК-ВСМ на два робочих місця, вартістю 847217,00 (вісімсот сорок сім тисяч двісті сімнадцять) гривень без ПДВ.
2. Головному лікарю КЗ Білопільської районної ради «Білопільська ЦРЛ» Хом’яку А.П. здійснити прийом цього майна згідно з чинним законодавством та забезпечити належний облік та використання рентгенівського апарату.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва (Андрійчук Г.І.) та відділ комунального майна виконавчого апарату районної ради (Іщенко Ю. А.).


Голова районної ради                                                            В.І. Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                        м. Білопілля

Про Програму інформатизації
на 2013 рік

Розглянувши районну Програму інформатизації на 2013 рік, внесену на розгляд сесії головою Білопільської райдержадміністрації, відповідно до статей 6, 17 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 644 «Про затвердження Порядку формування та виконання регіональної програми і проекту інформатизації», розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №54-р «Про затвердження державних замовників регіональних програм і проектів інформатизації», рішення сорок третьої сесії обласної ради п’ятого скликання від 23.06.2010 «Про Регіональну програму інформатизації на 2010-2012 роки», статті 85 Бюджетного кодексу України, п. 16 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада вирішила:
1. Затвердити районну Програму інформатизації на 2013 рік (додається).
2. Фінансовому управлінню райдержадміністрації (Нікітенко О.В.) при формуванні, внесенні змін до районного бюджету, передбачати кошти на виконання даної програми.
3. Організацію виконання даного рішення покласти на відділ документообігу та роботи зі зверненнями громадян апарату Білопільської райдержадміністрації (Садова Н.М.).
4. Рішення Білопільської районної ради від 31.05.2011 «Про інформатизацію Білопільського району на 2011-2012» роки вважати таким, що втратило чинність.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва (Андрійчук Г.І.)


Голова районної ради                                                       В.І. Кубрак


Додаток
до рішення районної ради
шостого скликання
від 06.12.2012 р.


Програма інформатизації
на 2013 рік


Зміст

Паспорт Районної програми інформатизації на 2013 рік
1. Концепція інформатизації району
1.1. Загальні положення та нормативно-правова основа
1.2. Стан і проблеми інформатизації району
1.3. Обґрунтування необхідності вирішення проблеми
1.4. Головна мета, завдання та пріоритетні напрями інформатизації
району
1.5. Принципи формування і виконання програми
1.6. Заходи організаційного забезпечення реалізації Програми та контролю
за її виконанням
1.7. Обсяги та джерела фінансування Програми
1.8. Очікувані результати виконання програми та їх вплив на соціально-
економічний розвиток району
2. Завдання районної програми інформатизації на 2013
3. Напрями діяльності та заходи районної програми


Паспорт
Районної програми інформатизації на 2013 рік

1.

Ініціатор розроблення програми

Районна державна адміністрація

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2007 р. № 653-р «Про затвердження плану заходів з виконання завдань, передбачених Законом України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки»

3.

Розробник програми

Відділ документообігу та роботи зі зверненнями громадян апарату райдержадміністрації

4.

Співрозробники програми

5.

Відповідальний виконавець програми

Білопільська районна державна адміністрація

6.

Учасники програми

Білопільська районна державна адміністрація та Білопільська районна рада.

7.

Термін реалізації програми

2013 рік

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми

районний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів необхідних для реалізації програми, всього, в тому числі:

50 тис. грн.

коштів обласного бюджету

0

коштів районного бюджету

50 тис. грн.

коштів інших джерел

0


1.Концепція інформатизації Білопільського району

1.1.Загальні положення та нормативно-правова основа

Районна програма інформатизації Білопільського району (далі – Програма) розробляється відповідно до Концепції Національної програми інформатизації, схваленої Законом України «Про Концепцію Національної програми інформатизації», Закону України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007—2015 роки», Указу Президента України від 20 жовтня 2005 р. № 1497/2005 «Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій», постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 644 «Про затвердження Порядку формування та виконання регіональної програми і проекту інформатизації», розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2007 р. № 653-р «Про затвердження плану заходів з виконання завдань, передбачених Законом України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки».
Програма спрямована на впровадження елементів електронної інформаційної системи «Електронного уряду» та вирішення завдань переходу до нового етапу розвитку суспільства - етапу інформаційного суспільства, головним змістом якого є діяльність людей, що пов'язана з отриманням, обробкою та створенням інформації. Інформаційно-комунікаційні технології (далі - ІКТ) стали чи не головним інструментом розвитку сучасної ринкової економіки, вони кардинально впливають на політичні процеси в усьому світі.
У сучасних умовах значно зростають вимоги до рівня інформатизації суспільства та інформаційно-аналітичного забезпечення органів державного управління. На етапі переходу світового співтовариства до інформаційного суспільства ступінь використання інформаційного простору та інформаційних технологій стає безпосереднім чинником економічного зростання, забезпечення соціально-політичної стабільності, попередження і ліквідації екологічних катастроф.
Програма визначає стратегію комп'ютерного, телекомунікаційного та інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування району для забезпечення інформаційних потреб громадян, суспільства та держави, сприяння соціально-економічному розвитку району шляхом упровадження сучасних та перспективних інформаційних технологій в усі сфери життєдіяльності регіону.
Основні положення Програми спрямовані на вирішення пріоритетних завдань державної політики щодо розвитку інформаційного суспільства в Україні та впровадження новітніх ІКТ у всі сфери суспільного життя і діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

1.2. Стан і проблеми інформатизації району.

З метою координації діяльності районної державної адміністрації та районної ради з питань інформаційно-аналітичного забезпечення на єдиних принципах, сприяння ліквідації монополізму на інформаційні ресурси, проведення в районі єдиної технічної політики розвитку інформаційних технологій, систем і мереж, інформаційної безпеки у відділі документообігу та роботи зі звернень громадян апарату райдержадміністрації установлена ліцензійна програма Foss Doc.
На сьогодні забезпеченість комп'ютерною технікою райдержадміністрації становить 50%. Більшість комп'ютерів підключені до локальної мережі. Це дозволяє мати доступ структурних підрозділів до мережі Інтернет, електронної пошти, мережевих програмних комплексів.
У районі за галузевими програмами успішно впроваджуються інформаційні системи управління Пенсійного фонду, служби зайнятості, Державного казначейства, податкових, фінансових органів, банківських установ.
Разом з тим у найбільш складному стані по рівню інформатизації знаходяться апарат та мало чисельні структурні підрозділи райдержадміністрації. Рівень їх забезпеченості комп'ютерною технікою в середньому становить 35% (один комп'ютер на 2-3 працівників), 40% з якої є технічно і морально застарілою.
На жаль, значних зрушень у цій важливій для суспільного життя галузі за останні роки не відбулося, що пов'язано з проблемами фінансування з державного бюджету.

1.3.Обґрунтування необхідності вирішення проблеми

Між державним, регіональним та місцевим рівнями існує певна невпорядкованість інформаційних відносин, що простежуються у стосунках органів державної влади при організації інформаційної взаємодії. Практично відсутня така взаємодія і між органами місцевого самоврядування.
Становленню регіональних інформаційних систем не сприяє і та обставина, що в райдержадміністрації та в органах місцевого самоврядування відсутні структурні підрозділи, які б забезпечували впровадження сучасних інформаційних технологій.
Відсутність відділів (секторів) інформаційно-комп'ютерного забезпечення як у районній державній адміністрації, так і в органах місцевого самоврядування призводить до труднощів у задоволенні потреб районної державної адміністрації в інформаційних ресурсах і темпах розвитку інформатизації. Серед негативних факторів є недоліки в самій структурній будові. Існують проблеми з кількістю та фаховим рівнем штатних працівників, особливо тих, на яких покладені додаткові обов'язки щодо робочої підтримки технічного стану комплексу програмно-технічних засобів.
Істотно гальмує становлення електронних форм взаємодії між районною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування, фізичними і юридичними особами неузгодженість галузевих та відсутність багатьох, державних стандартів в інформаційній сфері.
Іншим чинником, який істотно стримує розвиток регіональних інформаційних систем, є те, що в країні, на жаль, відсутні типові технічні рішення стосовно створення автоматизованих систем обробки інформації для органів місцевого самоврядування. Наслідком цього є не тільки відставання в розвитку інформаційних систем органів місцевого самоврядування, але й значні витрати, викликані необхідністю індивідуальної розробки таких систем.
Основні проблеми електронного розвитку територіальних угрупувань в районі:
нерівномірність забезпечення можливості доступу населення до комп'ютерних і телекомунікаційних засобів, поглиблення «інформаційної нерівності» між органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, галузями економіки та різними верствами населення, у міській та сільській місцевостях;
істотний дисбаланс у розвитку ІКТ-інфраструктури і ступеня інтеграції ІКТ в основні ділові процеси;
нерозвиненість інформаційних послуг і ресурсів для громадян і організацій;
низький рівень інформаційної грамотності і готовності населення до використання ІКТ;
високий рівень соціально-економічного розшарування населення і низький платоспроможний попит на ІКТ;
мала частина економічно активного населення, що пройшло спеціальну підготовку з використання ІКТ у трудовій діяльності;
низький рівень участі держави і бізнесу в навчанні навичкам використання ІКТ;
низька мотивація населення.

1.4. Головна мета, завдання, заходи та пріоритетні напрями Програми

Головною метою Програми є розбудова інформаційного суспільства та електронної інформаційної системи «Електронний уряд», удосконалення системи забезпечення районної державної адміністрації, та місцевих рад повною і достовірною інформацією для підтримки процесів прийняття управлінських рішень, забезпечення інформаційних потреб громадян, суспільства та держави, сприяння соціально-економічному розвитку району шляхом упровадження сучасних та перспективних інформаційних технологій в усі сфери життєдіяльності району.

Пріоритетними напрямами інформатизації є:

технічне забезпечення райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування сучасною комп'ютерною технікою та програмним забезпеченням, необхідними для виконання управлінських функцій на місцях;
формування та впровадження правових, організаційних, науково-технічних, економічних, фінансових, технологічних, методичних умов розвитку інформаційного суспільства з урахуванням світових тенденцій;
розвиток телекомунікаційного середовища району на основі єдиної інформаційно-телекомунікаційної мережі районної державної адміністрації та органів місцевого самоврядування району;
всебічний розвиток загальнодоступної інформаційної інфраструктури та інформаційно-телекомунікаційних систем;
забезпечення вільного доступу населення до телекомунікаційних послуг, зокрема до мережі Інтернет, ІКТ та інформаційних ресурсів;
збільшення різноманітності та кількості послуг населенню та бізнесу, що надаються за допомогою ІКТ;
створення загальнодоступних електронних інформаційних ресурсів на основі врахування національних, світоглядних, політичних, економічних, культурних та інших аспектів розвитку України;
забезпечення участі громадськості в побудові інформаційного суспільства, забезпечення конституційних прав людини, суспільства та держави в інформаційній сфері.
Основними завданнями та заходами Програми є:
технічне забезпечення райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування сучасною комп'ютерною технікою;
створення єдиної інформаційно-телекомунікаційної мережі органів державної влади та органів місцевого самоврядування району для забезпечення розвитку регіональних інформаційних та інформаційно-аналітичних систем, формування систем електронних інформаційних ресурсів;
розвиток районної складової електронної інформаційної системи «Електронний уряд»;
створення інформаційних систем для районної державної адміністрації та органів місцевого самоврядування району та якнайшвидшого включення їх до єдиного інформаційного простору України;
побудова сучасних каналів зв'язку між районними центром та селами для створення єдиної телекомунікаційної мережі;
створення корпоративної та локальних обчислювальних мереж органів державної влади та органів місцевого самоврядування району;
створення колективних точок адміністративних послуг у приміщеннях райдержадміністрації та районної ради;
покращення якості надання послуг громадянам через мережу інформаційних пристроїв вільного доступу - «інфоматів» та бездротову мережу Wi-Fi;
легалізація вже існуючого та закупка нового ліцензійного програмного забезпечення.

1.5. Принципи формування і виконання Програми

Програма формується як складова частина Національної програми інформатизації України, Регіональної програми інформатизації на 2013 рік, соціально-економічної політики розвитку району і держави в цілому і спрямовується на досягнення раціонального використання науково-технічного та промислового потенціалу, матеріально-технічних і фінансових ресурсів шляхом створення та використання сучасної інформаційної інфраструктури в інтересах вирішення комплексу поточних та перспективних завдань розвитку району.
Заходи з інформатизації району у 2013 році повинні забезпечити розбудову інформаційного середовища і, як наслідок, підвищення ефективності вирішення завдань соціально-економічного розвитку району, а в кінцевому результаті - якості життя людей.
Особливо важливим напрямком підвищення ефективності робіт з інформатизації є координація заходів у цій сфері. Для прискорення процесу інформатизації району необхідна відповідна концентрація ресурсів, що можлива за умов державного регулювання процесів інформатизації на основі гнучкого поєднання принципів централізації і децентралізації, саморозвитку, самофінансування та самоокупності, державної підтримки через систему пільг, кредитів, прямого бюджетного фінансування, передбачення на інформатизацію окремої статті в районному бюджеті.
Бюджетні кошти повинні бути спрямовані, насамперед, на реалізацію загально важливих проектів інформатизації:
- створення корпоративної інформаційно-телекомунікаційної мережі райдержадміністрації та органів місцевого самоврядування;
- розвиток та створення районних інформаційних ресурсів;
- інформатизацію стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку району;
- зміцнення державності.
Вищі пріоритети повинні надаватися інформаційній підтримці заходів інформатизації сфери державного управління, стратегічних напрямів розвитку економіки, у першу чергу агропромислового та паливно-енергетичного комплексів, транспорту, зв'язку та соціальної сфери.
Реалізація Програми має здійснюватись з додержанням таких основних принципів і забезпечити:
- узгодженість пріоритетів інформатизації з основними напрямами програм;
- соціально-економічного розвитку району;
- випереджувальний розвиток нормативно-правової бази регулювання відносин учасників створення; розповсюдження і використання інформаційних продуктів і послуг;
- створення організаційних і фінансових основ для реалізації завдань інформатизації.

1.6. Заходи організаційного забезпечення реалізації
Програми та контролю за її виконанням

Кошти на інформатизацію району централізовано спрямовуються на створення ядра інформатизації - інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної районної системи інформаційних ресурсів, інформатизацію сфери управління та соціальної сфери, чим забезпечується основа для розв'язання стратегічних завдань.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 644 «Про затвердження Порядку формування та виконання регіональної програми і проекту інформатизації» кошти на фінансування Програми необхідно передбачити в межах окремого рядка районного бюджету.
Програма згідно з чинним законодавством може протягом щороку коригуватися та затверджуватися в установленому порядку.
Координація робіт щодо виконання завдань Програми покладається на відділ документообігу та роботи зі зверненнями громадян апарату районної державної адміністрації.
Контроль за реалізацією Програми покладається на керівника апарату районної державної адміністрації.
1.7. Обсяги та джерела фінансування Програми

Фінансування заходів Програми здійснюється районного бюджету.
Обсяг коштів, що планується використати з районного бюджету, становить
50 тис. грн.
тис.грн.

Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми

2013 рік

Усього витрат на виконання Програми

Обсяг ресурсів усього з районного бюджету

50

50

Обласний бюджет

0

0

Кошти не бюджетних джерел

0

0


1.8. Очікувані результати виконання Програми та їх вплив на соціально-економічний розвиток району

Найважливішими наслідками інформатизації, що визначають успіх у вирішенні завдань соціально-економічного розвитку, є побудова сучасної системи державного управління, розвиток телекомунікаційного середовища, створення потужних інформаційних ресурсів, розвиток пріоритетних напрямів економіки та соціальної сфери, надання рівного якісного доступу до інформації, освіти, послуг закладів охорони здоров'я, адміністративних послуг органів державної влади та органів місцевого самоврядування, сприяння становленню інформаційного суспільства, в якому кожен громадянин міг би створювати і накопичувати інформацію та знання, мати до них вільний доступ, користуватися і обмінюватися ними, щоб надати можливість кожній людині повною мірою реалізувати свій потенціал, сприяючи суспільному і особистому розвиткові та підвищуючи якість життя.
Результатами практичного впровадження завдань Програми стане:
- подальший розвиток телекомунікаційного середовища району;
- підвищення оперативності та ефективності прийняття управлінських рішень керівництвом району, забезпечення доступу спеціалістів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування до оперативних інформаційних та аналітичних баз даних, забезпечення ефективного впровадження Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування району;
- розгортання та забезпечення діяльності на території району Інтернет - приймалень в райдержадміністрації та органах місцевого самоврядування району. Це дасть жителям населених пунктів можливість доступу телекомунікаційними засобами до інформації та послуг органів влади;
Упровадження єдиної корпоративної мережі та системи електронного документообігу дозволить заощадити кошти на поштові послуги, послуги міжміського зв'язку, прискорить прийняття управлінських рішень.

Завдання Програми

Завдання (роботи)

Державний замовник завдання (робіт)

Обсяг фінансування, тис. гривень

Очікувані результати

Всього

У тому числі

Обласний бюджет

Районний бюджети

Капітальні вкладення

Поточні витрати

Обласний бюджет

Районний бюджети

Науково-дослідні роботи

Інші потреби

Обласний бюджет

Районний бюджети

Обласний бюджет

Районний бюджети

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Утримання та розвиток телекомунікаційної інфраструктури

Побудова локальних мереж передачі даних у райдержадмі-ністрації та районної ради

Райдержадмі-ністрація, районна рада та органи місцевого самоврядування

0

0

0

Створення локальних мереж передачі даних в райдержадмі-ністрації та в районній ради

Створення колективних точок адміністратив-них послуг у приміщеннях органів державної влади

Райдержадмі-ністрація

0

0

0

Надання громадянам послуг через мережу інформаційних пристроїв вільного доступу -«інфоматів» та бездротову мережу Wi-Fi

Створення та розвиток інформаційної інфраструктури

Забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування сучасними засобами обчислювальної техніки

Райдержадмі-ністрація

50

50

Оновлення парку комп'ютерної техніки органів державної влади та органів місцевого самовряду-вання

Упровадження системи електронного документообігу в райдержадмі-ністрації

Райдержадмі-ністрація

0

0

Створення системи електронного документо-обігу


Напрямки діяльності та заходи Програми

Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання)

Перелік заходів програми

Строк виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис.грн. гривень, у тому числі

Очікуваний результат

2013 р.

Технічне забезпечення райдержадмі-ністрації та районної ради

Побудова локальних мереж передачі даних в райдержадміністрації та в районній раді

2013

Райдержад-міністрація, органи місцевого самовряду-вання

Район-ний бюджет

0

Створення локальних мереж передачі даних в райдержадмі-ністрації

Створення єдиної інформаційно-телекомунікаційної мережі

райдержадмі-ністрації

Створення колективних точок доступу до адміністративних послуг у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування

2013

Райдержад-міністрація, органи місцевого самовряду-вання

Район-ний бюджет

0

Надання громадянам послуг через мережу інформаційних пристроїв вільного доступу -«інфоматів» та бездротову мережу Wi-Fi

Створення системи інформаційно-аналітичного забезпечення райдержадмі-ністрації

Впровадження системи електронного документообігу в апараті райдержадміністра-ції, підпорядкованих структурних підрозділах

2013.

Райдержад-міністрація, органи місцевого самовряду-вання

Район-ний бюджет

0

Створення системи електронного документообігу та діловодства, оперативного зберігання, систематизації і класифікації, формування справ, складання описів та передачі в архів документів

Ліцензійне програмне забезпечення, придбання комп’ютерної техніки для апарату, структурних підрозділів РДА

Легалізація вже існуючого та закупка нового ліцензійного програмного забезпечення та комп’ютерної техніки

2011-2012 роки

Райдержад-міністрація, органи місцевого самовряду-вання

Район-ний бюджет

50

Забезпечення виконання прав на інтелектуальну власність, комп’ютерне забезпечення

Разом

50



БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                         м. Білопілля

Про звіт голови районної ради Кубрака В.І.
про діяльність за період з грудня 2011 року
по грудень 2012 року

Відповідно до пункту 17 частини 6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада вирішила:
1. Звіт голови районної ради Кубрака Василя Івановича про діяльність за період з грудня 2011 року по грудень 2012 року взяти до відома.
2. Головними напрямками роботи голови ради, депутатського корпусу на 2013 рік вважати:
2.1. Захист загальнолюдських прав громадян відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та інших головних завдань в діяльності голови ради, депутатського корпусу, виконавчого апарату районної ради.
2.2. Сприяти залученню місцевих можливостей та ресурсів, інвестиційних коштів та коштів державного й місцевих бюджетів для забезпечення соціально-економічного розвитку району.
2.3. Відповідно до вимог чинного законодавства сприяти органам виконавчої влади та місцевого самоврядування максимально наповнювати коштами місцеві бюджети.
2.4. Депутатському корпусу активніше захищати економічні та особисті права громадян району по напрямках повноважень органів місцевого самоврядування.
2.5. Працювати над поліпшенням вчасного та якісного надання соціальних послуг населенню, функціонування на належному рівні закладів освіти, охорони здоров’я та культури.
2.6. Покращувати стан екологічної безпеки в районі, активно працювати щодо вирішення актуальних проблем санітарної очистки забруднених територій.
2.7. Прищеплювати жителям району любов до рідного краю, свого народу, Батьківщини шляхом систематичного проведення цілеспрямованої роботи з патріотичного виховання населення.
2.8. Відповідно до чинного законодавства України забезпечити ефективний контроль за виконанням органами виконавчої влади делегованих радою повноважень.


