• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта

Рішення 19 сесії, 5 скликання

Печать
БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про інформацію районної
виборчої комісії щодо заміщення
депутата районної ради

Розглянувши інформацію районної територіальної виборчої комісії (лист від 05.05.08 № 8), на підставі частини 1 статті 78 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", статті 47, частини 1 статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", районна рада вирішила:

1. Інформацію районної виборчої комісії про заміщення депутата районної ради від районної організації політичної партії "Блок Юлії Тимошенко" Горобця Григорія Івановича на Кривохижу Віктора Олександровича, 1964 року народження, громадянина України, члена політичної партії ВО "Батьківщина", який є наступним за черговістю кандидатом у депутати районної ради згідно виборчого списку, взяти до відома.

2. Включити Кривохижу Віктора Олександровича, депутата районної ради до складу постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ, управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І. В.).


В. о. голови районної ради Ю. В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про внесення змін до рішення
районної ради від 27.04.06
"Про утворення президії районної ради"

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 43, ч. 2 ст. 57 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на підставі рішення ради від 27.03.08 "Про внесення змін до складу постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної власності", районна рада вирішила:

Внести зміни до рішення районної ради від 27.04.06 "Про утворення президії районної ради", включивши до складу останньої Дрягаліна Ігора Володимировича, голову постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної власності.


В. о. голови районної ради Ю. В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про внесення змін до складу
районної (територіальної) виборчої комісії

На підставі листа голови Білопільської районної організації політичної партії "Народний Союз Наша Україна" від 08.05.08 № 11, листа голови Білопільської районної організації Партії регіонів України від 07.05.08 № 10, (додаються), керуючись ст.ст. 21, 28 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", районна рада вирішила:

1. Включити до складу районної (територіальної) виборчої комісії замість Івченко Ірини Іванівни, яка з 05.05.08 припинила свої повноваження секретаря комісії, Боярко Інну Євгенівну, від районної організації Партії регіонів України, секретарем комісії.
2. Включити до складу районної (територіальної) виборчої комісії замість Калініченко Наталії Євгенівни, яка з 06.05.08 припинила свої повноваження заступника голови комісії, Івченко Ірину Іванівну, від районної організації політичної партії "Народний Союз Наша Україна", заступником голови комісії.


В. о. голови районної ради Ю. В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про звіт виконання районного
бюджету за І квартал 2008 рік.

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районна рада вирішила :

1. Затвердити звіт про виконання районного бюджету за Іквартал 2008 рік :
- по доходах у сумі 19063959,17 гривень у тому числі загальний фонд 18353474,93 гривень та спеціальний фонд 710484,24 гривень (додаток 1);
- по видатках у сумі 18060910,94 гривень у тому числі загальний фонд 17542587,31 гривень, спеціальний фонд 518323,63 гривень (додаток 2).


В.о. голови районної ради Ю.В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про внесення змін до
районного бюджету на
2008 рік

Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні районна рада вирішила:
1.Установити загальний обсяг доходів районного бюджету на 2008 рік в сумі 83039671 гривень, в тому числі: надходження власних і закріплених доходів в сумі 8813287 гривень, дотації вирівнювання з державного бюджету у сумі 49829000 гривень, додаткову дотацію з державного бюджету на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів у сумі 1029851 гривня, субвенції з державного бюджету у сумі 21017900 гривень, іншої субвенції у сумі 392500 гривень, вилучення до районного бюджету в сумі 487533 гривні.
Обсяг доходів загального фонду бюджету визначено у сумі 81250271 гривень, спеціального фонду бюджету 1789400 гривень (додаток 1).
2.Затвердити загальний обсяг видатків районного бюджету у сумі 84664371 гривень, з них обсяг видатків загального фонду бюджету у сумі 82874971 гривень та видатків спеціального фонду у сумі 1789400 гривень за функціональною структурою (додаток 2) та розподілом за головними розпорядниками (додаток 3).
3. Збільшити обсяг доходів загального фонду районного бюджету на обсяг субвенції з державного бюджету в сумі 71700 гривень, а саме:
- субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення виплат, визначених Законом України "Про реструктурізацію заборгованості з виплат, передбачених статею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" в сумі 14000 гривень;
- субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" в сумі 57700 гривень;
4. Збільшити обсяг доходів загального фонду районного бюджету на обсяг іншої субвенції в сумі 22600 гривень.
5. Збільшити обсяг видатків загального фонду районного бюджету в сумі 200000 гривень за рахунок залишку коштів, який утворився станом на 01.01.2008 року .
6. Направити на установи кошти в сумі 200000 гривень, а саме: установи освіти 80000 гривень, комунальний заклад районної ради Білопільський районний центр фізичного здоров"я населення "Спорт для всіх" 50000 гривень, районна рада 40000 гривень, управління праці та соціального захисту населення 20000 гривень, комунальний заклад районної ради 10000 гривень.
7. Здійснити перерозподіл коштів між головними розпорядниками коштів: районною державною адміністрацією та районною радою в сумі 19000 гривень.
8. Внести зміни по головних розпорядниках коштів в межах затверджених бюджетних призначень, а саме: по районній раді в сумі 30000 гривень, відділу освіти в сумі 10050 гривень.
9. Надати з районного бюджету іншу дотацію в сумі 150000 гривень
Білопільській міській раді.
Затвердити змінені обсяги міжбюджетних трансфертів, що надходять до районного бюджету та трансфертів, що передаються бюджетам нижчого рівня ( додаток 5, 5.1).
10. Додатки 1-10 цього рішення є невід'ємною частиною до нього.