Голова районної ради                                                        В. І. Кубрак


ЗВІТ
ГОЛОВИ БІЛОПІЛЬСЬКОЇ
РАЙОННОЇ РАДИ В.І. КУБРАКА
ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ЗА ПЕРІОД ІЗ
ГРУДНЯ 2011 РОКУ ПО ГРУДЕНЬ 2012 РОКУ



м. Білопілля, грудень 2012


Зміст

Передмова

Розділ 1. Сесійна робота

Розділ 2. Діяльність постійних депутатських комісій

Розділ 3. Функціонування комунальних закладів

Розділ 4. Звернення громадян та виконання депутатських запитів

Розділ 5. Ведення особистого прийому громадян депутатами

Розділ 6. Державна регуляторна політика

Розділ 7. Відкритість і прозорість в роботі районної ради

Розділ 8. Взаємодія з органами місцевого самоврядування

Розділ 9. Співпраця місцевого самоврядування і виконавчої влади

Висновки

Додатки



ПЕРЕДМОВА
Високоповажне зібрання. Відповідно до пункту 17 частини 6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до уваги присутніх пропонується звіт голови районної ради про діяльність за період з грудня 2011 по грудень 2012 року.
За основу діяльності районної ради були покладені реалізація положень Програми Президента України Віктора Януковича на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», Стратегії соціально-економічного розвитку Сумської області на період до 2015 року «Нова Сумщина-2015», Програми соціально-економічного розвитку Білопільського району на 2012 рік, які визначають головні цілі та пріоритети розвитку регіону, конкретні завдання щодо ефективного використання наявного природного, виробничого й трудового потенціалів, забезпечення стабільного розвитку економіки та підвищення добробуту громадян.
У державі проходять реформи, у тому числі й місцевого самоврядування. Протягом року посилилася його роль і значення у вирішенні нагальних проблем територіальних громад завдяки збільшенню надходження податків та обов’язкових платежів до бюджетів місцевих рад.
Одне з головних місць у діяльності депутатського корпусу по виконанню Програм розвитку району мала злагоджена робота депутатів у постійних комісіях та на пленарних засіданнях сесій, від чого в значній мірі залежить результативність роботи районної ради. Виклики, які стояли перед районною радою, депутати завжди вирішували спільно.
Звіт допоможе поліпшити наступну діяльність голови, депутатів та всієї районної ради.
РОЗДІЛ 1. СЕСІЙНА РОБОТА
Протягом року діяльності районної ради відбулося 9 сесій, 11 пленарних засідань, розглянуто 92 питання, затверджено 13 районних цільових програм. Депутати ради ухвалили 91 рішення, які за структурою розподілилися так: 5 – економічного і соціального розвиту, підприємництва; 20 – бюджетні (формування, затвердження, виконання районного бюджету, внесення змін до нього, наповнення місцевих бюджетів, тощо); 4 – земельні; 12 – ефективного використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району; освіти, культури, молодіжної політики, фізичної культури і спорту – 14; охорони здоров’я, материнства та дитинства – 4; екології – 3; соціального захисту населення – 3; правові – 12; різні – 14.
Протягом 2011-2012 років затверджено 13 програм, які спрямовані на розбудову соціальної та галузевої інфраструктури економіки району, головна мета яких – створення сприятливих умов для подальшого просування регіону на шляху стабілізації. Ці програми стосуються економічного й соціального розвитку району, агропромислового комплексу, підтримки жителів, які перебувають у скрутних життєвих обставинах, ветеранів, молоді, благоустрою населених пунктів, боротьби зі злочинністю та профілактики правопорушень, галузей освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, житлово-комунального господарства та інші.
Прийнято наступні програми, які спрямовані на вирішення проблем територіальних громад міст, селищ, сіл району.

з/п

Назва цільової програми

Сесія, засідан.

Дата засідання

1

Про програму підтримки діяльності Білопільської районної організації ветеранів на 2012 рік

13 перше

22.12.11

2

Про Програму благоустрою населених пунктів району на 2012-2014 роки та хід її виконання за 2011 рік

13 перше

22.12.11

3

Про програму фінансування комунальної установи Білопільської районної ради «Білопільський районний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» на 2012 рік та хід її виконання за 2011 рік

13 перше

22.12.11

4

Про програму економічного і соціального розвитку району на 2012 рік та основні напрями розвитку на 2013-2014 роки

13 друге

28.12.11

5

Про Програму підтримки жителів району, що перебувають у скрутних життєвих обставинах на 2012 рік

13 друге

28.12.11

6

Про районну програму культурно-мистецьких та громадських заходів на 2012 рік та виконання її за 2011 рік

14

28.02.12

7

Про програму розвитку агропромислового комплексу Білопільського району на період до 2015 року

14

28.02.12

8

Про затвердження районної цільової програми «Дитячі меблі Білопільщини» на період до 2015 року

15 друге

27.03.12

9

Про районну комплексну програму «Молодь Білопільщина на 2012-2015 роки» та її виконання за 2011 рік

15 друге

27.03.12

10

Про Районну комплексну програму боротьби зі злочинністю та профілактики правопорушень на 2012-2015 роки

15 друге

27.03.12

11

Про Програму освітлення населених пунктів району на 2012-2015 роки

15 друге

27.03.12

12

Про Програму діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів у Білопільському районі «Антигепатит» на 2012-2017 роки

16

19.04.12

13

Про районну комплексну програму «Освіта Білопільщини у 2012-2015 роках»

18

31.07.12


Аналіз фінансування програм показує, що в процесі прийняття програмних документів необхідно робити прогноз розвитку території району на 3-5 років, з урахуванням інфраструктурного розвитку території кожного міста, селища, села; розробляти заходи програм з урахуванням реальних джерел фінансування та соціально-значущих питань для мешканців; визначити пріоритетні напрямки роботи, на які в першу чергу необхідно спрямовувати зусилля місцевого бюджету та спонсорських коштів. Такі висновки можна зробити у зв’язку з тим, що з прийнятих районною радою програм частина не фінансувалась або фінансувалась не в повному обсязі. Це результат того, що надходження до бюджету не повною мірою забезпечують потребу в коштах на вирішення нагальних питань соціально-економічного розвитку.
План роботи районної ради виконаний. За звітний період радою в порядку контролю розглянуто 5 питань щодо виконання раніше прийнятих районних програм, зокрема: «Про виконання програми поводження з твердими побутовими відходами на період 2006-2011 роки» затвердженої рішенням районної ради від 17.10.2006»; «Про хід виконання районної програми роботи з обдарованою молоддю на 2011-2015 роки»; «Про хід виконання районної програми оздоровлення, відпочинку, зайнятості дітей та учнівської молоді на 2007-2012 роки»; «Про хід виконання програми підтримки малого підприємництва у Білопільському районі на 2011-2012 роки»; «Про хід виконання програми використання та охорони земель в Білопільському районі на 2008-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 20.12.2007».
Відповідно до плану роботи заслухано 5 звітів керівників комунальних установ районної ради, серед них: головного лікаря комунального закладу районної ради «Білопільська центральна районна лікарня» Хом'яка А.П. про роботу комунального закладу за 2011 рік; директора комунальної установи районної ради «Білопільський районний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» про роботу комунальної установи за 2011 рік; начальника комунального підприємства районної ради «Білопільське районне архітектурно-планувальне бюро» про роботу комунального підприємства за 2011 рік; директора Білопільської редакції районного радіомовлення «Вир» Сазонової Н.О. про діяльність редакції; редакції Білопільської районної газети «Білопільщина» про свою діяльність.
Районною радою розглянуто звіти про виконання районного бюджету за 2011 рік, перший квартал, півріччя, 9 місяців 2012 року, 7 разів рада вносила зміни до бюджету на поточний рік.
При підготовці питань на пленарні засідання сесій, розробці проектів рішень сесій районної ради відбувалася тісна співпраця із обласною державною адміністрацією та обласною радою, депутатами обласної та районної ради, постійними профільними депутатськими комісіями, головою, заступниками голови, керівниками відділів та управлінь районної державної адміністрації, виконавчим апаратом ради, сільськими, селищними та міськими радами, керівництвом підприємств, установ, організацій району.
З метою ознайомлення з проектами рішень сесій районної ради, інформаційними та довідковими матеріалами депутати отримували їх в друкованому вигляді, мали можливість завчасно дізнатися про вище сказане на сайті районної ради та вносити свої пропозиції, належним чином підготуватися до пленарних засідань сесій. Унесені пропозиції обговорювалися на засіданнях президії районної ради, узагальнювалися та розглядалися постійними депутатськими комісіями. Під час пленарних засідань сесій відбувалося внесення конкретних пропозицій, підняті питання обговорювалися з метою їх реалізації.
Таким чином, на пленарних засіданнях сесій приймалися важливі рішення щодо затвердження програми соціально-економічного розвитку району та програм по актуальних питаннях галузей народного господарства, відбувався аналіз їх виконання, формувався бюджет, уживалися заходи щодо впровадження реформ, вирішувалися інші питання.

РОЗДІЛ 2. ДІЯЛЬНІСТЬ ПОСТІЙНИХ ДЕПУТАТСЬКИХ КОМІСІЙ
У районній раді утворені й діють 6 постійних депутатських комісій. На своїх засіданнях постійні комісії попередньо розглядали питання, які вносились на розгляд сесій та інші питання відповідно до плану роботи. За звітний період на засіданнях комісій, відповідно до плану роботи районної ради на 2012 рік, розглянуто 49 питань.
Постійна комісія з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва (голова комісії Андрійчук Ганна Іванівна) за звітний період провела 11 засідань, на яких розглянуто 108 питань.
Важлива увага приділялася таким питанням: затвердження районного бюджету, внесення змін до районного бюджету та кошторисів бюджетних установ, затвердження програми економічного і соціального розвитку району та заслуховування звітів про її виконання, виконання районного бюджету за кожний квартал. Депутати комісії розглядали питання щодо надання та використання бюджетних коштів на проведення капітальних ремонтів, на вакцину БЦЖ, виділення додаткової дотації на утримання бюджетних установ. Особлива увага членів постійної комісії зосереджена на забезпеченні виконання планових показників і залученні додаткових джерел фінансових надходжень до місцевих бюджетів.
На засіданнях комісії розглядалось виконання розділів Стратегії розвитку Сумської області на період до 2015 року «Нова Сумщина – 2015», що стосується Білопільського району та є актуальними для його розвитку. У рамках стратегічних напрямків цього документу протягом року заслухано та рекомендовано до затвердження на сесіях районної ради ряд програм щодо розбудови соціальної інфраструктури та функціонування різних галузей економіки району, а саме: Програма економічного і соціального розвитку Білопільського району на 2012 рік; Програма зайнятості населення Білопільського району на 2012-2014 роки; Програма підтримки малого підприємництва у Білопільському районі на 2011-2012 роки; Районна програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2011-2014 роки.
Особливу увагу комісія приділяє питанням формування показників районного бюджету та його виконання, забезпеченості району в цілому та окремих галузей коштами на фінансування захищених статей витрат бюджетних установ. За необхідності вносяться відповідні зміни та доповнення до рішень районної ради з цих питань, надаються рекомендації та доручення. На засіданнях комісії розглянуті та підтримані такі проекти рішень районної ради: Про інформатизацію Білопільського району на 2011-2012 роки; Про районну програму культурно-мистецьких та громадських заходів на 2011 рік; Про районну програму Цукровий діабет на 2011-2013 роки; Про районну програму «Соціальний захист громадян похилого віку, ветеранів війни, інвалідів, хворих, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги» на 2011-2015 роки; Про районну програму збереження та використання об’єктів культурної спадщини Білопільського району на 2011-2015 роки.
Постійна комісія з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин і водних ресурсів, соціального розвитку села, охорони навколишнього природного середовища (голова комісії Лісовенко Микола Михайлович) працювала над розвитком виробничої сфери – аграрної. За звітний період комісія провела 12 засідань, на яких розглянуто 103 питання.
Для відродження аграрної галузі комісія здійснювала контроль за розвитком сільськогосподарського виробництва району та упровадженням економічних реформ на селі. Комісія опікувалася заходами щодо комфортного проживання сільського населення та створенням умов для виробництва якісної сільськогосподарської продукції. Розглядалися різні варіанти поліпшення фінансування інфраструктури сільських населених пунктів з державного та місцевих бюджетів, залучення коштів інвесторів.
На думку комісії, спільними зусиллями можна відродити тваринницьку галузь, забезпечити діяльність переробних підприємств, надавати реальну підтримку фермерським господарствам і, нарешті, відродити село. Необхідна активніша діяльність по забезпеченню регіону якісною продукцією місцевих товаровиробників, прискорення будівництва та реконструкції овочесховищ, зерносушильних комплексів, технічне переобладнання підприємств та елеваторів, налагодження сільської кооперації, яка купуватиме сільськогосподарську продукцію по прийнятних цінах безпосередньо у населення.
Депутати взяли активну участь у реалізації державної програми знешкодження непридатних хімічних засобів захисту рослин. Це питання розглядалось на засіданні постійної депутатської комісії, внесені пропозиції щодо кошторису витрат на природоохороні заходи у районі. Прийнято відповідне рішення про спрямування коштів на заходи по знешкодженню цих засобів. Усього у цьому році вивезено з району на знешкодження 115 тонн непридатних хімічних засобів захисту рослин. Разом з тим, залишаються проблемними питаннями охорони природних ресурсів та раціонального їх використання. На засіданнях комісії депутати неодноразово розглядали ці питання, але відсутність в районі природоохоронної служби не дає в повному обсязі проводити контроль за використання водних об’єктів, лісових ресурсів, боротьби з браконьєрством. Депутати турбуються про раціональне використання земель (внесення в грунт органічних добрив, збереження структури грунту, обережне використання ядохімікатів та інше). Уносилися пропозиції про дотримання сівозмін, адже монокультури на полях різко погіршують родючість грунту через зменшення шару гумусу.
Депутати опікуються питаннями стану виготовлення технічної документації на земельні ділянки та видання державних актів на право власності земельними ділянками. Проблема з виготовленням технічної документації на земельні ділянки є досить актуальною. Саме незадоволення громадян, яке вони висловлюють на депутатських прийомах з особистих питань, і спонукало депутатів розглянути цю проблему на засіданні профільної комісії. Доручено управлінню Держкомзему в районі поліпшити діяльність щодо надання державних актів на земельні ділянки.
Комісія працювала над розглядом і наданням обґрунтованих відповідей на звернення громадян, виконувала доручення, які стосувалися питань агропромислового розвитку району, розглядала планові та сесійні питання. Уносилися пропозиції про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок: яка передається в оренду ТОВ «Агрофірмі «Велес А» на території Сергіївської сільської ради; яка надається в оренду громадянину Семі В.П. для іншого сільськогосподарського використання на території Жовтневої селищної ради; яка надається в оренду ФОП Кузнєцову О.І. для іншого сільськосподарського призначення на території Бобрицької сільської ради.
Постійна комісія з питань промисловості, транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального, дорожнього господарства, архітектури та надзвичайних ситуацій (голова комісії Панікар Віктор Сергійович) за звітний період провела 9 засідань, на яких розглянуто 89 питань. Засідання комісій проводилися відкрито й гласно. Систематична робота постійної комісії охоплювала різні спектри життєдіяльності району.
Усього на контролі в комісії знаходиться 7 рішень. У порядку контролю комісія розглянула такі питання: «Про хід виконання рішення районної ради від 24.12.2010 року «Про програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2011-2014 роки», «Про хід виконання рішення районної ради від 24.12.2010 року «Про Програму підвищення енергоефективності у Білопільському районі на 2011-2015 роки» та інші. Надано рекомендації щодо першочергового виділення бюджетних коштів на впровадження заходів по підвищенню енергоефетивності, а саме: дообладнання газових котелень котлами на твердому паливі; оснащення об’єктів житла та бюджетної сфери, що опалюються централізовано, приладами обліку та регулювання; приділяти особливу увагу заміні, за рахунок бюджетних коштів, ламп розжарювання на енергозберігаючі світильники. Крім планових питань, на кожному засіданні комісії узгоджувався порядок денний і проекти рішень, які вносилися на пленарні засідання районної ради.
Депутатів турбує зношеність об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства, яка становить 60 відсотків. Особливо великі втрати питної води спостерігаються в мережах при її транспортуванні, при цьому середній показник ветхих та аварійних мереж щороку зростає на 1,5 %. Для вирішення цих проблем необхідні кошти на будівництво глибоководних свердловин та водопровідних мереж, особливо в місцях, де вміст нітратів у питній воді в шахтних колодязях перевищує гранично допустимі норми в 10-15 разів.
Не залишилась поза увагою депутатів і програма «Сільська криниця», хід виконання якої неодноразово розглядався на засіданнях профільної постійної комісії. Цією програмою передбачається очищення, дезінфекція та поточний ремонт шахтних колодязів, які перебувають у комунальній власності. Причиною недовиконання заходів програми є недосконалий механізм оформлення і проходження документів на співфінансування та відсутність у 2012 році фінансування з обласного бюджету.
Велику увагу депутати приділяють реформуванню і розвитку житлово-комунального господарства, серед них – ремонту житлових приміщень та доріг, теплозабезпеченню, водопостачанню, вуличному освітленню, благоустрою територій, впорядкуванню полігонів твердих побутових відходів та іншому.
Одним з важливих питань, яке розглядалося комісією, є рух автобусів та маршрутних таксі до населених пунктів. Так, завдяки діяльності комісії розв’язано питання транспортного сполучення жителів вулиць Миру та Горького з центром міста. Однак, проблема перевезень пасажирів по району потребує постійного контролю та ще ретельнішого вивчення.
Питання, порушені у зверненнях громадян міста і району щодо забезпечення питною водою населення, природним газом жителів будинків, ямкового ремонту автодоріг, відновлення вуличного освітлення, транспортного сполучення були предметом розгляду комісії. Їх вирішення сприятиме покращенню рівня життя населення.
Постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення (голова комісії Хом’як Андрій Петрович) визначила головну ціль на 2012 рік – забезпечення населення району належною висококваліфікованою, доступною медичною допомогою; пріоритетність фінансування закладів охорони здоров’я акушерсько-педіатричної служби; підвищення ефективності роботи галузі шляхом реорганізації дільничних лікарень сільської мережі в амбулаторії загальної практики сімейної медицини, оптимізації мережі та ліжкового фонду; зміцнення матеріально-технічної бази лікувальних закладів.
Проведено 9 засідань, на яких розглянуто 106 питань, з них 97 питань щодо розгляду та узгодження питань порядку денного пленарних засідань районної ради, та 9 планових і позапланових питань, з них: «Про хід виконання рішення районної ради від 20.05.2008 «Про районну комплексну програму «Антигепатит» на 2008-2012 роки»; «Про хід виконання рішення районної ради від 25.02.2010 «Про районну програму надання одноразової допомоги сім’ям, в складі яких є особи не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або особі, яка забов’язалася поховати померлого на 2010-2012 роки»; «Про хід виконання рішення районної ради від 20.05.2008 «Про районну комплексну програму «Репродуктивне здоров’я нації до 2015 року в районі»; «Про хід виконання рішення районної ради від 07.10.2009 «Про районну цільову програму «Соціальна підтримка осіб з обмеженими можливостями на 2009-2015 роки»; «Про хід виконання рішення районної ради від 30.12.2010 «Про районну програму «Цукровий діабет» на 2011-2013 роки».
Найбільшу увагу депутати постійної комісії приділяли аналізу та контролю за виконанням рішень районної ради, що стосуються компетенції комісії. У порядку контролю на своїх засіданнях обговорювали стан виконання програм щодо репродуктивного здоров’я нації, боротьби з онкологічними захворюваннями, діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів, цукрового діабету, забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД.
Значну увагу приділено відкриттю пункту швидкої медичної допомоги при Вирівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини, передачі майна відділення та пунктів швидкої медичної допомоги району до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області, заслуховувався звіт головного лікаря Білопільської центральної районної лікарні.
У роботі комісії брали участь представники районної державної адміністрації та районних засобів масової інформації: газети «Білопільщина» та радіомовлення «Вир». Протягом року члени комісії розглядали звернення виборців, проводили особистий прийом громадян за місцем проживання, звітували про свою діяльність перед виборцями, брали участь у роботі сесій рад.
Постійна комісія з питань молоді, освіти, культури, спорту та туризму (голова комісії Христій Юрій Григорович) провела 10 засідань, на яких розглянуто 123 питання, на постійному контролі комісії знаходиться 17 рішень районної ради.
На засіданнях комісії розглянуті питання про стан розвитку освітянської галузі, матеріально-технічної бази шкіл, закладів культури, фізичної культури та інші. За звітний період комісією опрацьована та затверджена рішенням районної ради програма «Освіта Білопільщини у 2012-2015 роках», яка стимулює розвиток освітньої галузі за всіма напрямками. Виважено депутати комісії підійшли до основних положень названої програми, метою якої є запровадження у навчальних закладах технологій, що забезпечують здоров’я учнів, розроблення механізму стійкого інноваційного розвитку освіти, створення умов для переходу до нового рівня освіти. Забезпечення в кожному навчальному закладі сприятливого середовища, спрямованого на збереження здоров’я учнів, формування здорової особистості – головне завдання програми.
Середній показник забезпечення загальноосвітніх шкіл навчальним обладнанням зріс, але є недостатнім, особливо в умовах запровадження допрофільного та профільного навчання. Модернізація харчоблоків, їдалень дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється за рахунок спонсорських коштів. Гострою залишається проблема забезпечення медичних кабінетів загальноосвітніх шкіл обладнанням. Уживаються заходи щодо організації в сільській місцевості регулярного безкоштовного підвезення учнів та педагогічних працівників до місць навчання, роботи і додому. У зв’язку з прийняттям нового Державного стандарту початкової загальної освіти нагальним є забезпечення сучасною комп’ютерною технікою загальноосвітніх шкіл І ступеня.
Належну увагу комісія приділяла розгляду проектів галузевих програм: «Про хід виконання районної Програми оздоровлення, відпочинку дітей та учнівської молоді на 2007-2012роки»; «Про виконання районної Програми «Шкільний автобус»; «Про виконання районної Програми щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя на 2011-2015 роки».
Також комісією опрацьовано проекти рішень «Про затвердження районної програми розвитку позашкільної освіти до 2014 року», «Про затвердження мережі дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів Білопільського району на 2012-2013 навчальний рік»; «Про реорганізацію Білопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4, Ворожбянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3, Ганнівсько-Тернівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, Ободівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів» та інші.
Значну увагу члени комісії приділяють розгляду звернень громадян та контрольним завданням з питань, що стосуються правового та соціального захисту молоді, у тому числі реалізації конституційних прав громадян на доступність і безоплатність освіти в навчальних закладах. Депутати комісії з початку каденції ведуть роботу по прийому громадян з особистих питань у різних населених пунктах, готують депутатські запити та звернення щодо питань, які найбільше турбують мешканців, беруть активну участь у громадсько-політичному житті, тим самим забезпечують реалізацію державної політики в галузі розвитку освіти, науки, культури і туризму, спорту та молодіжної політики.
Постійна комісія з питань регламенту, законності, правопорядку, депутатської етики, розвитку місцевого самоврядування та територіального устрою (голова комісії Клименко Ніна Андріївна) працює у складі 9 осіб. Проведено 10 засідань, на яких розглянуто 17 питань, опрацьовано 97 проектів рішень порядку денного пленарних засідань сесій районної ради.
Комісія, відповідно до своїх основних напрямків роботи, бере участь у розробці і реалізації заходів щодо забезпечення законності, охорони громадського порядку, прав, свобод та законних інтересів громадян; доповнює проекти рішень ради нормативно-правового характеру і готує висновки та рекомендації; вивчає стан інформаційного простору району і вносить пропозиції районній раді стосовно поліпшення діяльності державних та комунальних засобів масової інформації; вивчає питання дотримання принципів демократії, відкритості та гласності в роботі районної ради, вносить пропозиції щодо висвітлення її діяльності в засобах масової інформації; робить висновки з питань охорони трудових та інших прав депутатів районної ради відповідно до законодавства про статус депутатів місцевих рад; готує рекомендації з питань депутатської діяльності та етики, проекти рішень ради стосовно повідомлення депутата про його роботу в раді, виконання рішень ради та її органів, звітів про роботу постійних комісій, керівників органів, створених радою; узагальнює пропозиції депутатів, постійних комісій стосовно проекту регламенту роботи районної ради, проектів законів України про розвиток місцевого самоврядування, територіального устрою; розглядає питання щодо дострокового припинення повноважень депутатів ради відповідно до чинного законодавства, готує відповідні висновки; розглядає кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження районною радою, а також звільнення їх з посади, надає висновки з цих питань; реалізує покладені на районну раду Законом України «Про засади державної регуляторної політики» повноваження в здійсненні державної регуляторної політики; здійснює контроль за виконанням відповідних рішень ради та власних рішень; розглядає проекти законів у разі їх надходження до районної ради, вносить пропозиції і зауваження.
На теперішній час багато питань потребує вирішення і знаходиться на контролі в постійної комісії, зокрема такі рішення районної ради: «Про стан пожежної безпеки на території району та заходи по його поліпшенню»; «Про стан дорожнього травматизму в районі та заходи по його профілактиці»; «Про інформацію прокурора Білопільського району Жерьобкіна В.Д., та т.в.о. начальника РВ УМВС України в Сумській області Чміля С.В. про стан законності, боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території району; виконання Районної комплексної програми боротьби зі злочинністю та профілактики правопорушень на 2012-2015 роки» та інші.
Депутати комісії беруть участь у роботі сесій та виконкомів сільських, селищних, міських рад району, різноманітних урочистих та святкових заходах, ведуть особистий прийом громадян, є учасниками загальних зборів мешканців за місцем проживання. Постійна комісія активно співпрацює з керівництвом районної ради, виконавчим апаратом, іншими постійними комісіями та депутатами районної ради, посадовими особами районної державної адміністрації, місцевими радами, підприємствами, установами, організаціями, депутатами обласної ради, закріпленими за районом, окремими народними депутатами України.
Підвищенню ефективності функціонування постійних комісій, організаційно-методичному, консультативному та інформаційному забезпеченню депутатів сприяє виконавчий апарат ради. Він надає інформаційні матеріали для районної газети «Білопільщина», повідомлення про скликання сесії та проекти рішень розміщуються на сайті районної ради. Після проведення сесій прийняті рішення публікуються, які завжди можна знайти на сайті протягом років.
Таким чином, спільна, злагоджена робота депутатського корпусу районної ради в постійних профільних депутатських комісіях дала змогу отримати позитивні результати соціально-економічного розвитку району.
РОЗДІЛ 3. ФУНКЦІОНУВАННЯ КОМУНАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
На сьогоднішній день у районі працює 6 установ та закладів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, які утримуються за рахунок коштів районного бюджету та господарської діяльності. Депутати районної ради приділяють увагу функціонуванню комунальних закладів.
Центр фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх». Діяльність центру проводилася згідно з Єдиним календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів та плану основних напрямків роботи районного центру. Одне із основних завдань – провадження нової ідеології – ідеології пріоритетності в суспільній свідомості здорового способу життя, занять фізичною культурою та спортом, як основних засад здоров'я і довголіття.
Проведено спартакіаду серед колективів фізкультури трудових колективів і службовців міста Білопілля (змагання з 5 видів програми спартакіади: волейболу, армреслінгу, шахів, настільного тенісу, дартсу), у якій узяло участь 7 команд та 150 учасників. Лідируючі позиції займає районний відділ освіти, збірна держслужбовців, цех телекомунікаційних послуг № 1, підприємці м. Білопілля.
Відбулися 17 районних змагань з різних видів спорту, у яких взяло участь 1120 чоловік, а саме: змагання з шахів серед осіб з вадами здоров’я; різдвяний турнір серед учнів загальноосвітніх шкіл міста Білопілля; відкритий турнір з хокею з шайбою серед чоловічих команд на Кубок А.С. Макаренка, у якому взяли участь 4 команди, одна із них з Російської Федерації (селище Глушкове); змагання з лижних гонок серед учнівської молоді; районний турнір з пляжного волейболу серед ветеранських команд віком 40 років і старше; баскетбольний турнір на приз Валерія Ніколаєнка; першість району з футболу, у якому взяло участь 8 команд: 1 місце – «Колос» с. Товста, 2 – «Сула» с. Верхосулка, 3 – «Сейм» с. Рижівка; районний турнір з міні-футболу на Кубок голови районної ради (32 команди), 1 місце – «Колос» с. Товста, 2 – «Газ-вода» м. Білопілля, 3 – «Маяк» с. Річки; районний турнір з волейболу на Кубок двічі Героя Радянського союзу С.П. Супруна та інші.
Районні масові спортивні заходи: Проводи зими, День Перемоги, День молоді, День незалежності України, День міста Білопілля, День фізичної культури і спорту. Масові спортивні заходи серед дітей у рамках Усеукраїнських масових спортивних заходів: «Ти зможеш, якщо зміг я», з нагоди Дня захисту дітей, у літній канікулярний період «Спорт для всіх – у кожному дворі», «Олімпійський день бігу». Серед юнаків і дорослих: «Рух заради здоров’я» з нагоди Всесвітнього дня здоров’я. Серед ветеранів спорту: «Спорт для всіх – радість життя» з нагоди Міжнародного дня людей похилого віку.
Збірні команди районного центру «Спорт для всіх» узяли участь у обласних спортивних заходах: спартакіаді серед міських центрів, міст, районів (збірна команда зайняла І місце з 5 команд); фестивалі «Мама, тато, я спортивна сім'я» (команда зайняла І місце); зональних змаганнях обласних сільських літніх спортивних ігор, які проходили в м. Буринь; фінальних змаганнях обласних сільських літніх спортивних іграх, які проходили в м. Суми. Найкращі результати показали легкоатлети та команда з перетягування канату (вибороли ІІ місце); змаганнях «Краще спортивне село» Сумщини, де збірна команда Жовтневої селищної ради зайняла 6 місце з 18 команд; конкурсі «Сільські богатирі», у якому збірна району зайняла ІІ місце. На проведення районних та участь у обласних спортивних заходах використано 49061 грн. з районного бюджету.
У зимовий період на стадіоні ім. Ю. Білонога організовано роботу ковзанки, де всі бажаючі могли покататися на ковзанах. На базі районного центру функціонують: стадіон імені Ю. Білонога; тенісний корт у міському парку ім. Т.Г. Шевченка; тренажерний зал, який відвідують близько 170 чоловік різних вікових категорій, вихованці відділення легкої атлетики дитячо-юнацької спортивної школи, також один раз на тиждень у залі проводяться заняття для осіб з обмеженими фізичними можливостями; музей спортивної слави Білопільщини, який постійно поповнюється новими експонатами.
Трудовий архів. Настає час оформлення пенсії, і громадяни починають шукати інформацію, що підтверджує стаж роботи, розмір заробітної плати, а також можливість отримання різних пільг. Коли в 90-х роках розпочався процес приватизації, ліквідації державних підприємств, створення комерційних структур, процес отримання довідок ускладнився, оскільки частина документів була втрачена.
Районний трудовий архів проводить значну роботу по збору втрачених документів, надання їм належного виду та створення умов для зберігання. Для забезпечення роботи в установі створені відповідні умови. Станом на 01.11.2012 року в архівній установі налічується 84 фонди документів з особового складу ліквідованих установ, підприємств, організацій, у яких зберігається 24122 справи, понад 1206100 документів, в тому числі 350 справ тимчасового зберігання. У 2012 році на зберігання прийняті документи від ТОВ АФ «Схід» (9 документів) та Ворожбянського КХП (109 документів).
За десять місяців 2012 року видано 1344 довідки соціально-правового характеру з позитивним результатом, що на 194 більше порівняно з минулим роком (116 відсотків). Запитів соціально-правового характеру надходить дуже багато, документи з особового складу використовуються дуже інтенсивно, вони швидко приходять у непридатний стан і потребують реставрації. У 2012 році проведена робота по реконструкції документів. Усього реконструйовано 1800 справ, що на 120 справ більше порівняно з минулим роком. Допомагають проводити цю роботу безробітні, які зареєстровані в районному центрі зайнятості шляхом виконання громадських робіт. Завершена робота по удосконаленню та переробці описів документів, на сьогодні всі вони перенесені на електронні носії.
Постійно проводимо роз’яснювальну роботу по збереженню документів, надаємо рекомендації з питань, які входить до повноважень трудового архіву. Умови зберігання документів у трудовому архіві відповідають усім сучасним вимогам. Приміщення архівної установи дозволяє вмістити всі документи ліквідованих підприємств, установ та організацій району. Основним досягненням установи в цьому році є те, що архів повністю позбувся черг завдяки придбаному комп’ютеру. Для порівняння, у 2010 році черга на видачу довідок існувала 6 місяців, у 2011 році – 4 місяці.
Основними джерелами фінансування діяльності установи є кошти сільських, селищних та міських рад, надання платних послуг і благодійна допомога. За десять місяців 2012 року використано 110485 грн. коштів, надано платних послуг по зберіганню документів – 12831 грн. Проведено громадських робіт на суму 30116 грн. Мінімальний бюджет установи складає 159451 грн., собівартість однієї справи 6,17 грн.
Радіомовлення «Вир». Комунальний засіб масової інформації редакція районного радіомовлення «Вир» інформує населення про життя району, області та подій, що відбуваються в державі. Предметом діяльності є збирання, творення, редагування та підготовка інформації. Графік виходу випусків програм та тематичне спрямування регламентовані ліцензією Національної ради з питань радіо та телебачення: інформаційні, культурологічно-просвітницькі, дитячі, інші. Ефірний час – 2 години 05 хв., сітка мовлення: вівторок, четвер 6.30 – 6.44, 11.40 – 11.59; неділя – 14.00 – 14.59. На мережі дротового мовлення працює 2800 радіоточок на території 18 сільських, селищних та міських рад. Для реалізації діяльності редакції, визначеної Статутом, з районною радою укладений договір на виготовлення та трансляцію радіопродукції. У 2012 році підготовлено до ефіру 200 випусків. Програми місцевого мовлення звучать на першому каналі дротового мовлення (УР – 1).
Раз на місяць виходять просвітницькі програми «Лікар радить..», «Сторінки історії» та інші. Цикл програм культурологічного тематики «Із витоків духовності» розповідає про звичаї рідного краю, щотижневі рубрики «Поетичний рядок цього дня» та «Співають земляки» знайомлять з творчістю самодіяльних митців. У циклі програм «Серця, зігріті любов’ю» обговорювалися проблеми виховання дітей. Розважальні програми, рекламна, довідкова продукція сприяє господарській діяльності.
Висвітлення діяльності районної ради проходить в програмах: «Від першої особи», «Із залу засідань районної ради», «Актуальне інтерв’ю»; у рубриках: «Коротко про головне»; в інформаційних програмах: «Білопільщина – день за днем», «Трибуна влади». Редакція достовірно, доступно і актуально доносить до радіослухачів інформацію про головні події в районі.
На радіо оприлюднюються виступи, коментарі, інтерв’ю. Постійно звучать радіоматеріали про участь у різноманітних районних, обласних заходах тощо. Кожного тижня у випуску новин (вівторок, четвер) звучить інформація про діяльність районної ради. У програмі «Трибуна влади» детально висвітлюється виконання районних програм та пріоритетні напрямки діяльності ради.
Регулярно готуються матеріали про стан виконання районних програм у галузях освіти, охорони здоров’я, культури, висвітлюються культурно-мистецькі та інші заходи. Рубрика «За матеріалами офіційного сайту районної ради» висвітлює важливі питання соціально-економічного розвитку району.
Редакція тісно співпрацює з комунальними установами районної ради. За звітний період підготовлено 20 програм про діяльність закладів охорони здоровя, «Спорт для всіх», Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, трудового архіву і т.д.
Радіо здійснює свою діяльність за рахунок коштів, отриманих від господарської діяльності. Відсутня заборгованість по сплаті податків і зборів, обов’язкових платежів та виплаті заробітної плати.
Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Центр проводить роботу по всебічному розвитку кожної особистості в межах її можливостей, забезпечує доступність до навчання будь-якої дитини незалежно від її розумових і фізичних здібностей, інтеграцію дітей-інвалідів у колектив, подальшу зайнятість, економічну та побутову самостійність.
З дітьми в центрі працюють за такими напрямками: соціально-побутова, педагогічна, психологічна, загальнофізична реабілітація. Тут займаються з дітьми та молоддю, які мають вади опорно-рухового апарату, синдром Дауна, розумову відсталість, аутизм тощо. Усього в районі 134 чол. з особливими потребами (а також Білопільський дитячий будинок-інтернат – 64, Улянівська спеціалізована загальноосвітня школа – 19 чол.) вікової категорії від 2 до 35 років.
У центрі злагоджено працюють педагоги, дефектолог, фахівець з фізичної реабілітації, вчитель з трудового навчання. Використовуються індивідуальні та колективні форми роботи, велика увага приділяється розвитку розумових здібностей, засвоєнню навичок рахунку, грамоти та читання. Заняття проходять в ігровій формі з використанням елементів методики Монтессорі.
Нестандартні підходи до вирішення проблем дітей з особливими потребами дають позитивні результати. Відвідувачі центру займаються в різноманітних гуртках, у яких робота спрямована на засвоювання «техніки витинання», «насипушки», «солоне тісто». Також у центрі практикується так звана культтерапія та арттерапія. З особливим задоволенням діти беруть участь у постановках театрального колективу «Мальви» який діє при центрі. В одних дітей покращується мова, хода, інші вчаться обслуговувати себе, дехто читати, рахувати, писати. Комп’ютерні заняття дають змогу виявити здібності дітей, розвинути абстрактне мислення, просторове сприйняття, зорову комбінаторику, творчі здібності.
Протягом року із 39 чол., які отримали реабілітаційні послуги, курс реабілітації з покращенням спостерігався у 28 чол., а саме: частково позитивні зміни в опорно-руховій системі – 11 чол., покращилися комунікативні навички у 17 чол. Нині в установі отримують реабілітаційні послуги 36 чол., курс реабілітації з покращенням спостерігається у 20 чол., а саме: частково позитивні зміни в опорно-руховій системі – 9 чол., покращилися комунікативні навички у 11 чол., без змін – 16 чол.
Здійснюється підвезення дітей до центру згідно графіку. Налагоджена співпраця з громадськими, загальноосвітніми навчальними закладами міста, центральною районною дитячою бібліотекою, Будинком дитячої та юнацької творчості, районним Будинком культури, Білопільським дитячим будинком-інтернат, ТОВ «Червоний Хрест» тощо.
Стало традицією проведення акцій «Діти-дітям» та «Серце до серця», організовано 13 культурно-масових заходів. Здійснюється оздоровлення дітей-інвалідів. Для забезпечення професійного навчання 2 чол. направлені до Кримської республіканської установи Міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів м. Євпаторія.
Діти групи ранньої реабілітації отримують безкоштовне гаряче харчування за рахунок місцевого бюджету.
Для комплексної реабілітації з використанням сучасних методик, інтеграції та максимальної адаптації дітей-інвалідів до суспільного життя зміцнена матеріально технічна база центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів на суму 95,8 тис. грн. Закуплено оргтехніку (сім комп'ютерів, принтер, сканер, ксерокс, проектор), відеокамеру, музичний центр, домашній кінотеатр, хлібопіч, меблі (шафи, столи, стільці) та спортивне обладнання. Також установа отримала спонсорську благодійну допомогу на суму 10,8 тис. грн.
Центральна районна лікарня. Медпрацівниками проведена робота по виконанню Національних та регіональних програм по покращенню медичного забезпечення всіх контингентів населення району. Пріоритетним у діяльності є забезпечення невідкладної медичної допомоги населенню, надання медичної допомоги дітям, вагітним жінкам, інвалідам та учасникам Великої Вітчизняної війни, особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
Проводиться робота по профілактиці та ранньому виявленню туберкульозу та онкологічних захворювань серед населення. Кількість флюорографічних обстежень на 1 тис. населення становить 501,6, в минулому році – 489,6, при середньообласному показнику – 440,1. Показник охоплення туберкуліно діагностикою дитячого населення складає 511,5 на 1 тис. дітей, що підлягали обстеженню, проти 847,7 у минулому році при середньо обласному показнику – 489,7.
Захворюваність на туберкульоз органів дихання становить 58,5 на 100 тис. населення проти 37,4 в 2011 році, що пояснюється проведеною значною роботою по ранньому виявленню туберкульозу серед сільського населення завдяки обстеженню значної кількості населення виїзним флюорографом.
На 1 вересня 2012 року у районі проживало 52980 осіб, із них міських жителів – 31202 осіб (58,9%), сільських – 21778 осіб (41,1%). За січень-серпень населення району зменшилось на 286 осіб. Основною причиною цього зменшення є природне скорочення (перевищення кількості померлих над кількістю народжених). Народилось 319 немовлят (за січень-серпень 2011 року – 472 дітей). Кількість померлих за цей час становила 705 осіб (за січень-серпень 2011 року – 1015 осіб). До району прибуло 452 особи, вибуло 352 особи, тобто спостерігався міграційний приріст населення, який склав 100 осіб (у січні-серпні 2011 року міграційний приріст населення становив 163 особи).
Обсяг фінансування закладів охорони здоров’я в 2012 році складає 24054,9 тис. грн., в минулому році – 20436,6, яке зросло у розрахунку на 1 мешканця з 381,99 грн. до 453,70 грн. Збільшились видатки на забезпечення пільгових категорій населення. Так, на фінансування пільгових рецептів виділено 190,3 тис. грн. або 100 % від плану, проти 181,3 тис. грн. за 10 місяців 2011 року, на зубне протезування 83,2 тис. грн. – 100 % від плану, проти 82.4 тис. грн. за 10 місяців 2011 року.
Архітектурно-планувальне бюро. У звітному періоді підприємство працювало у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року і № 109 від 07.07.2011 року.
Архітектурно-планувальне бюро займалося підготовкою будівельних паспортів і містобудівельних умов та обмежень на забудову земельних ділянок на підставі письмових заяв забудовників. При цьому надаються ескізи намірів забудови (місце розташування будівлі та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані до сусідніх земельних ділянок) та графічні частини містобудівних умов та обмежень (викопіювання з генеральних планів забудови населених пунктів, ситуаційні плани місць розташування об’єктів будівництва, викопіювань з містобудівної документації). Розрахунки за виконані роботи та послуги проводились на основі базових показників вартості робіт із застосуванням коефіцієнту.
До КП «Білопільське районне архітектурно-планувального бюро» надійшло 126 письмових звернень. Виготовлено 38 ескізів намірів забудови земельних ділянок, 43 графічні матеріали для видачі містобудівних умов і обмежень на будівництво та реконструкцію об’єктів, 30 ескізів перепланування приміщень та інші види робіт.
Підприємство своєчасно здійснює бухгалтерських облік, веде статистичну звітність у відповідності з чинним законодавством. На рахунок бюро надійшло 61,614 тис. грн. Витрати склали 56,598 тис. грн. (заробітна плата, нарахування, господарські витрати). Перераховано до місцевого бюджету 1,07 тис. грн.
Заборгованість зі сплати податків і зборів, обов’язкових платежів, виплаті заробітної плати відсутня.
Використання спільного майна територіальних громад району. Майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району сформовано в серпні 1992 року в процесі розмежування державної і комунальної власності та затверджено рішенням районної ради від 11.08.1992 року.
Укладено 71 договір найму майна загальною площею 4226,25 кв. м., з них 2791,86 кв. м. здано в оренду бюджетним установам, 1434,39 кв. м. – комерційним структурам. Середня орендна плата на 1 договір оренди складає 186,41 грн. із щомісячною орендною платою 9134,26 грн. У середньому 1 кв. м. оренди майна орендованої площі комерційними структурами, в залежності від незалежної експертної оцінки та орендної ставки на використання нерухомого майна, становить 6,36 грн., без урахування індексу інфляції.
Усі кошти балансоутримувачів а саме: відділу освіти – 18958,23 грн., відділу культури – 36634,16 грн., центральної районної лікарні – 23323,17 грн., та районної ради – 9348,76 грн. розподіляються на: 30% – на поліпшення орендованого майна, та 70% перераховуються в бюджет району. В межах своїх повноважень відділ комунального майна постійно контролює, а при необхідності вживає відповідні заходи щодо повноти сплати орендної плати.
Постійно проводиться робота по наданню консультативної та методичної допомоги сільським, селищним, міським радам в питаннях управління майном, яке належить до комунальної власності територіальних громад та використовується для забезпечення економічного і соціального розвитку відповідної території.
Здійснюється діяльність по координації дій комунальних підприємств, закладів та установ, заснованих на спільній власності, контролюються виконання планів їх роботи, щомісячно аналізуються результати господарської діяльності, дотримання умов трудових контрактів.
За звітний період стосовно використання майна спільної власності прийнято 16 рішень районної ради, з них 4 рішень щодо передачі майна в оренду. Питання передачі в оренду комунального майна вирішується на конкурсній основі та знаходяться на постійному контролі.
Ураховуючи нагальну потребу в більш широкій та детальній інформації щодо об’єктів спільної власності територіальних громад, з метою їх ефективного використання на сторінках районної газети «Білопільщина» публікуються дані про стан та склад об’єктів нерухомості, а також про земельні ділянки, які виділені в користування підприємствам і закладам району та інші матеріали стосовно комунальної власності.
Важливим напрямком діяльності щодо управління майном є вибір форми господарювання для більш ефективного використання майна, що знаходиться в управлінні районної ради. Для цього визначаються об’єкти, які доцільно передати в користування юридичним і фізичним особам на умовах оренди. При цьому ведеться пошук орендарів, які будуть якомога ефективніше використовувати передане майно, задовольняючи населення району в товарах і послугах, поповнюючи за рахунок орендної плати бюджет.
РОЗДІЛ 4. ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН ТА ВИКОНАННЯ
ДЕПУТАТСЬКИХ ЗАПИТІВ
Робота зі зверненнями громадян займає одне з основних місць в діяльності районної ради. Вона спрямована на реалізацію Законів України «Про звернення громадян», «Про публічну інформацію» та інших законодавчих актів і спрямована на дотримання конституційних прав та свобод мешканців району. Безпосередньо керівництвом районної ради на особистому прийомі розглянуто звернення 34 громадян. Усі звернення вивчені, вчасно та в установлені терміни надані відповіді заявникам. Позитивно вирішено 79 відсотків порушених питань, на інші надані фахові роз’яснення.
Велика кількість запитів стосується питань незадовільного стану пасажирських перевезень, ужиття заходів щодо раціонального використання та охорони природних ресурсів і навколишнього середовища, земель сільськогосподарського призначення, водного фону, орендних відносин, земельних та майнових паїв громадян, правомірності дій посадових осіб та керівників підприємств. Громадяни звертаються з проблем отримання державних актів на землю, працевлаштування, водопостачання до будинків і квартир, матеріальної допомоги, спірного землекористування та іншого.
За цей період до районної ради надійшло 16 письмових звернень громадян, із яких 80 відсотків проблем вирішено належним чином. Нерідко звернення розглядаються безпосередньо на місці. До їх розгляду залучаються посадові особи, які безпосередньо відповідають за вирішення питань, депутати і заявники. У цих зверненнях переважають питання соціального захисту, житлово-комунального забезпечення, дотримання законності, охорони здоров’я та інші.
За звітний період на адресу голови районної ради надійшли 622 документи, в тому числі із вищестоящих органів: керівництва обласної державної адміністрації та обласної ради – 116; управлінь та відділів обласної державної адміністрації та обласної ради – 21; управлінь та відділів райдержадміністрації – 123; міських, селищних та сільських рад – 78; інших – 284. Підготовлено і направлено 531 лист до різних органів державної влади, підприємств, організацій; у тому числі: до керівництва обласної державної адміністрації, обласної ради – 71; управлінь та відділів обласної державної адміністрації і обласної ради – 18; управлінь та відділів райдержадміністрації – 62; міських, селищних та сільських рад – 41; інші – 339. У зв’язку з тим, що 588 документів потребували організації виконання, вони взяті на контроль і виконані в установлені терміни.
Виконання депутатських запитів. Відповідно до регламенту роботи районної ради депутатські запити вносились депутатом попередньо або на пленарних засіданнях у письмовій формі. Депутатські запити включались до порядку денного сесії ради і розглядались першими.
За звітний період районною радою розглянуто та підтримано 5 депутатських запитів:
– 12 сесія від 06.12.2011, депутатський запит Хацька О.В. до голови Білопільської райдержадміністрації щодо облаштування лежачими поліцейськими пішохідних переходів біля навчальних та дошкільних закладів міст Білопілля та Ворожба. Відповідь надійшла вчасно. За результатами розгляду Білопільській та Ворожбянській міським радам рекомендовано передбачити у міських бюджетах відповідні кошти на зазначені у запиті цілі.
– 13 сесія від 28.12.2011, депутатський запит Кривохижі В.О. до прокурора Білопільського району щодо захисту прав власників майнових паїв колишнього колективного сільськогосподарського підприємства «Відродження». Відповідь надійшла вчасно. Прокуратурою було роз’яснено, що в даному випадку, згідно чинного законодавства України, кожен окремий власник паю повинен звернутися особисто до суду за захистом власних прав.
– 16 сесія від 19.04.2012, депутатський запит Ткаленка О.М. до прокурора Білопільського району, Білопільського міського голови, головного державного санітарного лікаря району щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на території колишньої меблевої фабрики у м. Білопілля. Відповідь надійшла вчасно. За результатами припису, внесеного головним державним санітарним лікарем району, Білопільська міська рада ліквідувала сміттєзвалище та звернулася до власника фабрики щодо наведення належного порядку на її території.
– 17 сесія від 07.06.2012, депутатський запит Лютого В.О. до начальника Служби автомобільних доріг у Сумській області щодо завершення робіт по будівництву мосту в смт Жовтневе. Відповідь надійшла вчасно. У відповіді зазначено, що Службою заплановано роботи по будівництву мосту у смт Жовтневе у 2012 році, роботи розпочнуться одразу ж після початку їх фінансування.
– 18 сесія від 31.07.2012, депутатський запит Панікара В.С. до директора ВП «Колійний ремонтно-механічний завод» ДП «Південна залізниця» щодо введення в експлуатацію газової котельні Ремонтно-механічного заводу Південної залізниці України м. Білопілля. Відповідь надійшла вчасно. У відповіді зазначено, що у зв’язку з відсутністю достатніх фінансових ресурсів, підключення газопроводу планується після закінчення опалювального сезону 2012-2013 років.
Відділом правового забезпечення виконавчого апарату районної ради постійно надається допомога депутатам у підготовці депутатських запитів, направленні їх для розгляду та виконання до посадових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів, підприємств, установ та організацій.
РОЗДІЛ 5. ВЕДЕННЯ ОСОБИСТОГО ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ
Депутатами районної ради, закріпленими за сільськими, селищними, міськими радами проводиться особистий прийом громадян відповідно до вимог статті 10 та статті 12 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Закону України «Про звернення громадян», рішення районної ради від 24.12.2010 року «Про закріплення депутатів районної ради шостого скликання за сільськими, селищними, міськими радами району», затвердженого Положення з цього питання. Під час проведення прийому громадян депутати забезпечують реєстрацію та облік пропозицій, заяв, скарг, що надходять від мешканців та щоквартально передають до виконавчого апарату районної ради узагальнену інформацію про результати проведеного прийом жителів відповідного виборчого округу.
За 9 місяців 2012 року депутатами районної ради проведено 228 особистих прийомів, на яких розглянуто 398 звернень громадян. Серед громадян, які звернулися до депутатів: 152 – інваліди, пенсіонери, учасники бойових дій, 48 – багатодітних сімей, одиноких матерів, 67 – молодь та студенти, 42 – колективні звернення та інші – 89. Позитивно вирішено 339 питань, на контролі залишилось 59 питань. Найбільше турбують земельні питання, зокрема про виплату та збільшення орендної плати за паї, особливості земельного законодавства щодо передачі земель в користування громадянам, землеустрій. Жителів хвилюють питання ремонту доріг, благоустрою населених пунктів, проблеми житлово-комунального господарства, працевлаштування, освіти, газифікації та інші. Багато питань стосувалося виплати компенсацій громадянам, котрі належать до категорії «діти війни». Чимало клопотань громадян стосувалося освітлення вулиць.
Голова районної ради проводить інформаційні дні та здійснює особистий прийом громадян як у районній раді, так і в сільських, селищних, міських радах, школах, лікарнях, закладах культури та за місцем проживання громадян. Усього проведено 68 прийомів. Більшість питань, з якими звертаються виборці, стосуються соціального забезпечення, ремонту доріг, відкриття нових робочих місць, розширення й створення нових виробничих потужностей як у галузі промисловості, так і в агропромисловому комплексі, додаткового виділення коштів на ремонт закладів освіти, охорони здоров’я і культури, газифікації населених пунктів. Уносилися пропозиції щодо поліпшення діяльності органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Позитивно вирішено 186 питань, на контролі залишилось 27.
Депутати Сумської обласної ради, закріплені за районом, роботу зі зверненнями громадян проводять відповідно до рішення обласної ради від 03.12.2010 року «Про організацію прийому громадян області депутатами Сумської обласної ради шостого скликання». За 9 місяців 2012 року депутат обласної ради Павлюк П.О. провів 5 прийомів громадян в м. Білопілля, центральній районній лікарні, селах Вири, Коршачина, Супрунівка, Павлівки. Кількість звернень – 52, позитивно вирішені 8 звернень, на контролі – 44 звернення. Виборцями на зустрічах порушено ряд питань, а саме: проведення ремонту доріг Білопілля-Ворожба, Білопілля-Павлівки, перепрофілювання під гуртожиток частини селищної лікарні у смт Жовтневе, придбання санітарного автомобіля та рентгенапарата для Білопільської ЦРЛ, забезпечення холодильником ФАПу с. Зелене Коршачинської сільської ради, сприяння у виділенні коштів за проведений газопровід, отримання цільового направлення на навчання у навчальних закладах системи охорони здоров’я, забезпечення лікарні медичним обладнанням, укомплектування Павлівської сільської лікарської амбулаторії лікарем, забезпечення Вирівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини лікарем-терапевтом, надання стоматологічної допомоги дорослому населенню сіл, які підпорядковані Супрунівській сільській раді та ряд інших важливих питань. За сприяння депутата придбані 2 санітарні автомобілі підвищеної прохідності, сучасна медична апаратура для центральної районної лікарні, укомплектовані медичними кадрами всі фельдшерські пункти району.
Депутат Сумської обласної ради Салманов А.Ф. провів особистий прийом жителів у с. Вири та Білопільській загальноосвітній школі-інтернату I-III ступенів. Громадянами порушені наступні питання: надання матеріальної допомоги Вирівській загальноосвітній школі I-III ступенів, забезпечення бензином автотранспорту амбулаторії загальної практики сімейної медицини, будівництво водогону по вул. Кірова, ремонт дороги на ділянці Вири-Білани, придбання навчального обладнання для Білопільській загальноосвітній школі-інтернату I-III ступенів. Депутатом надано спортивне обладнання та інвентар, виготовлені та встановлені двоє вхідних металопластикових дверей у Вирівській загальноосвітній школі I-III ступенів, закуплено та передано Білопільській загальноосвітній школі-інтернату I-III ступенів солодкі подарунки для дітей, цукор для їдальні, бензин для шкільного автобуса, путівки для оздоровлення 11 дітей влітку 2012 року, інтерактивну дошку для організації сучасного навчально-виховного процесу, спортивний одяг та оплачено поїздку спортсменів школи на Всеукраїнські змагання з легкої атлетики до Автономної Республіки Крим.
Таким чином, депутати районної ради проводили особистий прийом громадян у закріплених за ними населених пунктах району, проявляли увагу до проблем виборців та працювали щодо їх поступового вирішення спільно з органами місцевого самоврядування, виконавчої влади, керівниками місцевих сільськогосподарських підприємств.
РОЗДІЛ 6. ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА ПОЛІТИКА
Завдяки консолідованій роботі депутатів, постійних комісій, суб’єктів господарювання, відповідно до положень Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», районна рада здійснює державну регуляторну політику. За минулий рік проведено відстеження результативності регуляторних актів, прийнятих районною радою 31.05.2011 року, а саме:
1. «Про Положення про порядок відчуження та списання об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району». Дане рішення регулює відносини у сфері відчуження майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, управління яким, відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», здійснює районна рада. Проект регуляторного акту розроблено відділом комунального майна виконавчого апарату районної ради. Доцільність прийняття даного регуляторного акту викликана необхідністю встановлення чітких, однозначних та прозорих правил відчуження, тобто зміни власника майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, що перебуває в управлінні районної ради.
2. «Про нову редакцію Положення про оренду майна, яке належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району». Дане рішення регулює відносини у сфері оренди майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, управління яким здійснює районна рада. Проект регуляторного акту розроблено відділом комунального майна виконавчого апарату районної ради. Доцільність прийняття даного регуляторного акту була викликана необхідністю внесення змін до Положення про оренду майна, яке належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району у зв`язку з набранням чинності Закону України від 21.04.2011 року N 3269-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо орендних відносин».
За результатами відстеження зазначені регуляторні акти було визнано ефективними і такими, що на той час не потребували внесення змін.
Таким чином, державна регуляторна політика районної ради у сфері господарської діяльності спрямована на вдосконалення правового регулювання господарських відносин у межах, у порядку та в спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
РОЗДІЛ 7. ВІДКРИТІСТЬ І ПРОЗОРІСТЬ В РОБОТІ РАЙОННОЇ РАДИ
З метою забезпечення відкритості і прозорості в діяльності районної ради проекти рішень сесій ради направляли на обговорення в постійних депутатських комісіях, президії районної ради та на пленарних засіданнях сесій ради. Усі пропозиції обговорювалися і приймалися голосуванням. Якщо у депутатів були якісь сумніви чи не було відповідей на поставлені питання, такі проекти рішень з розгляду знімались та повертались на доопрацювання. Жодне питання без розгляду в постійних комісіях, в президії районної ради на сесію не виносилось.
Крім того, проекти рішень, які вносяться на розгляд сесій, розміщуються на сайті районної ради, як того вимагає Закон України «Про доступ до публічної інформації». Одразу після вступу в дію цього Закону, з травня 2011 року, у виконавчому апараті районної ради прийнято відповідні розпорядчі документи, що забезпечують організацію доступу громадян до публічної інформації, розпорядником якої є виконавчий апарат районної ради. Згідно з розпорядженням голови районної ради постійно ведеться облік запитів та регулярно, у встановлені законом терміни, надаються відповіді запитувачам. На сайті висвітлюються всі матеріали, які належить оприлюднювати відповідно до закону. Також ведеться реєстр документів, які містять публічну інформацію, що постійно оновлюється.
Адреса офіційного сайту Білопільської районної ради в мережі Інтернет: www.bilrada.gov.ua. Відкритості в роботі сприяє і активізація сайту районної ради, що дало можливість розширити географію та тематику розміщених на сайті повідомлень щодо проведення сесій, діяльності постійних комісій та депутатів, вирішення проблем соціально-економічного розвитку регіону, виконання прийнятих програм, участі в житті району керівників місцевих органів представницької влади, депутатів. Кожна інформація на сайті обов’язково ілюстрована. Матеріали для сайту готують працівники виконавчого апарату районної ради, він наповнюється документами та матеріалами про діяльність районної ради, публікаціями про події в районі, історичними довідками. Зокрема, опубліковано рішення 10 пленарних засідань районної ради шостого скликання, поновлювалась фотогалерея, опубліковані 120 матеріалів про проведені культурно-масові заходи в районі, щомісячні статистичні дані про соціально-економічне становище району та інша інформація. Протягом звітного періоду забезпечується оперативне та всебічне висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування Білопільщини як на сайті районної, так і обласної ради, де розміщено 150 матеріалів про проведені суспільно-політичні та культурно-масові заходи в районі.
Ця робота задовольняє запити споживачів інформаційної продукції нашого краю, інших регіонів України та зарубіжних країн, підвищує довіру до представницької гілки влади, поширює передовий досвід роботи територіальних громад району, активізує депутатський корпус.
Відкритості в роботі районної ради сприяє проведення інформаційних днів, особистих прийомів громадян в населених пунктах, днів сіл, селищ та міст району і виступів на них голови і депутатів районної ради про діяльність ради.
Висвітлює діяльність районної ради, сільських, селищних і міських рад районна газета «Білопільщина» – громадсько-політичне видання району, співзасновниками якого є районна рада. Для висвітлення роботи ради, укладені відповідні угоди.
Один із основних показників діяльності газети – її тираж. «Білопільщина» має найбільший тираж серед районних і міських комунальних газет області як на початок року, так і на 1 жовтня. Станом на 1 січня 2010 року тираж складав 7770, на початок 2011 року – 7800, на 1 січня 2012 року – 7600 примірників. Основне джерело забезпечення діяльності газети – надходження з передплати та реклами. За дев’ять місяців 2012 року від передплати надійшло 469 тис. 588 грн., що становить 65,5 відсотка від загальних доходів. Решта коштів – рекламна діяльність, платні публікації та реалізація газет вроздріб. Ціна на газету не підвищується впродовж 3 останніх років та на наступний рік залишилась без змін.
Цьогоріч для покращення умов праці в редакції розпочато ремонт внутрішніх приміщення.
Редакція бере активну участь у культурно-громадських заходах району і області. За власної ініціативи започаткували районний конкурс «Жінка року», виступає спонсорами низки програм.
До Дня журналіста України отримали Почесну Грамоту секретаріату Національної спілки журналістів України за багаторічну сумлінну роботу в пресі. Уже вдруге за підсумками Всеукраїнського конкурсу «Протидії епідемії туберкульозу», організованого Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України», редакція нагороджена відзнакою від оргкомітету конкурсу та призом. Головний редактор газети пройшов відбір та бере участь у Всеукраїнській акції журналістського Фонду «Україна очима редактора». Газета, єдина з комунальних видань області, є учасником Всеукраїнського медіа-клубу «На власний погляд». Редакція підтримує міжнародні зв’язки з журналістами Російської Федерації.
У своїй творчій діяльності редакція поєднує різнопланові матеріали, доводить до читачів як офіційну інформацію, так і розважально-пізнавальну, а також довідкову. З початку року опубліковано 136 матеріалів про роботу районної ради, з них 62 офіційних акти, які підлягають оприлюдненню, на суму 11 тис. 685 грн., отримано коштів за висвітлення діяльності – 10 тис. 323 грн. Є порозуміння з боку керівництва районної ради в частині виконання Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів».
З листопада 2011 року газета покращила якість поліграфії, фотографій, застосовуються нові програми обробки інформації. Відтепер, «Білопільщина» – кольорове видання. Розширено сферу надання рекламних послуг з виготовлення сувенірної продукції, буклетів, календарів, інформаційно-банерної продукції тощо. Постійно враховуються побажання читачів, висловлені під час проведення днів передплатника, щодо розміщення привітань та поминань на окремих сторінках, кольорової реклами тощо.
У 2012 році оптимізовано вихід газети, він співвіднесений з можливостями пошти. Ураховуючи скорочення кількості поштових відділень та днів доставки преси, перейшли на тижневик, зберігаючи при цьому кількість сторінок.
Сьогодні редакція газети працює над удосконаленням змісту публікацій, розширенням інформаційного простору. Вивчено стан передплати у кожній раді, збільшується кількість примірників, які продаються вроздріб по магазинах. Заохочуються до передплати працівники поштових відділень. Уже третій рік газета має обласний передплатний індекс, і сьогодні наші земляки читають «Білопільщину» на теренах області.
Висвітлення роботи районної ради відбувається в репортажах: «До звернень в Улянівці та Жовтневому – увага влади», «Вуличне освітлення зробить життя мешканців комфортнішим», «Первоцвіт» об’єднав найобдарованіших вихованців області», «Подорож у країну дитинства», «Допомагаємо онкохворим дітям», «Свято минуло – спогади залишилися», «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», «Сергіївна – досягнення і плани»; нарисах: «Козацькому селу – 350!», «Відвідали ветеранів, привітали та поздоровили», «Рижівці налаштовані виконати заплановане», «День села: вітання, заслужені подяки», «У жовтневої громади – свято», «Літо кличе на відпочинок», «Футбольні перегони виявляють найсильніших», «Св’ято у місті залізничників», «Моє село – моя святиня»; інформаційних повідомленнях: «Звітували, ухвалювали зміни до бюджету і програми, створювали фонд», «Виставка-ярмарок «Зроблено на Сумщині» стартувала у Білопіллі», «Керівники району побували у Марківці», «З роз’ясненням – до людей», «Регіон звільняють від непридатних пестицидів», «Про дороги, освітлення, соціальні угоди», «Змагання розпочалися», «Земельні акти виготовлені», «Отрутохімікати з нашого району вивезені!» і т. п. У цих публікаціях надається інформація про діяльність ради і її депутатів.
Публікуються події в районі обласними засобами масової інформації: газетою «Сумщина», Офіційним Вісником Сумської обласної ради, їх передає телебачення на каналах Відікон та Академтіві, вони звучать на радіо.
Таким чином, у своїй діяльності районна рада забезпечує відкритість і прозорість прийняття рішень сесій та висвітлює свою діяльність у районних та обласних засобах масової інформації, що сприяє реалізації громадянами конституційних прав на вільний доступ до публічної інформації про діяльність органу місцевого самоврядування.
РОЗДІЛ 8. ВЗАЄМОДІЯ З ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
В органах місцевого самоврядування району працює 216 осіб. Це чимала кількість посадовців, яким треба надати необхідний рівень професійних знань. Тому районна рада направляє вперше прийнятих на службу в органи місцевого самоврядування осіб на обов’язкове проходження підвищення кваліфікації протягом першого року роботи за професійними програмами, потім – у разі потреби, але не рідше ніж один раз на п’ять років.
Підвищення кваліфікації у звітному періоді здійснювалось за такими напрямками: навчання за професійними програмами; участь у тематичних постійно діючих семінарах; участь у тематичних короткострокових семінарах; самостійне навчання (самоосвіта). У 2012 році 25 посадових осіб органів місцевого самоврядування (у 2010 році – 17 посадових осіб, у 2011 році – 20 осіб) підвищили свою кваліфікацію лише у державному закладі післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій». Тобто, за ці 3 роки підвищення кваліфікації на місці в області пройшла майже кожна третя посадова особа.
З метою підготовки до проведення навчання голів місцевих рад на обласних кущових семінарах у 2012 році районна рада сформувала пропозиції та перелік тем, які включили до плану навчання. Як результат, разом з головою районної ради голови сільських, селищних та міських рад у березні 2012 року взяли участь у проведенні таких кущових семінарів. Учасники навчання заслухали інформації доповідачів з питань, які найбільше сьогодні потребують детального вивчення та реалізації відповідно до законодавчих і підзаконних нормативно-правових актів. Зокрема, про застосування Закону України «Про захист персональних даних»; про напрямки бюджетної та економічної політики в Україні; про роль територіальних громад у залученні додаткових доходних джерел до місцевих бюджетів; про повноваження органів місцевого самоврядування у сфері використання земельних ресурсів; про нове в земельному законодавстві України; про повноваженнях органів місцевого самоврядування у сфері управління комунальною власністю та інші. Про зацікавленість слухачів та правильний вибір тематики семінарів свідчить висока активність слухачів – кожному доповідачу задавали по 3-10 запитань, на які відразу надавалися відповіді.
У серпні розпочалися навчання сільських і селищних голів у супроводі голови районної ради з питань пріоритетних напрямків розвитку сільських територій за участі створеного на базі Сумського національного аграрного університету Міжрегіонального навчально-практичного центру розвитку сільських територій. Головна мета семінарів і роботи Центру – надання методичної, наукової і практичної допомоги сільським, селищним громадам в реалізації на Сумщині програми розвитку сільських територій.
Районна рада турбується про професійний ріст керівників і інших працівників рад шляхом направлення їх на курси підвищення кваліфікації до м. Харків та на навчання в Харківській регіональний інститут Національної академії державного управління при Президентові України, що симулює самоосвіту службовців, допомагає їх приймати обґрунтовані рішення.
Підвищенню професійної підготовки керівників різних рівнів, їх сумлінності та бажанню змінити життя громадськості на краще сприяють щомісячні районні семінари-навчання сільських селищних, міських голів та їх секретарів. На цих зібраннях розглядаються актуальні питання місцевого самоврядування, зокрема: особливості формування та виконання місцевих бюджетів в умовах дії нового Бюджетного кодексу; формування місцевого бюджету на новий фінансовий рік; раціональне використання коштів на розвиток територій; прийняття на баланс рад комунальних доріг та проведення їх ремонтів; складання програм економічного та соціального розвитку на рік; наміри щодо запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення; застосування чинного законодавства щодо доступу до публічної інформації; практичні аспекти реалізації нового антикорупційного законодавства та багато інші.
Продовжується практика узагальнення основних заходів, які проводились в сільських, селищних та міських радах, складаються графіки пленарний засідань сесій місцевих рад, в яких беруть участь голова та депутати районної ради. Проводиться аналіз та узагальнення даних про існуючі вакансії у сільських, селищних, міських радах. Відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» вживались заходи щодо сприяння проведенню в районі позачергових виборів депутатів рад. Всього проведено 8 таких позачергових виборів: Серіївка – 1, Жовтневе – 3, Рижівка – 1, Улянівка – 1, Білопілля – 1, Коршачина – 1.
З розвитком інформаційних технологій робота сільських, селищних чи міських рад неможлива без комп’ютерної техніки та доступу до мережі Інтернет, тому більшість рад району уже мають 2 і більше персональних комп’ютери та всі ради мають доступ до мережі Інтернет. За звітний період місцевими радами району придбано 16 нових комп’ютерів. В сільській місцевості швидкість комутованого з’єднання (по телефонних лініях) дуже мала для повноцінного користування Інтернетом, але з розвитком покриття бездротового та ADSL-Інтернету 6 рад уже мають швидкісний доступ до глобальної мережі: Білопільська, Ворожбянська міські, Жовтнева, Улянівська селищні, Гуринівська та Річківська сільські ради. Іншим радам рекомендовано розглянути можливість швидкісного підключення до мережі. Спеціалістами районної ради постійно надаються консультації з приводу усунення збоїв в роботі комп’ютерної техніки та електронної пошти в радах.
Проводиться діяльність щодо збору та узагальнення інформації про позитивний досвід роботи органів місцевого самоврядування. Така інформація, з метою популяризації досвіду, розміщується на сторінках Офіційного вісника Сумської обласної ради.
Таким чином, районна рада посилює співпрацю з радами різних рівнів з метою сприяння працівникам органів місцевого самоврядування фаховому виконанню посадових обов’язків, формуванню і удосконаленню навичок і вмінь працювати на результат, що забезпечує виконання першочергових завдань по реалізації програми економічного й соціального розвитку району.