В.о. голови районної ради Ю.В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про внесення змін до Програми
економічного і соціального розвитку
району на 2008 рік

В зв'язку з внесенням змін до загального фонду районного бюджету за рахунок залишку коштів, який утворився станом на 01.01.2008, року на підставі пункту 16 частини 1 статті Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", районна рада вирішила:
1. Внести наступні зміни до "Переліку інвестиційних проектів, спрямованих на розв'язання пріоритетних завдань економічного і соціального розвитку Білопільського району" Програми економічного і соціального розвитку району на 2008 рік, затвердженої рішенням районної ради від 29.02.2008 року, а саме:
1.1. Направити додатково на капітальний ремонт фасаду Білопільського Центру дитячої та юнацької творчості 80 тис. грн.
1.2. Направити додатково на розвиток матерально-технічної бази та забезпечення діяльності комунальної установи Білопільської районної ради Білопільський районний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" 50 тис. грн.
2. Фінансовому управлінню райдержадміністрації (Нікітенко О.В.) забезпечити належне фінансування об'єктів.
3. Райдержадміністрації забезпечити організацію виконання даного рішення.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань промисловості, транспорту, зв'язку, розвитку підприємництва та житлово-комунального господарства (Кутах В.Ф.), з питань молоді, освіти, культури (Мозговий О.А.), з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ, управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І.В.).


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про внесення змін до Середньострокової
програми економічного та соціального
розвитку Білопільського району на 2008-2011 роки

З метою створення достатніх умов для управління, покращення соціального та побутового обслуговування населених пунктів району, на підставі пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районна рада вирішила:
1. Внести зміни до Середньострокової програми економічного та соціального розвитку Білопільського району на 2008-2011 роки, затвердженої рішенням районної ради від 27.03.2008 в частині переліку центрів місцевого розвитку :
1.1. В розділі 7.1.1. "Центри середнього промислово виробничого та місцевого розвитку" виділити центр місцевого розвитку с.Кальченки.
1.2. До центру включити Шкуратівську, Кальченківську та Сергіївську сільські ради.
2. Райдержадміністрації забезпечити організацію виконання даного рішення.
3. Контроль за виконання рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ, управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І.В.).


В.о.голови районної ради Ю.В.Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля
Про хід виконання рішення районної
Ради від 17.10.2006 " Про районну
Програму поводження з твердими
побутовими відходами на період
2006-2011 роки"

Розглянувши інформацію про хід виконання районної програми "Поводження з твердими побутовими відходами на період 2006-2011 роки", керуючись пунктом 16 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування України" районна рада вирішила:
1. Інформацію про хід виконання даної програми прийняти до відома.
2. Районній державній адміністрації забезпечити реалізацію заходів програми у відповідності з термінами та запланованими обсягами фінансування.
3. Хід виконання вищевказаної програми розглянути в IV кварталі 2009 року на сесії районної ради.
4. Відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури райдержадміністрації щорічно станом на 20.01. інформувати районну раду про реалізацію заходів програми.
5. Рекомендувати сільським, селищним, міським радам:
5.1. Забезпечити реалізацію заходів програми на підвідомчій території.
5.2. При розгляді результатів виконання місцевих бюджетів за І півріччя поточного року передбачити кошти на реалізацію заходів програми.