РОЗДІЛ 9. СПІВПРАЦЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
І ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
Спільна діяльність районної ради та райдержадміністрації сприяє вирішенню проблемних питань соціально-економічного розвитку району. Відповідно до статті 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням другої сесії районної ради від 06 грудня 2010 року повноваження районної ради делеговані районній державній адміністрації.
Відповідно до цих повноважень рішенням десятої сесії районної ради від 01 листопада 2011 року затверджено план роботи ради на 2012 рік, який передбачає розгляд актуальних питань життєдіяльності району. Координація спільний дій районної ради і райдержадміністрації підвищують ефективність управлінської діяльності по виконанню власних та делегованих повноважень органами місцевого самоврядування та державної виконавчої влади.
9.1. РОЗВИТОК РЕАЛЬНОГО СЕКТОРУ ЕКОНОМІКИ
Промисловий потенціал. Підприємствами району реалізовано продукції на суму 20,11 млн. грн. На Жовтневому цукровому заводі працює 537 чоловік. У січні-вересні ТОВ «Ворожба» виробило продукції м’ясопереробки на суму 12,0 млн. грн., або 117,8 % до відповідного періоду минулого року. Створене на приватній формі власності виробництво промислової продукції ТОВ «Білопільський машинобудівний завод» за 9 місяців виробило продукції майже на 2,0 млн. грн., або 101% до відповідного періоду минулого року. ПрАТ «Ворожбянський машзавод» має борги по заробітній платі в сумі 405,0 тис. грн., обсяг виробництва склав 497,2 тис. грн., або 95,6 % до відповідного періоду минулого року.
Агропромисловий комплекс. Станом на 1.10.2012 року валовий збір зернових культур склав 89,3 тис. тонн, що на 19,8 тис. тонн більше урожаю 2011 року. Урожайність становить 36,9 цнт/га (плюс 10,8 цнт/га до 2011 року). Під урожай 2013 року посіяно 20370 га озимих. По підприємствах поголів’я великої рогатої худоби налічує 4,3 тис. голів, в т. ч. 1,9 тис. голів корів (плюс 73 голови до 01.10.2011 року), свиней – 1,9 тис. голів, овець – 270 голів. Виробництво молока становить 6545 тонн, що більше відповідного періоду 2011 року на 1330 тонн. Надій на корову – 3409 кг (плюс 474 кг до 01.10.2011 року). М’яса вироблено 545 тонн, що більше відповідного періоду минулого року на 69 тонн. Реалізація м'яса – 502 тонни (плюс 207 тонн до 01.10.2011 року).
Використання землі. Рілля складає 99,7 тис. га., використовується 13069 земельних паїв громадян площею 50,8 тис. га., укладено 10670 договорів оренди з оплатою 3 % і більше від грошової оцінки землі, що становить 81,6 % від кількості укладених договорів. За 2012 рік орендна плата виплачується за ставкою не менше 3 %. Якщо в 2011 році нарахування орендної плати склали 14,8 млн. грн., то в 2012 році – 28,3 млн. грн. Орендна плата видана на суму 25,7 млн. грн., що складає 91 %, виплачена зерном (74 %), грошима (16 %) та іншою продукцією (10 %). Видано 10,7 тис. тонн зерна, ціна 1 тонни склала 1740 грн. Орендуються землі запасу та резерву (землі державної власності) – 9,7 тис. га. Отримали земельні паї в натурі та самостійно їх використовують 1099 громадян на площі 4,2 тис. га. Невитребувані та неуспадковані паї складають відповідно 1,9 та 11,2 тис. га.
Інвестиції в основний капітал. Обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку району склав 201,7 тис. доларів США, що на 2,5 % більше показника на 01.01.2012 року. Освоєно 50,3 млн. грн., зокрема: ТОВ АФ «Вікторія» побудовано майданчик з відвантажування зерна та розширено потужності по зберіганню зерна; ТОВ «Ворожбянський КХП» провело реконструкцію зерноскладів, встановлено сучасне сушильне обладнання; ведуться роботи по реконструкції потужностей у ТОВ «Білопільський елеватор», ВАТ «Вирівське ХПП», ДП «Філія Хлібна база», Улянівському зернокомплексі; в смт Жовтневе відкрито цех по виготовленню сиру «Сулугуні» та бринзи.
На сьогодні укладено угод про соціально-економічне співробітництво на загальну суму 2,5 млн. грн., фактично отримано від представників бізнесу 2,5 млн. гривень послуг і грошової допомоги.
Підприємництво. Усього в районі зареєстровано 1685 суб’єктів господарювання, із них 1567 фізичних осіб-підприємців, 80 малих підприємств та 38 фермерських господарств. За січень-вереснь зареєстровано 11 юридичних осіб та 93 фізичні особи-підприємці, видано 670 дозвільних документів, відкрито 10 закладів торгівлі та 2 заклади побуту. Торгівлю здійснюють 343 заклади торгівлі, у сфері ресторанного господарства працює 46 підприємств харчування, побутовим обслуговуванням населення займаються 68 підприємницьких структур. Створена база даних з 69 вільних об’єктів державної та комунальної власності, земельних ділянок та водних ресурсів, які пропонуються на продаж або передачу в оренду.
9.2. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО
Житловий фонд. Функціонує 28 об’єднань співвласників багатоквартирних житлових будинків. У житловому фонді установлено 50 квартирних лічильників води та 350 лічильників обліку використаного газу на суму 345,0 тис. грн. У багатоквартирних житлових будинках виконано наступні роботи: капітальні ремонти внутрішньобудинкової мережі теплопостачання по вул. 1 Травня, 9, реконструкцію внутрішньодворової каналізаційної мережі по вул. 1 Травня, 8 м. Білопілля: капітальні ремонти покрівель 3-х будинків; ремонт запірної арматури в 45 будинках; утеплено 95 погонних метрів внутрішньобудинкових мереж теплопостачання; відремонтовано балконів на загальну суму 483,5 тис. грн.
Підготовка до роботи в осінньо-зимовий період. Проведено реконструкцію водогону м. Білопілля протяжністю 0,5 км, замінено 0,9 км. водопровідних мереж (м. Ворожба, смт Жовтневе, смт Улянівка, с. Рижівка, с. Марківка). Розроблена схема водопостачання м. Білопілля. Відновлено освітлення в 20 населених пунктах на 44 вулицях протяжністю 40,1 км., змонтовано 23 вузли обліку та 438 світильників, використано 549,5 тис. грн. Очищено 72, відремонтовано 52, збудовано 3 колодязі. На виконання програми «Сільська криниця» витрачено 135,4 тис. грн. Житлово-комунальним господарством та бюджетною сферою виконані роботи з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, опалювальний сезон розпочато 11 жовтня поточного року.
Оплата енергоносіїв, житлово-комунальних послуг. Споживачами використано енергоносіїв на 48448,5 тис. грн., сплачено 56792,4 тис. грн., що становить 117 %. Населенням району при нарахуванні 17773,3 тис. грн. сплачено 19872,7 тис. грн., що становить 112 %. По пільгах при нарахуванні 3396,9 тис. грн. сплачено 4627,1 тис. грн., що становить 136,2 %; по субсидіях при нарахуванні 3431,1 тис. грн., сплачено 4962,8 тис. грн., що становить 144,6 % до спожитого. Заборгованість за спожиті енергоносії склала 2038,9 тис. грн., що на 5855,5 тис. грн. менше, ніж на початок 2012 року (7894,4 тис. грн.). Населення заборгувало за спожиті енергоносії 1349,9 тис. грн., що на 2099,4 тис. грн., менше ніж на початок року (3449,3 тис. грн.).
Енергозбереження. У бюджетних установах: встановлено 2 котли у Павлівському СБК – 150,0 тис. грн.; 682 енергоефективні лампи – 17,1 тис. грн.; 66 склопакетів – 110,0 тис. грн.; відремонтовано мережі теплопостачання у закладах освіти – 298,5 тис. грн.; утеплено фасад та замінено котел в ДНЗ с. Ганнівка-Вирівська – 60,0 тис. грн. У житлово-комунальному господарстві: встановлено 6 приладів обліку теплової енергії КП «Теплосервіс Білопілля» – 157,0 тис. грн., замінено котли по вул. Старопутивльська 45, м. Білопілля – 150,0 тис. грн. У районі на заходи з енергозбереження витрачено 3911,8 тис. грн., в т. ч.: з державного бюджету – 505,7 тис. грн.; населення – 1178,2 тис. грн.; місцевого бюджету – 918,9 тис. грн.; підприємств – 1309,0 тис. грн. Вартість зекономлених паливно-енергетичних ресурсів – 7216,2 тис. грн.
Будівництво, транспорт. Обсяг виконаних будівельних робіт склав 3419,0 тис. грн., 146 % до відповідного періоду 2011 року. Введено в експлуатацію 9 індивідуальних житлових будинків, площею 1630 квадратних метрів. До місцевих рад надійшли кошти на ремонт доріг в сумі 679,1 тис. грн., використано 148,343 тис. грн., що становить 25 %, в т. ч.: на капітальний ремонт надійшло 397,4 тис. грн., використано 39,343 тис. грн. За січень-вересень послугами пасажирського транспорту скористалось 512,5 тис. чол., що становить 92,6 %, а пасажирооборот склав 84,3 % до відповідного періоду минулого року. Вантажні перевезення автомобільним транспортом становлять 132,8 %, вантажооборот – 141,9 % до відповідного періоду минулого року.
9.3. ПОДАТКОВО-БЮДЖЕТНА ПОЛІТИКА
Сплата податків та обов'язкових платежів. До зведеного бюджету надійшло 42352,6 тис. грн. при завданні 37459,1 тис. грн., або 113,1 % (плюс 4893,5 тис. грн.), до відповідного періоду минулого року 137,6 % (плюс 11576,0 тис. грн.). Виконання надходжень державного бюджету становить 82,1 %, при завданні – 6034,2 тис. грн. виконання – 4953,4 тис. грн. (мінус 1080,8 тис. грн.), до відповідного періоду минулого року 90 % (мінус 544,0 тис. грн.). Податок на прибуток складає 650,7 тис. грн., при завданні – 1307,8 тис. грн., або 49,8 %, та більше в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 1113 тис. грн. (36,8 %). До місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб мобілізовано 26004 тис. грн. при доведеному завданні – 23161,3 тис. грн., або 112,2 %, до відповідного періоду минулого року 126,7 % (плюс 5486,7 тис. грн.)
Виконання бюджету. Зведений бюджет району за січень-вересень до річних призначень виконаний на 78,8 %, при плані на рік 170742,2 тис. грн., фактично отримано 134547,9 тис. грн. По загальному фонду виконання становить 126464,8 тис. грн., що складає 102,9 % до призначень відповідного періоду. По міських, селищних та сільських радам власні та закріплені доходи виконані на 132,1 %. Виконання дохідної частини забезпечили всі ради. Вагомим джерелом наповнення місцевих бюджетів є плата за землю, практично всі місцеві ради забезпечили перевиконання затверджених обсягів цього податку. Районний бюджет по власних доходах виконаний на 108,0 %, при планових показниках на відповідний період 10544,0 тис. грн., фактично надійшло 11390,7 тис. грн.
Видаткова частина бюджету району за 9 місяців виконана на 75,1 % до року: затверджено 163065,1 тис. грн., виконання – 122388,4 тис. грн. На утримання закладів освіти затверджено 58793,7 тис. грн., профінансовано 44152,2 тис. грн., або 75,1 % до призначень; закладів охорони здоров’я – 29986,9 тис. грн., профінансовано 21775,9 тис. грн., або 72,6 %; закладів культури – 8161,7 тис. грн., профінансовано 5301,2 тис. грн., або 65,0 %; державне управління – 12054,6 тис. грн., профінансовано 7937,3 тис. грн., або 65,8 %; на соціальний захист направлено 40,0 млн. грн., або 82,8 %; житлово-комунальне господарство – 2849,3 тис. грн., профінансовано – 1471,2 тис. грн., або 51,6 %; фізичну культуру і спорт – 1057,6 тис. грн., профінансовано 723,6 тис. грн., або 68,4 %. Прострочена заборгованість по заробітній платі відсутня.
9.4. СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ
Ринок праці. На обліку в центрі зайнятості 630 чол., з них 606 чол. – безробітні. За рік скористалось послугами служби 2225 осіб, що менше показника за 2011 рік на 283 чол. Роботодавцями заявлено 623 вакансії, їх укомплектування – 85 %. Працевлаштовано 719 чол., що більше цього ж періоду 2011 року на 20 осіб, 28 осіб повернулися до трудової діяльності завдяки надання роботодавцям дотацій на створення робочих місць, у 2011 році на такі робочі місця працевлаштовано 25 чол., 4 чол. змінили статус безробітного на фізичну особу-підприємця, отримавши допомогу для відкриття власної справи на суму 23,4 тис. грн. Більше безробітних проживає на селі, навантаження на 1 вільне робоче місце – 19 осіб.
З Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття витрачено 7 млн. 885 тис. грн. на матеріальне забезпечення і соціальні послуги незайнятому населенню.
Пенсійне забезпечення жителів. В управлінні Пенсійного фонду на обліку перебуває 16635 одержувачів пенсій. Середній розмір пенсій складає 1194,28 грн. Потребу в коштах на виплату пенсій та допомог у січні-вересні профінансовано на суму 170,1 млн. грн., що більше відповідного періоду минулого року на 7,7 %. Забезпеченість власними коштами складає 30 % (плюс 2,7% до минулого року). План доходної частини бюджету за власними надходженнями виконано на 103,6 %, одержано 44,5 млн. грн., що на 7,3 млн. грн. більше ніж у відповідному періоді минулого року. Заборгованість до Пенсійного фонду становить 3006,0 тис. грн. Борги економічно активних підприємств перед фондом складали 106,2 тис. грн.
Соціальний захист населення. Забезпечено призначення та виплату державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам. Виплачено різних видів допомоги на суму 26,0 млн. грн., що на 3,2 млн. грн. більше ніж за цей же період 2011 року. Таку допомогу отримали майже 5,0 тис. сімей. Субсидії за спрощеним механізмом надані 1693 сім’ям на відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг. Профінансовано кошти надавачам послуг на 4962,9 тис. грн., відшкодовано пільг на житлово-комунальні послуги 4,6 млн. грн., тверде паливо та скраплений газ – 607,3 тис. грн. Виплачено компенсацій на 98,8 тис. грн. Виплати здійснювалася своєчасно і в повному обсязі.
Грошові доходи громадян. Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника склала 2213,17 грн., що більше відповідного періоду минулого року на 27,3 % і становить 89,9 % середнього рівня по області. Заборгованість із виплати заробітної плати складає 405,0 тис. грн. (ПрАТ «Ворожбянський машзавод»), що на 325,8 тис. грн. менше в порівнянні з початком року. На економічно активних підприємствах заборгованість відсутня. Здійснюється контроль за своєчасним упровадженням роботодавцями гарантованої державою мінімальної заробітної плати відповідно до діючого законодавства. З цією метою обстежено 37 суб’єктів господарювання, матеріали 11 перевірок передано до прокуратури та суду.
Зміцнення законності і правопорядку. Працівниками райвідділу міліції зареєстровано 1915 (2011 рік – 1667) заяв про злочини, що вчинені або готуються. Зареєстровано 229 злочинів (2011рік – 232), зменшення на 1,3 %, відсоток розкриття – 68 %. Особливо тяжких злочинів зареєстровано 5, відсоток розкриття – 80 %, тяжких злочинів 105, відсоток розкриття – 58 %. Закінчено 136 (2011 рік – 164) кримінальних справи. Фактичний відсоток розкриття злочинів – 68,7 % (область – 69,9 %). У сфері економічних відносин викрито 15 злочинів. За вчинення правопорушень до районного бюджету сплачено штрафів на 47,894 тис. грн., всього оштрафовано 665 чоловік. З метою стабілізації оперативної обстановки проводяться заходи по профілактиці злочинів, відпрацювання окремих територій, забезпеченню безпеки громадян.
9.5. ГУМАНІТАРНА СФЕРА
Охорона здоров’я. Закладами охорони здоров’я, а саме: Улянівською лікарнею, 2 дільничними лікарнями, 5 АЗПСМ, 36 ФАПами і ФП, 1 відділенням та 4 пунктами швидкої медичної допомоги надається медична допомога населенню. Ліжковий фонд лікарняних закладів – 290 ліжок, потужність амбулаторно-поліклінічних закладів – 1165 відвідувань за зміну. Працює 94 лікарі та 340 середніх медичних працівників, 335 осіб – молодшого та обслуговуючого персоналу. Придбано санітарний автомобіль для пункту швидкої медичної допомоги в с. Вири, один автомобіль передано такому ж пункту у м. Ворожба, ще один – ЦРЛ. Проведено ремонт неврологічного відділення ЦРЛ. Для Жовтневої лікарні придбано електрокардіограф, центрифугу та санітарний автомобіль.
Налічується 3169 членів лікарняної каси. З початку року до бюджету каси надійшло 1321,2 тис. грн. благодійних внесків, витрати на придбання медикаментів становлять 1106,7 тис. грн., на лікування – 1093,8 тис. грн. Середня вартість лікування – 231,3 грн.
Освіта. Дошкільним вихованням охоплено 1326 дітей з 2582, або 69,2 %. Реорганізовано чотири школи у НВК: Білопільську № 4, Ганнівсько-Тернівську, Ободівську ЗОШ І-ІІІ ступенів та Кальченківську ЗОШ І-ІІ ступенів, відкрито додаткові дошкільні груп у Білопільському № 3, Куянівському, Річківському НВК. Діти 5 років на 100 % охоплені підготовкою до навчання в школі. У 2012-2013 н. р. в школах навчається 3824 учні, що на 175 менше в порівнянні з минулим роком. Харчується 95,2 % учнів, діти 1-4 класів забезпечені безкоштовним харчуванням. Придбано шкільний автобус для Товстянського НВК. На підготовку установ освіти до навчального року використано 2528 тис. грн., з них 103,5 тис. грн. з районного бюджету, 358,0 тис. грн. – державного, 2066,5 тис. грн. – залучені кошти. Оздоровлено 2327 дітей (62% від загальної кількості), використано 1049,7 тис. грн.
Культура. Працює 37 бібліотек, 41 заклад клубного типу, дитяча музична школа, яка має 6 філій. Діють 264 клубні формування, із них 187 колективів художньої самодіяльності, 14 мають звання «Самодіяльний народний». Існує 178 об’єктів культурної спадщини, із них 127 пам’яток історії і культури, 38 археології, 11 архітектури та 2 садово-паркового мистецтва. Проведені заходи присвячені ювілейним, календарним, знаменитим датам, професійним святам, районні фестивалі та конкурси. З метою покращення матеріально-технічної бази закладів проведені ремонтно-будівельні роботи в 31 закладі культури району на суму 1085,3 тис. грн. Здійснено капітальні ремонти СБК: Гуринівського – 239,0 тис. грн., Павлівського – 474,1 тис. грн., Іскрисківщинського – 255 тис. грн.
Сім’я і молодь. На обліку в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебуває 132 родини, в них виховується 286 дітей. Здійснюється супровід 7 прийомних сімей та 1 будинку сімейного типу. На обліку служби в справах дітей перебуває 156 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування і 39 дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Усиновлено одну дитину. Відділом у справах молоді та спорту проведено акцію для 70 багатодітних та 112 сімей, у яких виховуються діти з особливими потребами, які отримали борошно та цукор. Проведено фестиваль «Таланти багатодітної родини», конкурс клубу веселих та кмітливих, туристичний зліт. Оздоровлено 20 дітей у наметовому таборі «Сузір’я», в МДЦ «Артек» перебувало 22 дитини, в центрі «Молода гвардія» – 14 дітей.
Фізкультура і спорт. Формування позитивного відношення молоді до фізичної культури та спорту відбувалося завдяки реалізації відповідної програми. За звітний період організовано і проведено 25 районних масових спортивних заходів, у яких узяло участь 2560 учасників. Проведено спартакіаду серед збірних команд колективів фізкультури сільських та селищних рад (змагання з 6 видів програми: волейболу, гирьового спорту, перетягування линви, армреслінгу, настільного тенісу, дартсу), у якій взяло участь 16 команд та 290 учасників. Лідер спартакіади – Річківська сільська рада, далі – Жовтнева селищна рада, Марківська сільська рада. Утратили позиції в порівнянні з минулим роком -Іскрисківщинська, Гуринівська, Рижівська сільські ради. Збірна футбольна команда району «Авангард» узяла участь у чемпіонаті Сумської обласної організації ВФСТ «Колос» та посіла ІІІ місце з 8 команд.

ВИСНОВКИ
Звітуючи про свою діяльність за минулий рік, слід наголосити на тому, що голова та депутати ради працювали шляхом прийняття і контролю за виконанням відповідних програм щодо економічного, соціального та культурного розвитку району. Депутати районної ради ефективно працювали над вирішенням назрілих питань життєзабезпечення бюджетної сфери та територіальних громад району. Вони знають проблеми району та проводять необхідну роботу щодо їх вирішення. Хочу подякувати депутатам районної ради, керівництву, працівникам районної державної адміністрації, керівникам та працівникам територіальних громад, громаді району, з якими завжди знаходимо порозуміння та тісну співпрацю щодо розбудови Білопільщини.

(Завантажити додатки до Звіту)

БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                         м. Білопілля

Про створення Комунального закладу
Білопільської районної ради «Білопільська
центральна районна бібліотека ім. О. Олеся»

Розглянувши звернення голови райдержадміністрації від 16.11.2012 про створення Комунального закладу Білопільської районної ради «Білопільська центральна районна бібліотека ім. О. Олеся», керуючись пунктом 20 частиною 1 статті 43, частиною 4-5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 12 Закону України «Про бібліотечну справу», з метою розширення прав відповідних територіальних громад самостійно вирішувати питання місцевого значення в сфері культури та бібліотечної справи, районна рада вирішила:

1. Створити Комунальний заклад Білопільської районної ради «Білопільська центральна районна бібліотека ім. О. Олеся».
2. Затвердити Статут Комунального закладу Білопільської районної ради «Білопільська центральна районна бібліотека ім. О. Олеся».
3. Передати зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району у комунальну власність відповідних місцевих територіальних громад основні засоби загальною вартістю 15824,0 грн. та малоцінні необоротні матеріальні активи вартістю 70385,67 грн. бібліотечних закладів району згідно з додатками 1-35.
4. Відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації забезпечити:
4.1. Належне функціонування Комунального закладу Білопільської районної ради «Білопільська центральна районна бібліотека ім. О.Олеся» та виконання покладених на нього статутних завдань.
4.2. Передачу до 01 січня 2013 року основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, зазначених у пункті 3 цього рішення у комунальну власність місцевих громад (за місцем розташування відповідних бібліотечних закладів).
5. Рекомендувати міським, селищним та сільським головам:
5.1. Затвердити рішення відповідних рад щодо створення з 01 січня 2013 року міських, селищних та сільських бібліотек на території сільських, селищних та міських рад та включити їх до мережі бюджетних установ, які отримують фінансування з відповідного сільського, селищного та міського бюджетів.
5.2. Забезпечити прийняття основних засобів загальною вартістю 15824,0 грн. та малоцінних необоротних матеріальних активів – 70385,67 грн. відповідних бібліотечних закладів із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району у комунальну власність відповідних територіальних громад міських, селищних, сільських рад (за місцем розташування).
5.3. Спільно із відділом культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації створити комісії з приймання-передачі майна, зазначеного в пункті 3 цього рішення та здійснити передачу майна згідно актів прийому-передачі основних засобів та малоцінних необоротних матеріальних активів зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району у комунальну власність відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району в місячний термін з дня прийняття цього рішення.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту (Христій Ю.Г.). та з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємств (Андрійчук А.І.).