В.о. голови районної ради Ю.В. Чібарь


Інформація
про хід виконання рішення районної ради від 17.10.2006 "Про районну Програму поводження з твердими побутовими відходами на 2006-2011 роки"


В 2006 році розроблена та затверджена рішенням районної ради п'ятої сесії, п'ятого скликання від 17.10.2006 роки програма "Поводження з твердими побутовими відходами на період 2006-2011 роки". Метою Програми є створення умов, що сприятимуть забезпеченню повного збирання, перевезення, утилізації, знешкодження та захоронення твердих побутових відходів.
На виконання районної програми "Поводження з твердими побутовими відходами на 2006-2011 роки" виконкомами рад розроблені та затверджені місцеві заходи з її реалізації.
На 2007 рік заходами Програми передбачалось придбання 1 сміттєвоза в та створення 2 контейнерних майданчиків для складування побутових відходів в м. Білопілля, але через обмеженість коштів місцевого бюджету ці заходи не виконані.
Збір, транспортування, знешкодження твердих побутових відходів від житлового фонду і об'єктів соцкультпобуту централізовано здійснюється лише в м. Білопілля, комунальними підприємствами "Білопільський житловик" та Комбінатом благоустрою м. Білопілля.
Експлуатаційним утриманням полігону твердих побутових відходів м. Білопілля здійснює комбінат благоустрою. В інших населених пунктах впорядкування полігонів ТПВ здійснюють виконкоми ради шляхом заключення угод з підприємствами, які мають відповідну техніку. Обмеженість матеріально-технічної бази не завжди дає змогу витримувати умови своєчасного поховання відходів.
Будівництво полігону твердих побутових відходів в м. Білопілля розпочато в 2005 році. Станом на 01.01.2008 року на будівництво полігону твердих побутових відходів залучено кошти з обласного бюджету в сумі 123,0 тис.грн. Білопільським міськвиконкомом направлено в Сумське обласне управління охорони навколишнього природного середовища з проханням виділення коштів в сумі 40,0 тис.грн.
При виділенні коштів з обласного бюджету будівництво полігону м. Білопілля буде продовжено. Станом на 01.05.2008 року на екологічному рахунку Білопільської міської ради знаходиться 1496 грн., ці кошти та кошти, які надійдуть за забруднення навколишнього природного середовища планується направити на наведення належного порядку на полігоні. В 2007 році з екологічного рахунку на ці цілі витрачено 4,7 тис.грн. та за кошти місцевого бюджету придбано навісне обладнання для трактора необхідне для підмітання вулиць на суму 13,6 тис.грн.
Вивезення твердих побутових відходів від багатоповерхового житлового фонду здійснює КП "Білопільський житловик", в 2007 році вивезено 6355 м3, а за І квартал 2008 року вивезено 1979 м3 сміття. Комбінатом благоустрою м. Білопілля в 2007 році вивезено та захоронено 7260 м3 сміття.
Білопільським міськвиконкомом спільно з депутатським корпусом організовано вивезення сміття від приватного житлового сектору по вул.. Червонофлотця Перепелиці, вул.. Будьонного, вул.. Набережна, вул.. 3 Вересня, вул.. Мічуріна. В цьому напрямку ведеться робота і по іншим вулицям індивідуальної забудови.
В Ворожбянській міській раді на виконання районної Програми розроблені та затверджені заходи по її реалізації. Відповідно до заходів на території м. Ворожба постійно виконуються роботи по вивезенню твердих побутових відходів з території житлової забудови, проводяться роботи по ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ. Працівниками виконкому ради проводиться роз'яснювальна робота серед населення щодо недопущення створення несанкціонованих сміттєзвалищ.
В 2007 році Управлінням місцевого господарства двічі виконувались роботи по впорядкуванню міського сміттєзвалища. В 2008 році на ці цілі планується використати 3,2 тис.грн. В поточному році при умові виділення коштів з державного бюджету, в сумі 95 тис.грн. планується розпочати будівництво міського удосконаленого полігону по складуванню твердих побутових відходів, в міському бюджеті на ці цілі передбачені кошти в сумі 5,0 тис.грн.
Жовтнева селищна рада на виконання районної Програми розробила місцеві заходи по її реалізації. На виконання заходів реалізації Програми організовано вивіз сміття від житлового сектору по вул.. Озерна, вул.. Молодіжна, вул.. Степова, вул.. Каштанова. Створено комунальне підприємство, яке буде займатися централізованим вивозом побутових відходів. Будемо сподіватись, що нарешті комунальне підприємство начне працювати бо останніх 3 роки воно створено лише на словах
На діючому селищному сміттєзвалищі ведуться роботи по його впорядкуванню. На даний час проводиться робота по відведенню земельної ділянки під нове сміттєзвалище.
Улянівська селищна рада на виконання районної Програми "Поводження з твердими побутовими відходами на 2006-2001 роки" розроблена місцева програма. На території селищної ради функціонує полігон для складування та захоронення твердих побутових відходів площею 1 га., але централізоване вивезення твердих побутових відходів не здійснюється через відсутність спеціалізованих автомобілів, тому вивезенням їх займаються самі люди та підприємства. Фактично цей процес не контрольований. На сьогодні створено нове КП "Водоканал Улянівка" на яке покладено обов'язки по вивозу та захороненню твердих побутових відходів, розроблено схему очищення населених пунктів, графік збору та вивозу сміття із приватного житлового фонду, укладаються угоди з підприємствами на вивезення відходів.
В цілому виконання заходів Програми потребує залучення значних фінансових ресурсів для будівництва полігонів по складуванню твердих побутових відходів у відповідності до сучасних вимог, придбання спеціалізованих автомобілів, створення контейнерного господарства. Без фінансової підтримки з державного бюджету всі ці заходи неможливо буде здійснити.