Голова районної ради                                                                В.І.Кубрак


ЗАТВЕРДЖЕНО:
Рішенням 22 сесії Білопільської
районної ради VI скликання
06.12.2012
Голова районної ради

______________ В. І. Кубрак



Статут
Комунального закладу Білопільської районної ради "Білопільська центральна районна бібліотека імені Олександра Олеся"



м. Білопілля
2012

1. Загальні положення
1.1. Цей Статут розроблений на підставі Конституції України, Цивільного Кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про культуру», «Про бібліотеку і бібліотечну справу», Положення про відділ культури і туризму районної державної адміністрації і є документом, який регламентує діяльність Білопільської центральної районної бібліотеки ім. О. Олеся.
1.2. Заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, Указами Президента України і Постановами Верховної Ради України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства культури України, іншими нормативно-правовими актами, розпорядженнями, дорученнями та рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та цим Статутом.
1.3. Заклад є бюджетною неприбутковою організацією і здійснює некомерційну господарську діяльність.
1.4. Бібліотека є загальнодоступним (публічним) і безкоштовним для користування громадян закладом.

2. Організаційно-правові засади діяльності Закладу
2.1. Заклад має назву :
- повну - Комунальний заклад Білопільської районної ради «Білопільська центральна районна бібліотека ім. Олександра Олеся»
- коротку – КЗ БРР «Білопільська ЦРБ ім. О. Олеся».
2.2. Місцезнаходження Закладу: 41800, м. Білопілля, вул. Старопутивльська, 39.
2.3. Заклад діє на підставі Статуту та є юридичною особою.
2.4. Комунальний заклад Білопільської районної ради «Білопільська районна бібліотека ім. О.Олеся» (надалі – Заклад або Бібліотека) є комунальним закладом культури, який заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільської району.
2.5. Засновником закладу є Білопільська районна рада. Заклад безпосередньо підпорядкований відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації.
2.6. Заклад в своїй структурі має:
- центральну бібліотеку для дітей (читальний зал, абонемент 1-4 класів, абонемент 5-9 класів);
- відділ обслуговування (читальний зал, абонемент, юнацька кафедра);
- відділ організаційно - методичної та довідково - бібліографічної роботи;
- відділ комплектування, обробки та використання єдиного книжкового фонду.
2.7. Заклад створено на невизначений строк, термін його діяльності не обмежений.
2.8. Рішення Засновника, прийняті у відповідності до чинного законодавства, мають переважну силу порівняно з положеннями цього Статуту. Статут Закладу, доповнення та зміни до нього затверджуються Засновником.
2.9 Баланс Закладу, рахунки в установі банку, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства веде централізована бухгалтерія при відділі культури і туризму райдержадміністрації.
2.10. Бібліотека має печатку, штамп та бланк зі своїм найменуванням, самостійний кошторис.
2.11. Участь Бібліотеки в асоціаціях та інших об’єднаннях здійснюється на добровільних засадах, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
2.12. Для погодженого вирішення питань, що належить до повноважень Бібліотеки, функціонує рада при директорові у складі: директора, заступника, завідуючих відділами центральної районної бібліотеки та бібліотечних працівників району.

3. Мета діяльності Закладу
3.1. Мета діяльності Закладу – задоволення інформаційних, наукових і культурних потреб суспільства, підвищення його інтелектуального і культурного розвитку, духовного збагачення всіх верств населення.

4. Основні напрямки діяльності Закладу
4.1. Створення умов для реалізації прав громадян на бібліотечне обслуговування, вільний доступ до інформації, задоволення бібліотечних, бібліографічних, інформаційних, культурно-освітніх і духовних потреб читачів, інших споживачів інформації,
4.2. Сприяння науковим дослідженням, розробці та здійсненню цільових програм розвитку бібліотечної справи.
4.3. Забезпечення єдиної системи підготовки та підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів.
4.4. Забезпечення зберігання бібліотечних фондів району, їх комплектування та матеріально-технічне забезпечення, формування бібліотечних фондів, зведених, універсальних та краєзнавчих каталогів, в тому числі для бібліотек, які знаходяться у користуванні міських, селищних, сільських рад Білопільського району, здійснення обліку, зберігання, списання та використання літератури, відповідно до інструкцій, затверджених Міністерством культури України, забезпечення обробки, систематизації книжкових фондів, поповнення бібліотечних фондів виданнями, що випускаються за цільовими програмами, від придбання за кошти районного бюджету, бюджетів сіл, селищ, міст, отриманими в дарунок.

5. Основними завданнями Закладу є:
5.1. Формування, зберігання і надання в користування найбільш повного зібрання інформації, зафіксованої на папері, магнітній, кіно-фотоплівці, оптичному диску або іншому носієві (далі – Документ) у межах району, здійснення загальнодоступного бібліотечно-бібліографічного, інформаційного, консультативного обслуговування користувачів.
5.2. Зберігання бібліотечних фондів району, їх комплектування та матеріально-технічне забезпечення, формування зведених, універсальних та краєзнавчих каталогів, в тому числі для бібліотек, які знаходяться у користуванні міських, селищних, сільських рад Білопільського району, здійснення обліку, зберігання, списання та використання літератури, відповідно до інструкцій, затверджених Міністерством культури України, забезпечення обробки, систематизації фондів, поповнення виданнями, що випускаються за цільовими програмами, від придбання за кошти районного бюджету, бюджетів сіл, селищ, міст, отриманими в дарунок. 5.3. Бібліотека відповідно до покладених на неї завдань:
5.3.1. Формує універсальні за складом, відповідно до значення, змісту діяльності, складу користувачів, бібліотечні фонди в тому числі для бібліотек, які знаходяться у користуванні міських, селищних, сільських рад Білопільського району.
5.3.2. Здійснює поповнення книжкового фонду виданнями, що випускаються за цільовими програмами, від придбання за кошти районного бюджету (за готівковий і безготівковий рахунки), отримання в дарунок, іншого безкоштовного одержання документів та забезпечує ними бібліотеки сіл, селищ, міст Білопільського району.
5.1.3. Здійснює облік, зберігання, списання та використання літератури, документів відповідно до правил, інструкцій, затверджених Міністерством культури України, встановлених стандартів, технічних умов, інших нормативних документів.
5.1.4. Забезпечує обробку, систематизацію, розкриття фондів на різних носіях, формує інформаційні бази і банки даних, зокрема, зведені, універсальні, краєзнавчі каталоги, в т.ч. і електронні, організує доступ до інформаційних ресурсів.
5.1.5. Забезпечує вільний доступ до бібліотечних фондів і безкоштовне надання основних видів бібліотечних послуг, здійснює бібліотечне, довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів і абонентів різними формами (абонемент, читальний зал, МБА) та комплексне обслуговування підприємств і організацій.
5.1.6. Розвиває дозвілеві форми роботи, організовує масові заходи (презентації, читацькі конференції, виставки тощо).
5.1.7. Реалізує повне і оперативне задоволення конкретних інформаційних потреб, сприяє формуванню і розвитку читацьких інтересів.
5.1.8. Створює і видає бібліографічні посібники науково-допоміжного та рекомендаційного характеру, в т.ч. і ретроспективні, універсальної міжгалузевої тематики та з краєзнавства, на допомогу виробництву, самоосвіті.
5.1.9. Забезпечує доступ до інформаційних ресурсів.
5.1.10. Надає додаткові (сервісні) послуги, враховуючи запити користувачів і свої можливості на платній основі згідно чинного законодавства.
5.1.11. Надає методичну допомогу бібліотекам району, незалежно від форми їх власності, шляхом вивчення і аналізу стану бібліотечного обслуговування, видання методичних посібників, рекомендацій, оглядів діяльності, публікацій у пресі, організації заходів з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників (виробничі наради, семінари-практикуми, дні відкритих дверей), виявлення, вивчення, узагальнення та запровадження досвіду та інновацій в бібліотечну практику.
5.1.12. Забезпечує взаємодію бібліотек різних видів регіону для більш повного задоволення користувачів бібліотек в інформації.

6. Обов’язки та права Бібліотеки
6.1. Обов’язки Бібліотеки:
6.1.1. Здійснювати свою діяльність відповідно до Конституції та законів України, Указів Президента України, розпоряджень та постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства культури України, рішень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, наказів відділу культури і туризму райдержадміністрації та цього Статуту.
6.1.2. Забезпечувати реалізацію прав громадян, підприємств, установ і організацій на бібліотечне обслуговування у відповідності зі своїм значенням, змістом бібліотечних фондів та призначенням.
6.1.3. Не допускати використання відомостей про користувачів Бібліотеки та їх інтереси з будь-якою метою, крім наукової.
6.1.4. Забезпечувати належне збереження бібліотечних фондів та майна, нести відповідальність за їх облік.
6.1.5. Виконувати відповідні норми та правила, встановлені в галузі бібліотечної справи.

6.2. Права Бібліотеки:
6.2.1. Самостійно планувати, організовувати і здійснювати свою статутну діяльність, визначати зміст, напрями розвитку Закладу у відповідності зі своїми завданнями і цілями.
6.2.2. Встановлювати пільги для окремих категорій користувачів Бібліотеки.
6.2.3. Визначати види платних послуг та їх вартість, згідно розробленої і затвердженої Засновником калькуляції на ці послуги.
6.2.4. Визначати умови використання бібліотечних фондів на основі договорів з юридичними та фізичними особами.
6.2.5. Вилучати та реалізовувати документи із своїх фондів відповідно до нормативно-правових актів.
6.2.6. Здійснювати у встановленому порядку співробітництво з сільськими, селищними, міськими радами, іншими установами і організаціями, брати участь в реалізації державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи.
6.2.7. Здійснювати іншу діяльність, спрямовану на виконання статутних завдань, яка не суперечить чинному законодавству.
6.2.8. Бібліотека має право на захист створених нею баз даних, інших об’єктів інтелектуальної власності згідно чинного законодавства.

7. Управління Бібліотекою
7.1. Бібліотеку очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади начальником відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації за згодою з районною державною адміністрацією.
7.2. Директор Бібліотеки:
7.2.1. Здійснює загальне керівництво Бібліотекою, представляє її інтереси у відносинах зі сторонніми організаціями.
7.2.2. Несе персональну відповідальність за організацію її діяльності, сприяє створенню належних умов праці.
7.2.3. Затверджує посадові інструкції працівників Бібліотеки та розподіляє обов'язки між ними.
7.2.4. Планує роботу Бібліотеки, вносить пропозиції щодо діяльності бібліотек до плану відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації.
7.2.5. Вживає заходів щодо вдосконалення організації та підвищення ефективності роботи Бібліотеки.
7.2.6. Видає в межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням.
7.2.7. Здійснює, у встановленому чинним законодавством порядку, підбір кадрів, забезпечує дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни.

8. Соціальні гарантії, облік, звітність
8.1. Бібліотека утримується за кошти районного бюджету.
8.2. Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників Бібліотеки та видатки на її утримання визначаються в установленому чинним законодавством порядку.
8.3. Кошторис, штатний розпис Бібліотеки, затверджуються начальником відділу культури і туризму, погоджуються з фінансовим управлінням районної державної адміністрації та міжгалузевою профспілкою працівників культури.
8.4. Бібліотека розробляє штатні розписи бібліотек системи Міністерства культури, які утримуються за рахунок сільських, селищних, міських рад.
8.5. Питання соціальних гарантій, поліпшення умов праці, здоров’я, оплати праці, працівників Бібліотеки вирішуються відповідно до чинного законодавства України.
8.6. Бібліотека здійснює оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, веде статистичну звітність.
8.7. Контроль за статутною діяльністю та ефективним використанням спільної власності територіальних громад, селищ і міст Білопільського району здійснюється Засновником, відділом культури і туризму районної державної адміністрації та іншими державними організаціями в межах своєї компетенції згідно чинного законодавства.

9. Майно Бібліотеки
9.1. Майно Бібліотеки складають основні фонди (приміщення, обладнання, технічні засоби тощо), оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у балансі Бібліотеки.
9.2. Вилучення майна Бібліотеки може мати місце лише у випадках, передбачених законодавством України.
9.3. Збитки, завдані Бібліотеці внаслідок порушення її майнових прав юридичними, фізичними особами, відшкодовуються відповідно до чинного законодавства України.
9.4. Земельна ділянка, на якій розташована Бібліотека, надана їй у безстрокове користування відповідно до земельного законодавства України.
9.5. Забороняється переміщати Бібліотеку без надання рівноцінного приміщення, що відповідає умовам обслуговування користувачів і зберігання бібліотечних фондів.
9.6. Джерелами формування майна Бібліотеки є:
9.6.1. Майно, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань організацій, підприємств, громадян.
9.6.2. Інше майно, набуте на підставах, не заборонених чинним законодавством України.


10. Фінансово-господарська діяльність бібліотеки
10.1. Статутна діяльність Бібліотеки здійснюється за рахунок коштів районного бюджету на підставі кошторису, затвердженого відділом культури і туризму районної державної адміністрації.
10.2. Бібліотека є неприбутковою організацією.
10.3. Власні надходження Бібліотеки використовуються відповідно до чинного законодавства України.
10.4. Контроль за діяльністю Закладу здійснює відділ культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації.
10.5. Порядок діловодства і бухгалтерського обліку в закладі визначається чинним законодавством та нормативно-правовими актами Міністерства культури України та інших органів влади, яким підпорядкований Заклад.
10.6. Ведення бухгалтерського обліку здійснюється через централізовану бухгалтерію відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації.
10.7. Джерелами формування кошторису Бібліотеки є:
10.7.1. Кошти районного бюджету, що надходять у розмірі передбаченому нормативами фінансування Бібліотеки.
10.7.2. Власні надходження, отримані згідно з чинним законодавствам України.
10.7.3. Інші джерела, не заборонені законодавством України.

11. Реорганізація і ліквідація Закладу
11.1. Ліквідація або реорганізація (злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділення) Закладу здійснюється за рішенням Засновника відповідно до чинного законодавства України.
11.2. Ліквідація Закладу здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється Уповноваженим органом або органом який прийняв рішення про ліквідацію. Порядок і строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторам визначаються Уповноваженим органом або органом, який прийняв рішення про ліквідацію, згідно з чинним законодавством.
11.3. З моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять всі повноваження по управлінню Бібліотекою. Ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс Бібліотеки і подає на затвердження органу, який призначив ліквідаційну комісію. Кредиторам та іншим юридичним особам, які перебувають у договірних відносинах з Бібліотекою, що ліквідується, повідомляється про її ліквідацію у письмовій формі.
11.4. Майно, що залишилося після задоволення претензій кредиторів і членів трудового колективу використовується за вказівкою Уповноваженого органу.
11.5. При реорганізації чи ліквідації Бібліотеки працівникам, які звільняються, гарантується додержання їх прав та інтересів відповідно до трудового законодавства України.

12. Прикінцеві положення
12.1. Цей Статут набирає чинності з моменту його державної реєстрації відповідно до чинного законодавства України. Зміни та доповнення до Статуту вносяться згідно з рішенням Білопільської районної ради та набувають сили з моменту їх державної реєстрації.


Голова районної ради                                               В. І. Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                       м. Білопілля

Про граничну вартість ритуальних
послуг при похованні учасників
бойових дій та інвалідів війни

Відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, „Про поховання та похоронну справу”, постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року №1445 „Про затвердження Порядку проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і інвалідів війни”, постанови Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1224 „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 року №1445 щодо проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, і учасників бойових дій” та на підставі пункту 16 частини І статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” районна рада вирішила:
1. Продовжити роботу щодо виконання статті 14 пунктів „в” та „г” Закону України „Про поховання та похоронну справу” в частині поховання учасників бойових дій та інвалідів війни за рахунок коштів обласного бюджету.
2. Делегувати управлінню праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації повноваження на проведення за рахунок коштів обласного бюджету виплати грошової компенсації особам, які здійснили поховання учасників бойових дій та інвалідів війни, на підставі їх заяв, копії свідоцтва про смерть, довідок про проведення поховання в межах граничної вартості ритуальних послуг.
3. Затвердити перелік та граничну вартість ритуальних послуг, яку застосовувати з 1 січня 2013 року при виплаті грошової компенсації особам, які здійснили поховання учасників бойових дій та інвалідів війни (додається).
4. Організацію виконання даного рішення покласти на управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації (Сіденко І.О.) та фінансове управління райдержадмі-ністрації (Нікітенко О.В.).
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань з охорони здоров’я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення (Хом’як А.П.)
6. Рішення районної ради від 18.09.2012 року „Про граничну вартість ритуальних послуг при похованні учасників бойових дій” вважати таким, що втратило чинність з 01 січня 2013 року.


Голова районної ради                                                    В.І.Кубрак

Додаток
до рішення районної ради
від 06.12.2012 року

Гранична вартість
ритуальних послуг, що застосовується при виплаті грошової компенсації особам, які здійснили поховання учасників бойових дій та інвалідів війни

№ п/п

Найменування послуг

Граничні ціни, грн.

Літній період (квітень-листопад)

Зимовий період (грудень-березень)

1

Доставка предметів похоронної належності

50

50

2

Надання транспортних послуг ( один авто катафалк та один автобус супроводження)

182

182

3

Перенесення труни з тілом померлого до будинку ( квартири), до моргу, з будинку (квартири), моргу, до місця поховання

89

89

4

Організація поховання та проведення ритуалу

110

110

5

Надання труни

479

479

6

Надання вінка похоронного з траурною стрічкою ( з написом чи без нього)

123

123

7

Копання могили

313

380

Всього

1346

1413



БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                          м. Білопілля

Про внесення змін до районної програми
„Соціальний захист громадян похилого віку,
ветеранів війни, інвалідів, хворих, які нездатні
до самообслуговування і потребують сторонньої
допомоги на 2011-2015 роки”

Розглянувши подані районною державною адміністрацією пропозиції про внесення змін до районної програми „Соціальний захист громадян похилого віку, ветеранів війни, інвалідів, хворих, які нездатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги на 2011-2015 роки” затвердженої рішенням ради від 24.12.2010 року районна рада вирішила:

1. Внести до районної програми „Соціальний захист громадян похилого віку, ветеранів війни, інвалідів, хворих, які нездатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги на 2011-2015 роки” затвердженої рішенням ради від 24.12.2010 зміни з 01 січня 2013 року такого змісту:
1.1. В розділі 3 програми вилучити пункти 5, 6, та 7.
1.2. В розділі 3 програми пункт 8 вважати пунктом 5 і викласти його в такій редакції:
„Забезпечити фінансування видатків на виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються районним територіальним центром соціального обслуговування).
Фінансове управління райдержадміністрації
Постійно
2. Організацію виконання цього рішення покласти на управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації (Сіденко І.О.) та фінансове управління райдержадміністрації (Нікітенко О.В.).
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення (Хом’як А.П.).


Голова районної ради                                                    В.І.Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                          м. Білопілля

Про внесення змін до Положення про оренду
майна, яке належить до спільної власності
територіальних громад сіл, селищ, міст
Білопільського району

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 43, ч. 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи останні зміни чинного законодавства України у сфері оренди державного та комунального майна, а також вимоги Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, районна рада вирішила:

1. Внести зміни до Положення про оренду майна, яке належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ міст Білопільського району, виклавши розділ 6 „Методика розрахунку та порядок використання орендної плати”, розділ 7 „Суборенда” та додатки 3, 4 до Положення, у новій редакції, що вступає в дію з 01 січня 2013 року (додається).

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємства (Андрійчук Г.І.) та відділ комунального майна виконавчого апарату районної ради (Іщенко Ю. А.).


Голова районної ради                                                    В.І. Кубрак

(завантажити додатки до рішення)


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                              м. Білопілля

Про передачу нежитлової будівлі з
допоміжними будовами, що належать
до спільної власності територіальних
громад сіл, селищ, міст району, в
оперативне управління Головному
управлінню юстиції у Сумській області

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та статті 137 Господарського кодексу України, враховуючи звернення державної фінансової інспекції в Сумській області від 21.11.2012р. вих. №18-25-14-14/8262 про розірвання договору та зняття майна з балансу, звернення Головного управління юстиції у Сумській області від 28.11.2012 р. вих. № 033-13/2486, районна рада вирішила:
1. Договір №17 на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Білопільського району від 31 грудня 2008 року, укладений між Білопільською районною радою та контрольно-ревізійним управлінням в Сумській області, зі змінами та доповненнями про передачу в оперативне управління нежитлової будівлі з допоміжними будовами за адресою: м. Білопілля, вул. Леніна, 54, площею 226,2 кв.м, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, вважати достроково припиненим за згодою сторін з 07 грудня 2012 року.
2. Відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради спільно з представниками Державної фінансової інспекції в Сумській області скласти акт приймання-передачі зазначеної нежитлової будівлі з допоміжними будовами.
3. Рішення 22 сесії ,,Про передачу не житлової будівлі з допоміжними будовами, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, в оперативне управління контрольно-ревізійному управлінню в Сумській області” від 30.12.2008 року вважати таким що втратило чинність.
4. Передати нежитлову будівлю з допоміжними будовами за адресою: м. Білопілля, вул. Леніна, 54, площею 226,2 кв.м, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, в оперативне управління Головному управлінню юстиції у Сумській області з 07 грудня 2012 року, з укладанням відповідного договору на закріплення майна терміном на 3 роки, за умови надання в оренду Державній фінансовій інспекції в Сумській області приміщення площею 50,2 кв.м., для роботи сектору інспектування.
5. Доручити голові районної ради Кубраку В.І. укласти з Головним управлінням юстиції у Сумській області договір на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст району.
6. Відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради підготувати необхідні матеріали для укладення договору на закріплення майна та його передачі згідно з вимогами чинного законодавства.
7. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва (Андрійчук Г.І.) та відділ комунального майна виконавчого апарату районної ради (Іщенко Ю. А.).


Голова районної ради                                                     В.І. Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                                   м. Білопілля

Про затвердження нової редакції
Статуту позаміського оздоровчого табору
для дітей та юнацтва “Дружба”

На підставі частини 20 пункту 1 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Типового положення про дитячий заклад оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою КМУ від 28.04.09 №422, Закону України „Про оздоровлення та відпочинок дітей”, районна рада вирішила:

1. Затвердити Статут позаміського оздоровчого табору для дітей та юнацтва “Дружба” в новій редакції.

2. Директору позаміського оздоровчого табору “Дружба” зареєструвати нову редакцію Статуту в порядку, встановленому чинним законодавством.


Голови районної ради                                                      В. І. Кубрак


“ЗАТВЕРДЖЕНО”
рішенням 22 сесії Білопільської
районної ради від 06.12.2012

Голова районної ради

________________ В. І. Кубрак
06.12.2012



СТАТУТ
позаміського оздоровчого табору для дітей та юнацтва “Дружба”
(нова редакція)



Білопілля
2012

1. Загальні положення.

1.1. Позаміський оздоровчий табір для дітей та юнацтва “Дружба” (далі — табір “Дружба” або Заклад) є постійно діючим дитячим закладом оздоровлення та відпочинку з цілодобовим перебуванням, призначений для оздоровлення, відпочинку, виховання, всебічного розвитку дітей.
1.2. Табір “Дружба” заснований на базі колишнього міжгосподарського табору “Дружба”, який за згодою сільгоспвиробників району переданий у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про власність”, і здійснює свою діяльність відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, рішень Білопільської районної ради, розпоряджень голови Білопільської районної державної адміністрації, наказів начальника відділу освіти районної державної адміністрації, Типового положення про дитячий заклад оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.09 № 422, цього Статуту.
1.3. Засновником і власником табору “Дружба” є Білопільська районна рада, яка здійснює управління Закладом через уповноважений орган — Білопільську районну державну адміністрацію (далі – Уповноважений орган).
1.4. Оперативне управління табором “Дружба” здійснюється відділом освіти райдержадміністрації, якому він переданий на баланс спільним розпорядженням голови районної державної адміністрації і голови районної ради від 10.05.2000 № 190.
1.5. Табір “Дружба” є окремою юридичною особою, має самостійний баланс, печатку, штамп, бланки зі своєю назвою, може відкривати в установах банків України рахунки для збереження грошових коштів і розрахунків, здійснювати фінансові операції, користується іншими правами, несе зобов`язання, передбачені чинним законодавством для юридичних осіб.
1.6. Білопільська районна рада не несе відповідальності за зобов'язаннями Закладу.
1.7. Табір “Дружба” діє на підставі цього Статуту, розробленого відповідно до вимог Типового положення про дитячий заклад оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.09 № 422.
1.8. Табір “Дружба” у своїй діяльності не має на меті отримання прибутку, є бюджетною установою і утримується за рахунок коштів районного бюджету.
1.9. Повна назва: Позаміський оздоровчий табір для дітей та юнацтва “Дружба”, скорочена — табір “Дружба”.
1.10. Місцезнаходження табору “Дружба”: 41800, Сумська обл., м. Білопілля, вул. Гай, 3.

2. Організаційно-правові засади діяльності табору “Дружба”.

2.1. Основною метою функціонування табору “Дружба” є оздоровлення дітей.
2.2. Головними завданнями є:
- організація змістовного дозвілля та відпочинку;
- зміцнення здоров'я дітей;
- задоволення інтересів та духовних запитів дітей;
- всебічний розвиток та виховання дітей.
2.3. Діяльність табору будується на принципах самоврядування, демократії та гуманізму, доступності, пріоритетності, загальнолюдських надбань і цінностей з урахуванням специфіки національних та культурно-історичних традицій.
2.4. У таборі “Дружба” період оздоровчої зміни становить не менш як 21 день, протягом якого дитина отримує послуги з оздоровлення та відпочинку, а період відпочинкової зміни становить не менш як 14 днів.
2.5. Конкретні терміни оздоровлення і відпочинку дітей визначаються з урахуванням природно-кліматичних умов та за погодженням з районними органами охорони здоров`я.
2.6. Табір “Дружба” приймає на оздоровлення та відпочинок дітей віком від 7 до 18 років, які перебувають у Закладі самостійно. Приймання дітей до дитячого закладу здійснюється з урахуванням віку та стану здоров'я дитини. За побажанням батьків до табору “Дружба” можуть прийматися діти віком з 6 років, а також створюватися профільні загони для підлітків 14-18 років.

3. Юридичний статус табору “Дружба”.

3.1. Фінансово-господарська діяльність табору “Дружба” здійснюється згідно положень цього Статуту та вимог чинного законодавства. Заклад самостійно приймає рішення в межах компетенції, передбаченої чинним законодавством та цим Статутом. Взаємовідносини Закладу з юридичними та фізичними особами визначаються згідно з чинним законодавством, договорами, укладеними між ними.
3.2. Майно Закладу складається з основних засобів та оборотних коштів, а також матеріальних цінностей, закріплених за ним Засновником на праві оперативного управління згідно укладеної угоди, вартість якого відображена в балансі Закладу у відповідності до чинного законодавства України та цього Статуту. Табір “Дружба” володіє, користується та розпоряджається закріпленим за ним майном в межах, визначених Засновником.
3.3. Табір “Дружба” має право розпоряджатися майном, яке є власністю Засновника і відноситься до основних фондів Закладу, закріпленим за ним на праві оперативного управління, тільки з дозволу Засновника. Особливості розпорядження іншим майном табору “Дружба” визначаються цим Статутом.
3.4. Вилучення основних фондів, оборотних коштів та іншого майна Закладу проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством України. Збитки, завдані Закладу внаслідок порушення його майнових прав іншими юридичними та фізичними особами, відшкодовуються відповідно до чинного законодавства.
3.5. Засновник забезпечує необхідні умови для повноцінного оздоровлення та змістовного відпочинку і дозвілля дітей, для розвитку їх творчих здібностей, занять фізичною культурою і спортом, туризмом, природоохоронною і краєзнавчою роботою, суспільно-корисною працею.
3.6. Засновник через Уповноважений орган забезпечує адміністрацію Закладу відповідною документацією (акт прийомки табору, штатний розпис, кошторис витрат, санітарний паспорт, інструкції з техніки безпеки, профілактики травматизму і попередження нещасних випадків з дітьми тощо).
3.7. Табір “Дружба” має право:
- самостійно розпоряджатися коштами, які надійшли на його рахунок;
- користуватися земельною ділянкою, на якій він розташований; - розвивати та утримувати матеріально-технічну базу;
- володіти, користуватися і розпоряджатися майном виключно в інтересах дітей відповідно до законодавства та цього Статуту;
- надавати платні послуги після отримання в установленому порядку відповідних ліцензій.
- користуватися пільгами, передбаченими чинним законодавством;
- отримувати кошти і матеріальні цінності від органів державного управління, юридичних і фізичних осіб для зміцнення власної матеріально-технічної бази, організації відпочинку дітей;
- розвивати власну соціальну базу;
- здійснювати капітальне будівництво і реконструкцію, капітальний і поточний ремонт на основі договорів підряду чи господарським способом.
3.8. Витрати на утримання табору “Дружба” здійснюються у відповідності з кошторисом видатків Закладу.
3.9. Джерелами фінансування табору “Дружба” є:
- грошові та матеріальні внески зацікавлених організацій;
- бюджетні кошти та кошти соціального страхування:
- добровільні внески благодійних фондів, громадських організацій та окремих громадян;
- батьківська плата за путівки;
- платні послуги за договірними цінами з організаціями та окремими громадянами;
- інші джерела, не заборонені чинним законодавством.
3.10. Керівник (директор) табору “Дружба” має право залишати в своєму розпорядженні і використовувати для розвитку матеріально-технічної бази кошти від надання в оренду приміщень для проведення обрядових послуг, спортивних змагань, семінарів, спрямовувати відповідні кошти на будівництво або/та благоустрій соціально-побутових об'єктів.
3.11. Місцеві ради можуть встановлювати для табору “Дружба” за рахунок місцевих бюджетів пільги в оплаті комунально-побутових і медичних послуг, зменшувати різні торговельні націнки на продукти харчування, здійснювати часткову або повну компенсацію витрат на придбання путівок для дітей працівників бюджетних організацій, багатодітним та малозабезпеченим сім'ям, а також на оздоровлення дітей-сиріт у відповідності до чинного законодавства.

4. Організація оздоровчо-виховного процесу.

4.1. Порядок прийому дітей до табору “Дружба”:
4.1.1.До Закладу діти можуть прибувати з батьками або іншими законними представниками чи у складі груп з особами, які їх супроводжують.
4.1.2. Приймання дітей до табору “Дружба” здійснюється на підставі путівки та за наявності медичної довідки встановленого зразка, затвердженого МОЗ.
4.1.3. З урахуванням віку та інтересів дітей у таборі створюються групи (загони), наповнюваність яких визначається типовими штатними нормативами та державними санітарними правилами і нормами улаштування, утримання і організації режиму діяльності дитячих закладів. Як правило, створюються загони:
- для дітей 6-9 років — до 25 чол.;
- для дітей 10-14 років — до 30 чол.;
- для підлітків 14-18 років — залежно від наповнюваності.
4.1.4. Оздоровчо-виховний процес та процес відпочинку в Закладі здійснюється з урахуванням індивідуальних можливостей, інтересів і здібностей дітей, їх віку, психофізичних особливостей та стану здоров'я.
4.1.5. Відрахування дитини із Закладу здійснюється за бажанням батьків або інших законних представників чи на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що унеможливлює її перебування в таборі “Дружба”.
4.1.6. Негайне відрахування дитини із Закладу та відправлення до місця постійного проживання здійснюється за рахунок батьків або інших законних представників на підставі рішення педагогічної ради табору “Дружба” у разі неодноразового та/або грубого порушення вимог внутрішнього розпорядку Закладу.
4.2. Організація оздоровчо-виховного процесу та процесу відпочинку, харчування та медичного обслуговування у таборі “Дружба”:
4.2.1. Працівники табору “Дружба” відповідно до своїх функціональних повноважень несуть відповідальність за збереження життя та здоров'я дітей, які перебувають в ньому.
4.2.2. Надання дітям та працівникам закладу медичної допомоги на дошпитальному етапі та лікування здійснюється медичними працівниками табору “Дружба”.
4.2.3. Надання дітям та працівникам табору “Дружба” невідкладної медичної допомоги, зокрема стаціонарної, здійснюється Комунальним закладом Білопільської районної ради “Білопільська центральна районна лікарня”.
4.2.4 Керівник (директор) табору “Дружба” несе відповідальність за відповідність приміщень, будівель табору чинним санітарно-гігієнічним нормам та вимогам пожежної безпеки.
4.2.5. У кожному приміщенні Закладу на видному місці розміщується план евакуації у разі пожежі чи стихійного лиха, затверджений директором.
4.2.6. Табір “Дружба” забезпечує збалансоване харчування дітей, необхідне для їх нормального росту і розвитку, із дотриманням вимог щодо якості та безпеки продукції, визначених нормативними документами.
4.2.7. Табір “Дружба” може організовувати роботу гуртків, груп та інших творчих об'єднань за межами закладу у місцях, призначених для перебування дітей (інші дитячі заклади, стадіони тощо).
4.2.8. У таборі “Дружба” створюються безпечні умови перебування дитини, забезпечується охорона її життя і здоров'я, особистого майна, надання медичної допомоги, страхування від нещасного випадку, виконання освітніх програм, організація змістовного дозвілля тощо.
4.3. Управління та кадрове забезпечення Закладу.
4.3.1. Табір “Дружба” очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади начальником відділу освіти райдержадміністрації за погодженням із Уповноваженим органом.
4.3.2. Директор здійснює безпосереднє керівництво та контроль за діяльністю Закладу.
4.3.3. Директор табору “Дружба”:
- затверджує календарний план роботи, режим дня та правила внутрішнього розпорядку для дітей і працівників Закладу;
- організовує інструктаж працівників з техніки безпеки, профілактики травматизму, запобігання нещасним випадкам з дітьми, дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил, а також надання першої невідкладної допомоги;
- забезпечує дотримання санітарно-гігієнічних, протипожежних норм і правил техніки безпеки;
- здійснює контроль за оздоровчо-виховним процесом та процесом відпочинку, забезпечує створення належних умов для оздоровлення та відпочинку дітей;
- розпоряджається в межах, встановлених Засновником, майном і коштами Закладу, укладає договори, угоди з юридичними та фізичними особами, відкриває рахунки в банках або органах Державного казначейства;
- представляє інтереси табору “Дружба” на підприємствах, в установах та організаціях;
- за ініціативою Засновника звітує на пленарному засіданні сесії районної ради про результати діяльності Закладу;
- видає в межах своїх повноважень накази та розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками (педпрацівники, обслуговуючий персонал) і вихованцями Закладу (діти, що оздоровлюються), організовує і контролює їх виконання;
- приймає на роботу та звільняє працівників табору “Дружба”, забезпечує раціональну розстановку кадрів, затверджує посадові інструкції працівників та штатний розпис у межах фонду заробітної плати за погодженням із Уповноваженим органом;
- забезпечує виконання кошторису видатків табору “Дружба”, який затверджується Уповноваженим органом;
- вживає заходів заохочення та дисциплінарного впливу до працівників Закладу, встановлює надбавки, доплати тощо працівникам;
- несе відповідальність за виконання покладених на табір “Дружба” завдань та за результати фінансово-господарської діяльності Закладу.
4.4. Відділ освіти районної державної адміністрації здійснює контроль за ефективністю використання майна, закріпленого за табором.
4.5. Для оперативного вирішення поточних питань, належної організації оздоровчої і виховної роботи в таборі утворюється педагогічна рада, яка працює у взаємодії з Засновником та батьками.
4.6. Педагогічну раду очолює директор Закладу.
4.7. Педагогічна рада:
- розробляє календарний план роботи;
- розглядає питання щодо поліпшення роботи Закладу;
- аналізує роботу членів педагогічного колективу;
- підбиває підсумки оздоровчих, відпочинкових змін;
- приймає рішення про відрахування дітей із табору “Дружба” за порушення вимог внутрішнього розпорядку;
- може вирішувати інші поточні питання діяльності табору “Дружба”.
4.8. Робота педагогічної ради проводиться відповідно до потреб Закладу. Засідання педагогічної ради проводяться у разі потреби, але не рідше ніж один раз на зміну.
4.9. З метою координації педагогічної діяльності, запровадження передових форм і методів виховання у Закладі може створюватися методична рада, до складу яких входять учасники оздоровчо-виховного процесу та процесу відпочинку та спеціалісти відповідного професійного напряму.
4.10. На штатні посади до Закладу приймаються особи, які досягли 18 років.
4.11. Прийняття на роботу працівників, які безпосередньо працюють з дітьми, здійснюється з числа осіб, які мають відповідну освіту.
4.12. Добір на роботу інших працівників дитячого закладу оздоровлення та відпочинку здійснюється відповідно до законодавства.
4.13. Лікарі та медичні працівники, які направляються на роботу в Заклад, повинні мати відповідну кваліфікацію, підготовку та стаж практичної роботи не менше трьох років. Контроль за відбором та направленням медичного персоналу до Закладу покладається на головного лікаря КЗ БРР „Білопільська ЦРЛ”, який несе персональну відповідальність за їх професійну діяльність.
4.14. Для роботи в дитячому закладі оздоровлення та відпочинку в літній час та під час канікул можуть залучатися студенти педагогічних, медичних та інших навчальних закладів.
4.15. Під час оформлення на роботу працівники табору “Дружба” проходять інструктаж з техніки безпеки, профілактики травматизму, запобігання нещасним випадкам.
4.16. З кожним працівником Закладу укладається трудовий договір згідно із законодавством.
4.17. Умови і розмір оплати праці визначаються законодавством.
4.18. При прийнятті на роботу кожен працівник повинен подати медичний висновок про стан здоров'я, бути ознайомлений з умовами праці, посадовими обов'язками, правилами внутрішнього розпорядку.
4.19. Працівники табору “Дружба” забезпечуються безоплатним проживанням та пільговим харчуванням. Розмір плати за харчування, яку повинен вносити працівник Закладу, встановлює Уповноважений орган. Час праці та відпочинку визначається правилами внутрішнього розпорядку.
4.20. Всі працівники Закладу, в межах покладених на них обов'язків, несуть персональну відповідальність за безпеку життя і здоров'я дітей, які знаходяться в таборі.
4.21. Колективним договором регламентуються виробничі, трудові і економічні відносини трудового колективу з адміністрацією Закладу з питання охорони праці, соціального розвитку.
4.22. Учасники процесу оздоровлення та відпочинку.
4.22.1 До учасників процесу оздоровлення та відпочинку дітей належать діти, їх батьки або інші законні представники, працівники табору “Дружба”, представники Засновника або уповноваженого ним органу, представники професійних спілок та інших об'єднань громадян.
4.22.2. Працівники табору “Дружба” мають право на:
- внесення пропозицій щодо поліпшення оздоровчо-виховного процесу та процесу відпочинку;
- вибір форм підвищення кваліфікації, необхідної для продовження трудової діяльності у закладі;
- участь у роботі методичної ради, інших органів самоврядування Закладу, у заходах, пов'язаних з організацією оздоровчо-виховного процесу та процесу відпочинку;
- вибір педагогічно-обґрунтованих форм, методів, засобів роботи з дітьми;
- соціальне та матеріальне заохочення за сумлінне виконання покладених обов'язків;
- об'єднання у професійні спілки, участь у громадських організаціях, діяльність яких не заборонена законодавством.
4.22.3. Працівники Закладу зобов'язані:
- педагогічні та медичні - перед початком роботи пройти спеціальну підготовку в порядку, встановленому Мінсім'ямолодьспортом;
- під час прийняття на роботу подати документ про проходження обов'язкового медичного огляду, який дає право працювати з дітьми та медичну книжку встановленого зразка;
- отримуватися вимог Статуту Закладу, виконувати правила внутрішнього розпорядку та посадові обов'язки;
- берегти життя та здоров'я дітей, захищати їх інтереси, пропагувати здоровий спосіб життя;
- виконувати накази і розпорядження директора табору “Дружба”.
4.22.4. Діти під час перебування у дитячому Закладі мають право:
- на захист прав і свобод, визначених Конвенцією ООН про права дитини, на охорону життя, здоров'я і власного майна, повагу до їх гідності, вільне висловлювання власних поглядів і переконань;
- на кваліфіковану медичну допомогу в разі захворювання або травмування;
- самостійно обирати види діяльності, дозвілля, участь в освітніх, оздоровчих програмах та програмах відпочинку Закладу;
- здобувати у передбачених законодавством випадках освіту згідно з державними стандартами освіти;
- отримувати зазначені в путівці послуги з оздоровлення та відпочинку, зокрема платні;
- на раціональне харчування;
- брати участь в управлінні табором “Дружба”;
- звертатися до адміністрації Закладу для отримання інформації стосовно побуту, харчування, медичної допомоги, змісту освітніх, оздоровчих програм та програм відпочинку;
- у разі виникнення конфліктної ситуації вимагати вжиття дієвих заходів, зокрема заміни вихователя.
4.22.5. Діти під час перебування у таборі “Дружба” зобов'язані виконувати правила внутрішнього розпорядку Закладу.
4.22.6. Батьки або інші законні представники дітей мають право:
- ознайомитися із Статутом табору “Дружба”, правилами перебування дитини у Закладі, змістом освітніх, оздоровчих, медичних програм або програм відпочинку, в яких братиме участь дитина;
- захищати права та законні інтереси дитини;
- звертатися до адміністрації Закладу, його Засновника, органів виконавчої влади інших органів з питання поліпшення роботи табору “Дружба”.
4.22.7. Батьки або інші законні представники дітей зобов'язані:
- забезпечити дитину на час перебування у Закладі необхідним одягом, взуттям, засобами гігієни;
- провести з дитиною превентивну роботу із запобігання шкідливим звичкам;
- забезпечити проходження дитиною медичного обстеження;
- подавати інформацію працівникам Закладу, особам, які супроводжують дітей, про індивідуальні особливості дитини;
- відвідувати дитину в таборі “Дружба” та у строк, визначений у путівці, забрати її із Закладу;
- відшкодувати заподіяні Закладу збитки внаслідок недисциплінованої поведінки дитини;
- у разі прийняття рішення педагогічною радою табору “Дружба” про дострокове відправлення дитини до місця постійного проживання за порушення вимог внутрішнього розпорядку Закладу та у разі неможливості батьків або інших законних представників забрати дитину з табору “Дружба”, відшкодувати витрати, понесені Закладом, на супроводження дитини до місця постійного проживання.
4.23. У таборі “Дружба” може бути утворений орган громадського самоврядування, до складу якого входять Засновник, адміністрація дитячого Закладу, батьки та діти.

V. Інші положення.

5.1. Табір “Дружба” здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, веде статистичну звітність і подає її у встановленому порядку органам державної статистики та органу, якому він підпорядкований.
5.2. Порядок ведення бухгалтерського обліку та звітності визначається чинним законодавством.
5.3. Порядок підготовки табору “Дружба” до нового оздоровчого та відпочинкового періоду затверджується Мінсім'ямолодьспортом.
5.4. Контроль за діяльністю табору “Дружба” згідно вимог чинного законодавства здійснюють:
- Засновник;
- Уповноважений орган;
- Мінсім'ямолодьспорт;
- відділ освіти районної державної адміністрації;
- управління освіти Сумської обласної державної адміністрації;
- органи санітарно-епідеміологічної служби;
- органи пожежного нагляду;
- інспекція по охороні праці.
5.5. Табір “Дружба” за наявності відповідної матеріально-технічної та методичної бази може брати участь у міжнародних заходах щодо оздоровлення та відпочинку дітей.
5.6. Табір “Дружба” за згодою Уповноваженого органу може укладати договори з іноземними юридичними і фізичними особами стосовно надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітям іноземних держав. Кошти, що надходять від надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітям іноземних держав, використовуються Закладом згідно вимог законодавства.
5.7. Питання щодо припинення діяльності табору “Дружба” вирішуються Засновником відповідно до вимог чинного законодавства.
5.8. Статут табору “Дружба” затверджується на пленарному засіданні районної ради.
5.9. Доповнення, зміни до цього Статуту вносяться Засновником на пленарному засіданні районної ради.


Голова районної ради                                               В. І. Кубрак



БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                        м. Білопілля

Про погодження клопотання
щодо надання дозволу на
спецкористування надрами

Розглянувши клопотання фізичної особи-підприємця Тесленка Віктора Михайловича (додається), керуючись ч. 1 п. 22 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10 Кодексу України про надра, враховуючи рішення 18 сесії Воронівської сільської ради VI скликання від 23.11.2012 „Про погодження клопотання на отримання спеціального дозволу на користування надрами” (додається), районна рада вирішила :

Погодити клопотання фізичної особи-підприємця Тесленка Віктора Михайловича на оформлення в Державній службі геології та надр України спеціального дозволу на користування надрами з метою розробки Дудченківського родовища цегельної сировини в межах затверджених ДКЗ України запасів на площі 2,9 га.


Голова районної ради                                                          В.І. Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                         м. Білопілля

Про затвердження технічної документації
з нормативної грошової оцінки земельної
ділянки, яка надається в оренду ППФ
«Агрохімпромцентр» для іншого сільськогосподарського
призначення на території Горобівської сільської ради

На підставі пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 23 Закону України «Про оцінку земель», розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду ППФ «Агрохімпромцентр» для іншого сільськогосподарського призначення на території Горобівської сільської ради районна рада вирішила:

1. Затвердити технічну документацію (додається) з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду ППФ «Агрохімпромцентр» для іншого сільськогосподарського призначення на території Горобівської сільської ради загальною площею - 1,4928 га.
Вартість земельної ділянки в цінах станом на 01.08.2012 року становить тридцять одна тисяча чотириста тридцять три грн. 65 коп.

2. Дані грошової оцінки є базою для нарахування орендної плати за використання земельної ділянки.


Голова районної ради                                                            В. І. Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                              м. Білопілля

Про затвердження додаткових договорів
до договорів найму нежитлових приміщень

Відповідно до частини 5 статті 60, пункту 19 частини 1 статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада вирішила:

1. Затвердити додатковий договір до договору найму нежитлового приміщення, укладеного 31.10.2012 року з фізичною особою-підприємцем Лагуткіною Ю.В. (договір найму від 01.11.2011 р.), що орендує частину нежитлового приміщення площею 20,3 кв. м, розташованого за адресою м. Білопілля, вул. Леніна, 87, у приміщенні будинку культури, з метою розміщення магазину непродовольчих товарів, в частині продовження терміну дії договору на новий термін - 1 рік, з 01.11.2012 р. до 31.10.2013 р. включно.
2. Затвердити додатковий договір до договору найму нежитлового приміщення, укладеного 02.11.2012 року з фізичною особою-підприємцем Шпетним С. А. (договір найму від 01.11.2007 р.), що орендує частину нежитлового приміщення площею 3,2 кв. м., розташованого за адресою: м. Білопілля, вул. Маяковського, 27, на 1 поверсі стаціонарного відділення приміщення комунального закладу «Білопільська центральна районна лікарня», що знаходиться на балансі комунального закладу «Білопільська центральна районна лікарня» з метою розміщення кіоску для роздрібної торгівлі біологічно-активними добавками та оздоровчою продукцією, на новий термін – 1 рік, з 03.11.2012 р. до 02.11.2013 р. включно.
3. Затвердити додатковий договір до договору найму нежитлового приміщення, укладеного 28.11.2012 року з фізичною особою-підприємцем Сіряченком В.М. (договір найму від 01.12.2006 р.), що орендує частину нежитлового приміщення площею 99,02 кв. м., розташованого за адресою: м. Білопілля, вул. Леніна, 87 на 1 поверсі приміщення будинку культури, що знаходиться на балансі відділу культури і туризму райдержадміністрації, з метою розміщення магазину по торгівлі непродовольчими товарами, на новий термін – 1 рік, з 29.11.2012 р. до 28.11.2013 р. включно.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва (Андрійчук Г.І.) та відділ комунального майна виконавчого апарату районної ради (Іщенко Ю.А.).


Голова районної ради                                                           В.І. Кубрак


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                          м. Білопілля

Про план роботи районної ради
на 2013 рік та звіт про виконання
плану роботи за 2012 рік

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада вирішила:

1. Інформацію про виконання плану роботи районної ради за 2012 рік взяти до відома (додаток 1).

2. План роботи районної ради на 2013 рік затвердити (додаток 2).

3. Доручити голові та постійним комісіям районної ради при необхідності вносити корективи до плану роботи.

4. Контроль за виконанням плану роботи покласти на заступника голови районної ради Бершова В.О. та голів постійних комісій районної ради.


Голова районної ради                                                     В.І.Кубрак

Додаток 1
до рішення районної ради
від 06.12.2012

Інформація
про виконання плану роботи районної ради за 2012 рік

Згідно плану роботи районної ради у 2012 році, відбулося 6 сесій районної ради, в тому числі 7 пленарних засідань, що відповідає вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Радою розглянуто 71 питання, з них відповідно до плану роботи ради – 22.
Радою за поточний рік було прийнято 8 цільових програм, які направлені на вирішення проблем територіальних громад міст, селищ, сіл району.
Серед них:

1

Про районну програму культурно-мистецьких та громадських заходів на 2012 рік та виконання її за 2011 рік.

14

28.02.12

2

Про програму розвитку агропромислового комплексу Білопільського району на період до 2015 року.

14

28.02.12

3

Про затвердження районної цільової програми «Дитячі меблі Білопільщини» на період до 2015 року.

15 2-ге

27.03.12

4

Про районну комплексну програму «Молодь Білопільщина на 2012-2015 роки» та її виконання за 2011 рік.

15 2-ге

27.03.12

5

Про Районну комплексну програму боротьби зі злочинністю та профілактики правопорушень на 2012-2015 роки.

15 2-ге

27.03.12

6

Про Програму освітлення населених пунктів району на 2012-2015 роки.

15 2-ге

27.03.12

7

Про Програму діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів в Білопільському районі «Антигепатит» на 2012-2017 роки.

16

19.04.12

8

Про районну комплексну програму «Освіта Білопільщини у 2012-2015 роках».

18

31.07.12


За звітний період радою в порядку контролю було розглянуто 5 питань щодо виконання раніше прийнятих районних програм. Серед них:
- Про виконання «Програми поводження з твердими побутовими відходами на період 2006-2011 роки» затвердженої рішенням районної ради від 17.10.06.
- Про хід виконання районної програми роботи з обдарованою молоддю на 2011-2015 роки.
- Про хід виконання районної програми оздоровлення, відпочинку, зайнятості дітей та учнівської молоді на 2007-2012 роки.
- Про хід виконання програми підтримки малого підприємництва у Білопільському районі на 2011-2012 роки.
- Про хід виконання програми використання та охорони земель в Білопільському районі на 2008-2015 роки, затвердженої рішенням районної ради від 20.12.2007.
Відповідно до плану роботи було розглянуто 5 звітів керівників комунальних установ районної ради. Серед них:
- Про звіт головного лікаря комунального закладу районної ради «Білопільська центральна районна лікарня» Хом'яка А.П. про роботу комунального закладу за 2011 рік.
- Про звіт директора комунальної установи районної ради «Білопільський районний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» про роботу комунальної установи за 2011 рік.
- Про звіт начальника комунального підприємства районної ради «Білопільське районне архітектурно-планувальне бюро» про роботу комунального підприємства за 2011 рік.
- Про звіт директора Білопільської редакції районного радіомовлення «Вир» Сазонової Н.О. про діяльність редакції.
- Про звіт редакції Білопільської районної газети «Білопільщина» про свою діяльність.
Було розглянуто 3 звіти про виконання районного бюджету за 2012рік та 7 разів рада вносила зміни до районного бюджету на 2012 рік. При підготовці питань на сесії, розробці проектів рішень районної ради постійні комісії тісно співпрацювали із заступниками голови та керівниками відділів та управлінь райдержадміністрації.
Протягом звітного періоду президія районної ради була дорадчим органом ради, який попередньо готував узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачалися внести на розгляд сесії районної ради.
В районній раді утворені і діють 6 постійних комісій. На своїх засіданнях постійні комісії попередньо розглядали питання які вносились на розгляд сесії та інші питання відповідно до плану роботи. За звітний період на засіданнях постійних комісій відповідно до плану роботи районної ради на 2012 рік було розглянуто 49 питань.

Керуючий справами виконавчого
апарату районної ради В.М.Здоровцов


Додаток 2
до рішення районної ради
від 06.12.2012

План
роботи районної ради на 2013 рік

І. Розглянути на пленарному засіданні районної ради:
І квартал
1. Про звіт голови райдержадміністрації Винокурова В.П. про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку району районного бюджету, інших цільових програм, а також про здійснення районною державною адміністрацією повноважень, делегованих районною радою VI скликання, за період з 27 березня 2012 року.
Готують: управління та відділи районної державної адміністрації.
Доповідає: голова районної державної адміністрації Винокуров В.П.

2. Про звіт виконання районного бюджету за 2012 рік.
Готують: фінансове управління райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально – економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва.
Доповідає: начальник фінансового управління РДА Нікітенко О.В

3. Про звіт головного лікаря комунальної установи районної ради «Білопільська центральна районна лікарня» про роботу комунального закладу.
Готують: Комунальна установа Білопільської районної ради «Білопільська центральна районна лікарня», відділ комунального майна районної ради.
Доповідає: головний лікар КУ «Білопільська ЦРЛ» Хом’як А.П.
4. Про хід виконання Програми підвищення енергоефективності в Білопільському районі на 2011-2015 роки затвердженої рішенням районної ради від 10.03.2011
Готують: відділ містобудування, архітектури, ЖКГ та розвитку інфраструктури райдержадміністрації, постійна комісія з питань промисловості, транспорту зв'язку, будівництва, житлово-комунального та дорожнього господарства, архітектури та надзвичайних ситуацій.
Доповідає: начальник відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури райдержадміністрації Кожухов О.М.
5. Про розпорядження голови районної ради видані за відповідний період.
Готують: керуючий справами та відділ правового забезпечення виконавчого апарату районної ради.
Доповідає: начальник відділу правового забезпечення виконавчого апарату районної ради Усенко О.В.

ІІ квартал
1. Про звіт виконання районного бюджету за І квартал 2013 року.
Готують: фінансове управління райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально – економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва.
Доповідає: начальник фінансового управління РДА Нікітенко О.В.
2. Про звіт голови постійної комісії районної ради з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин і водних ресурсів, соціального розвитку села, охорони навколишнього природного середовища.
Готують: постійна комісією районної ради з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин і водних ресурсів, соціального розвитку села, охорони навколишнього природного середовища.
Доповідає: голова постійної комісії районної ради Лісовенко М. М.
3. Про звіт директора комунальної установи районної ради «Білопільський районний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» про роботу комунальної установи.
Готують: районний центр «Спорт для всіх», відділ комунального майна районної ради.
Доповідає: директор районного центру «Спорт для всіх» Бересток П.М.
4. Про звіт начальника комунального підприємства районної ради «Білопільське районне архітектурно-планувальне бюро» про роботу комунального підприємства.
Готують: «Білопільське районне АПБ», відділ комунального майна районної ради.
Доповідає: начальник «Білопільського районного АПБ» Сегида С.О.
5. Про хід виконання рішення районної ради від 07.10.2009 «Про районну цільову програму «Соціальна підтримка осіб з обмеженими можливостями на 2009-2015 роки».
Готують: Управління праці та соціального захисту райдержадміністрації, постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення
Доповідає: начальник управління праці та соціального захисту райдержадміністрації Сіденко І. О.
7. Про розпорядження голови районної ради видані за відповідний період.
Готують: керуючий справами та відділ правового забезпечення виконавчого апарату районної ради.
Доповідає: начальник відділу правового забезпечення виконавчого апарату районної ради Усенко О.В.
ІІІ квартал
1. Про інформацію прокурора Білопільського району та начальника РВ УМВС України в Сумській області про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території району; виконання Районної комплексної програми боротьби зі злочинністю та профілактики правопорушень на 2012 - 2014 роки.
Готують: прокуратура Білопільського району та районний відділ УМВС України, постійна комісія з питань регламенту, законності, правопорядку, депутатської етики, розвитку місцевого самоврядування та територіального устрою.
Доповідає: прокурор Білопільського району та начальник РВ УМВС України в Сумській області.
2. Про звіт виконання районного бюджету за І півріччя 2013 року.
Готують: фінансове управління райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об’єктами права комунальної власності.
Доповідає: начальник фінансового управління РДА Нікітенко О.В.
3. Про мережу дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів Білопільського району на 2014 навчальний рік.
Готують: відділ освіти райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань молоді, освіти та культури, спорту та туризму.
Доповідає: начальник відділу освіти райдержадміністрації Оксененко І.П.
4. Про хід виконання районної цільової програми «Дитячі меблі Білопільщини».
Готують: відділ освіти райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань молоді, освіти та культури, спорту та туризму.
Доповідає: начальник відділу освіти райдержадміністрації Оксененко І.П.
5. Про звіт директора Білопільської редакції районного радіомовлення «Вир» про діяльність редакції.
Готують: редакція районного радіомовлення «Вир», відділ комунального майна районної ради.
Доповідає: директор редакції районного радіомовлення «Вир» Сазонова Н.О.
6. Про розпорядження голови районної ради видані за відповідний період.
Готують: керуючий справами та відділ правового забезпечення виконавчого апарату районної ради.
Доповідає: начальник відділу правового забезпечення виконавчого апарату районної ради Усенко О.В.

ІV квартал
1. Про програму економічного і соціально - культурного розвитку району на 2014 рік.
Готують: управління та відділи райдержадміністрації, постійні комісії районної ради.
Доповідає: начальник управління економіки РДА Галун С.Й.
2. Про звіт виконання районного бюджету за 9 місяців 2013 року.
Готують: фінансове управління райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально – економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва.
Доповідає: начальник фінансового управління РДА Нікітенко О.В.
3. Про районний бюджет на 2014 рік.
Готують: фінансове управління райдержадміністрації, постійна комісія районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально – економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва.
Доповідає: начальник фінансового управління РДА Нікітенко О.В.
4. Про звіт голови районної ради Кубрака В.І. про роботу за період із грудня 2012 року.
Готують: відділи виконавчого апарату та постійні комісії районної ради.
Доповідає: голова районної ради Кубрак В.І.
5. Про звіт редакції Білопільської районної газети «Білопільщина» про свою діяльність.
Готують: редакція районної газети «Білопільщина», відділ комунального майна районної ради.
Доповідає: головний редактор районної газети «Білопільщина» Калініченко Н.Є.
6. Про план роботи районної ради на 2014 рік та звіт про виконання плану роботи за 2013 рік.
Готують: відділи виконавчого апарату, постійні комісії районної ради.
Доповідає: заступник голови Білопільської районної ради Бершов В.О.

7. Про розпорядження голови районної ради видані за відповідний період.
Готують: керуючий справами та відділ правового забезпечення виконавчого апарату районної ради.
Доповідає: начальник відділу правового забезпечення виконавчого апарату районної ради Усенко О.В.
8. Про затвердження витрат на утримання ради та її виконавчого апарату на 2014 рік.
Готують: відділи виконавчого апарату, постійні комісії районної ради
Доповідає: голова районної ради Кубрак В.І.

ІІ. Розглянути в постійних комісіях районної ради:

Постійна комісія районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально – економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва
І квартал
- Про звіт виконання районного бюджету за 2012 рік.
- Про виконання Жовтневого селищного бюджету за 2012 рік.

II квартал
- Про хід виконання програми підтримки малого підприємництва у Білопільському районі і підсумки її виконання за перше півріччя 2013 року.
- Про звіт виконання районного бюджету за перший квартал 2013 року.
- Про стан фінансування програм, розробниками яких є відділ освіти та відділ культури райдержадміністрації.
ІІІ квартал
- Про виконання програми соціально-економічного розвитку Білопільської та Ворожбянської міських рад за І півріччя 2013 року.
- Про хід виконання затверджених програм, розробниками яких є управління праці та соціального захисту райдержадміністрації.

ІV квартал
- Про звіт виконання районного бюджету за 9 місяців 2013 року.
- Про стан збереження основних і оборотних фондів закладами, які перебувають у комунальній власності районної ради.
- Про очікуване виконання програми соціально-економічного розвитку за 2013 рік та очікувані виконання програм за рік.
- Про план роботи постійної комісії на 2014 рік.

Постійна комісія районної ради з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин і водних ресурсів, соціального розвитку села, охорони навколишнього природного середовища
І квартал
- Про стан забезпечення та перспективи підготовки кадрів для роботи в сільськогосподарській галузі району.
ІІ квартал
- Про хід виконання програми використання та охорони земель в Білопільському районі на 2008-2015 роки затвердженої рішенням районної ради від 20.12.2007 року.
ІІІ квартал
- Про програму розвитку агропромислового комплексу Білопільського району на період до 2015 року.
IV квартал
- Про хід виконання рішення районної ради «Про програму по виявленню, локалізації та ліквідації амброзії полинолистої в Білопільському районі на 2009-2014 роки».
- Про план роботи постійної комісії на 2014 рік.

Постійна комісія районної ради з питань промисловості, транспорту, зв’язку, будівництва, житлово-комунального та дорожнього господарства, архітектури та надзвичайних ситуацій
І квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 24.12.2010 року «Про Програму підвищення енергоефективності у Білопільському районі на 2011-2014 роки».
II квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 27.03.2012 року «Про Програму освітлення населених пунктів району на 2012-2015 роки».
III квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 22.12.2010 року «Про Програму благоустрою населених пунктів району на 2012-2014 роки».
IV квартал
- Про підсумки роботи комісії у 2013 році.
- Про план роботи постійної комісії на 2014рік.
Постійна комісія районної ради з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства прав жінок та соціального захисту населення
І квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 20.05.08 Про районну комплексну програму «Репродуктивне здоров’я нації до 2015 року в районі».
- Про хід виконання рішення районної ради від 09.09.2011 Про районну комплексну програму «Медичні кадри на 2011-2020 роки ».
ІІ квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 07.10.2009 «Про районну цільову програму «Соціальна підтримка осіб з обмеженими можливостями на 2009-2015 роки».
- Про хід виконання рішення районної ради від 08.02.2011 «Про районну програму забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2011-2013 роки»
ІІІ квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 30.12.2010 Про районну програму «Цукровий діабет» на 2011-2013 роки.
- Про хід виконання рішення районної ради від 30.12.2010 Про районну програму «Соціальний захист громадян похилого віку, ветеранів війни, хворих, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги на 2011-2015 роки».
ІV квартал
- Про хід виконання рішення районної ради від 19.04.2011 Про районну програму «Боротьби з онкологічними захворюваннями» на період до 2016 року.
- Про підсумки роботи постійної комісії за 2013 рік.
- Про план роботи постійної комісії на 2014рік.

Постійна комісія з питань молоді, освіти, культури,спорту та туризму

І квартал
- Про хід виконання районної комплексної програми «Освіта Білопільщини у 2012-2015 роках».
- Про хід виконання районної програми культурно - мистецьких та громадських заходів у 2012р. та прийняття нової програми.
- Про хід виконання районної програми щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя на 2011-2015 роки.

ІІ квартал
- Про хід виконання районної програми «Підтримки і розвитку дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей» в 2012р. та прийняття нової програми.
- Про хід виконання районної програми «Розвитку олімпійського руху в Білопільському районі» в 2012р. та прийняття програми на 2013 -2016 роки.
Ш квартал
- Про хід виконання районної цільової програми «Дитячі меблі Білопільщини».
- Про хід виконання районної програми збереження та використання об’єктів культурної спадщини Білопільського району на 2011-2015 роки.
ІV квартал
- Про хід виконання районної програми «Вчитель» за 2012р. та прийняття нової програми.
- Про підсумки роботи комісії у 2013 році.
- Про план роботи постійної комісії на 2014рік.
Постійна комісія з питань регламенту, законності, правопорядку, депутатської етики, розвитку місцевого самоврядування та територіального устрою
І квартал
- Про стан пожежної безпеки на території району та заходи по його поліпшенню.
- Про роботу Білопільського РВ УМВС України в Сумській області по розкриттю та профілактиці злочинів, пов`язаних із незаконним обігом наркотичних засобів.
II квартал
- Про стан дотримання вимог чинного законодавства щодо медичного забезпечення пільгових категорій населення.
III квартал
- Про інформацію прокурора Білопільського району та начальника РВ УМВС України в Сумській області про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території району; виконання Районної комплексної програми боротьби зі злочинністю та профілактики правопорушень на 2012 - 2014 роки.
IV квартал
- Про план діяльності Білопільської районної ради по підготовці та затвердженню регуляторних актів у 2013 році.
- Звіт про роботу комісії у 2013 році.
- Про план роботи постійної комісії на 2014 рік.


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                  м. Білопілля

Про розпорядження голови районної ради,
видані за період з 17.07.2012р. по 23.11.2012р.


Керуючись частиною 2 статті 43, частиною 7 статті 55 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада вирішила:


1. Взяти до відома інформацію голови районної ради Кубрака В.І. про розпорядження голови районної ради, видані за період з 17.07.2012р. по 23.11.2012р.
2. Затвердити розпорядження голови районної ради з № 110 по № 189 включно, видані за період з 17.07.2012р. по 23.11.2012р. згідно додатку.


Голова районної ради                                       В. І. Кубрак

БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Шосте скликання
Двадцять друга сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 06.12.2012                                     м. Білопілля

Про внесення змін до районного
бюджету на 2012рік

Розглянувши пропозиції Білопільської районної державної адміністрації відповідно до Бюджетного кодексу України, керуючись пунктом 17 частини 1 статті 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” районна рада вирішила:
1. Унести до рішення районної ради шостого скликання від 28.12.2011 «Про районний бюджет на 2012 рік» (з урахуванням змін від 28.02.2012, 15.03.2012, 19.04.2012, 07.06.2012, 31.07.2012, 18.09.2012, 25.10.2012, 22.11.2012) наступні зміни:
1.1. Збільшити загальний обсяг видатків районного бюджету в сумі 18,0 тис. гривень за рахунок залишку коштів, який утворився станом на 01.01.2012 року.
1.2. Зменшити обсяг видатків загального фонду по головному розпоряднику відділу освіти районної державної адміністрації по КФК 070201 «Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми» в сумі 46,8 тис. гривень.
2. Викласти пункти 1, 2 у новій редакції:
1. Установити загальний обсяг доходів районного бюджету на 2012 рік у сумі 152192,9 тис. гривень, у тому числі дотації з державного бюджету – 81406,7 тис. гривень, субвенції з державного бюджету – 51393,2 тис. гривень, субвенції з обласного бюджету – 237,9 тис. гривень, субвенції на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування – 159,5 тис. гривень, інші субвенції – 721,0 тис. гривень.

2. Затвердити загальний обсяг видатків районного бюджету на 2012 рік у сумі 153870,6 тис. гривень (дотації з державного бюджету – 7473,2 тис. гривень, субвенції з державного бюджету – 944,3 тис. гривень, інша субвенція з районного бюджету – 479,1 тис. гривень, додаткової дотації на оплату праці працівників бюджетних установ – 165,0 тис. гривень) у тому числі обсяг видатків загального фонду бюджету в сумі – 149263,5 тис. гривень та видатків спеціального фонду бюджету – 4607,1 тис. гривень за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів (додаток № 2) та головними розпорядниками коштів (додаток № 3).

3. Унести зміни до додатків 2, 3 згідно з додатками.

4. Це рішення опублікувати в районній газеті „Білопільщина”.

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально - економічного розвитку району, ринкових реформ, управління об’єктами права комунальної власності, інвестиційної політики та розвитку підприємництва (голова комісії Андрійчук Ганна Іванівна).


Голова районної ради                                                В.І.Кубрак

(завантажити додатки)