Заступник голови
райдержадміністрації О.М. Вакуленко


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про хід виконання рішення
районної ради від 15.12.06 року
"Про районну комплексну Програму
"Молодь Білопільщини" на 2007 -2010 роки"

Відділами освіти, у справах молоді та спорту, культури та туризму райдержадміністрації, службою у справах дітей, комунальним закладом "Білопільська ЦРЛ", районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді проведена відповідна робота щодо реалізації заходів, передбачених районною комплексною програмою "Молодь Білопільщини" на 2007 -2010 роки".
З метою формування національної свідомості та патріотичного виховання молоді в навчально-виховних закладах району здійснюються заходи щодо патріотичного виховання дітей. Постійно організовуються екскурсії до визначних місць області та району, з метою пропагування кращих здобутків національної культурної та духовної спадщини більше тисячі учнів шкіл здійснили екскурсійні поїздки до міст Суми, Путивль, Полтава, Київ.
Для забезпечення формування правової культури та профілактики протиправної поведінки молоді в рамках роботи спеціалізованого формування "Служба соціального супроводу неповнолітніх та молоді, звільнених з місць позбавлення волі" районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді для даної категорії неповнолітніх та молоді проведено відео лекторій з профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та правопорушень, яким охоплено 25 чол.
В квітні 2008 року проведено районний етап краєзнавчої вікторини "Сумщина". Перший тур вікторини відбувся в освітніх закладах району до 1 лютого і виявлено 62 найкращих краєзнавці, які змагалися у І етапі районного туру. У ІІ етапі районного туру взяли участь 15 найбільш обізнаних краєзнавців, перемогу здобули 3 учні Ворожбянської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3.
З метою підтримки творчої та обдарованої молоді, морального стимулювання відмінників навчання, творчо обдарованої учнівської молоді в районі 1 учень одержує стипендію голови облдержадміністрації, 10 учнів та 5 кращих юних спортсменів отримують районні стипендії.
Для забезпечення підтримки сільської молоді, в рамках роботи спеціалізованої служби "Мобільний консультативний пункт соціальної роботи в сільській та гірській місцевостях, віддалених районах міста", за звітний період було здійснено 8 виїздів, а саме : у Білопільський ПЛЗТ №5, Ворожбянську ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Павлівську ЗОШ І-ІІІ ст., Ободівську ЗОШ І-ІІІ ст., Куянівський НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ, Шкуратівську ЗОШ І-ІІІ ст., Жовтневу спеціалізовану ЗОШ І-ІІІ ст., Ганнівсько-Вирівську ЗОШ І-ІІІ ст., Улянівську ЗОШ І-ІІІ ст. (охоплено 1433 чоловік). Проведено 61 захід , серед яких відеолекторії з профілактики куріння, наркоманії, ВІЛ\СНІДу, тренінги, лекції, ігрові профілактичні програми. Під час роботи мобільного консультативного пункту було надано 384 індивідуальні консультації.
Хід виконання районної програми розглядався на засіданні постійної комісії районної ради з питань молоді, освіти, культури в ІУ кварталі 2007 року.
З метою подальшої організації виконання комплексної програми "Молодь Білопільщини", районна рада вирішила:

1.Інформацію про хід виконання рішення районної ради від 15.12.2006 року
"Про районну комплексну програму "Молодь Білопільщини" на 2007 -2010 роки" взяти до відома (додається).
2. Рекомендувати:
2.1. Відділам у справах молоді та спорту (Садова Н.М.), освіти (Бойко М.Г.), культури та туризму райдержадміністрації (Сайко І.В.), районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (Мойсеєнко І.І.), районному центру зайнятості населення (Дегтяр І.М.) забезпечити виконання заходів районної комплексної програми "Молодь Білопільщини" .
2.2. Відділам у справах молоді та спорту (Садова Н.М.),освіти райдержадміністрації (Бойко М.Г.) сприяти організації структури шкільного самоврядування на селі, з метою розвитку лідерських якостей та стійкої громадської позиції у старшокласників.
2.3. Районному центру зайнятості населення (Дегтяр І.М.) при виплаті безробітним одноразової допомоги для організації підприємницької діяльності пріоритет надавати молоді.
2.4. Районному центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (Мойсеєнко І.І.) проводити дослідження проблем та потреб сільської молоді.
2.5. Фінансовому управлінню райдержадміністрації (Нікітенко О.В.) забезпечити фінансування заходів, передбачених на реалізацію комплексної програми "Молодь Білопільщини" у 2008 році.
3. Організацію виконання даного рішення покласти на відділ у справах молоді та спорту райдержадміністрації (Садова Н.М.).
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань молоді, освіти, культури (Мозговий О.А.).


В.о. голови районної ради Ю.В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про хід виконання рішення районної
ради від 20.09.07 " Про районну програму
протидії захворюванню на туберкульоз
у 2007-2011 роках"

Аналіз стану виконання рішення районної ради від 22.01.07 "Про районну программу протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках" показує, що лікувально-профілактичними закладами району, райсанепідемстанцією проводиться відповідний комплекс заходів, спрямованих на зниження захворюваності на туберкульоз в районі.
Закладами охорони здоров'я району проводиться санітарно-освітня робота серед населення у вигляді лекцій, бесід з хворими та їх близькими людьми.
Проводиться профілактична робота серед груп ризику, зокрема, з контактуючими особами, здійснюється їх обстеження і хіміопрофілактика.
Щорічно планується проведення туберкуліно-діагностики дітям, з метою раннього виявлення захворюваності і інфікованості. За результатами діагностики взято на облік в групу ризику 60 дітей, 8 з них направлено на оздоровлення в санаторій.
Щорічно проводиться флюорографічне обстеження населення. Показник охоплення флюорографічними обстеженнями населення району становить 140,5 на 1000 осіб, при обласному показнику - 118,3.
Проте, питання протидії захворюваності на туберкульоз в районі залишається проблемним. Відносний показник захворюваності на туберкульоз в 1 кварталі 2008 року становить 12,6 на 100 тисяч населення, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року він виріс в два рази.
Всього в районі станом на 01.04.08 р. знаходилося на "Д" обліку 99 хворих на активний туберкульоз, які потребують лікування. Більша частина з них веде асоціальний спосіб життя, переривають своє лікування, окремі хворі взагалі ухиляються від лікування. Як наслідок, смертність від туберкульозу в районі за 3 місяці 2008 року збільшилася в 2 рази, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, і становить 7,2 на 100 тисяч населення ( середньо обласний показник склав відповідно 4,3).
Є проблема з наявністю протитуберкульозних препаратів, в зв'язку із затримкою їх надходження з централізованого фонду.
З метою забезпечення виконання районної програми протидії захворюванню на туберкульоз в повному обсязі, керуючись пунктом 16 статті 43 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні", районна рада вирішила:

1. Інформацію головного лікаря комунального закладу районної ради "Білопільська центральна районна лікарня" про хід виконання рішення районної ради від 20.09.07 " Про районну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках" взяти до відома ( додається).
2. Комунальному закладу районної ради "Білопільська центральна районна лікарня" ( Мартиненко Ю.І.) у 2008 році:
2.1. Систематично проводити санітарно-освітню роботу з профілактики захворювання на туберкульоз серед населення, використовувати для цього засоби масової інформації.
2.2. Забезпечити виконання плану флюорографічного обстеження населення в повному обсязі.
2.3.Провести запланований поточний ремонт туберкульозного відділення райлікарні.
2.4. Спрямовувати кошти на виконання районної програми в повному обсязі.
3. Організацію виконання даного рішення покласти на головного лікаря комунального закладу районної ради "Білопільська центральна районна лікарня" Мартиненка Ю.І.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров'я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення ( Мартиненко Ю.І.).


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


Інформація
про хід виконання рішення районної ради від 20.09.07 р. " Про районну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2007- 2011 роках"

Пріоритетом районної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007 - 2011 роках є профілактика, раннє виявлення туберкульозу та проведення якісного контрольованого лікування хворих. Проблема туберкульозу залишається гострою і актуальною на сьогоднішній день. Відмічається тенденція до різкого прогресування цієї інфекції. Ця проблема соціальна і спільна для всього суспільства, адже , тільки 20% її вирішення припадає на медицину.
На виконання рішення районної ради та районної програми в районі проведено комплекс міроприємств, спрямованих на зниження захворюваності на туберкульоз.
Профілактика туберкульозу розпочинається з перших днів життя дитини, коли на 3-7 день проводять щеплення БЦЖ новонародженим . За 1 квартал 2008 року в пологовому відділенні центральної районної лікарні народилося 63 дітей , з них вакциновано 60 . 3-є дітей не вакциновані : 1 дитина через відмову батьків; двоє дітей - в зв'язку з медичними проти показаннями . Також розпочато роботу по ревакцинації БЦЖ дітей 7 і 14 років, вакциною БЦЖ райлікарня була забезпечена.
Проводиться профілактична робота серед груп ризику, зокрема, з контактуючими особами. Таких осіб знаходиться на диспансерному обліку в туберкульозному кабінеті - 88, з них : 54 дорослих, 2-є підлітків і 32 дитини. В обов'язковому порядку проводиться їх обстеження і хіміопрофілактика.
Серед населення проводиться санітарно-освітня робота у вигляді лекцій , постійних бесід з хворими та їх близькими людьми.
Щорічно планується проведення туберкуліно - діагностики дітям, з метою раннього виявлення захворювання і інфікованості. За І квартал ц.р.
зроблено проб Манту - 502 дітям до 14 років ( заплановано 5202 дітей). Показник охоплення склав 9,6 на 100 дітей ( в 2007 р. - 27,6 на 100 дітей) . Причини низького охоплення пов'язані з несвоєчасним отриманням туберкуліну із централізованого фонду . На початку березня ц.р. було отримано 3000 доз туберкуліну ( що розраховано на 1500 дітей). За результатами туберкулінодіагностики в групу ризику взято 60 дітей., 8 з них направлені на оздоровлення в санаторій " Лісова пісня" м. Шостка.
На 2008 р. заплановано обстежити флюорографічно 26225 осіб. За 3 місяці цього року обстежено 6748 осіб, що склало до плану - 25,7 % . В тому числі пересувним флюорографом було обстежено 2529 осіб. Показник по району охоплення флюорографічними обстеженням населення - 140,5 на 1000 осіб ( обласний показник - 118,3).

ЛПЗ району

План на 2008 р.

Проведено обстежень

В т.ч. стаціонарно

В т.ч. пересув. Флюорогр.

% до річного плану

1

м. Білопілля та приписна територія

10085

3094

2744

350

30,6%

2

Улянівська НЛ

2850

1130

282

848

39,6%

3

Жовтнева СДЛ

2670

910

208

702

34%

4

Марківська СДЛ

710

85

49

36

11,9%

5

Павлівська СДЛ

1115

132

132

11,8%

6

Вирівська СДЛ

1415

228

123

105

16,1%

7

Куянівська СДЛ

1500

301

135

166

20%

8

Річківська СДЛ

1150

109

109

9,4%

9

ЛА с. Бобрик

98-

133

32

101

13,5%

10

м. Ворожба, лікарня

3750

626

405

221

16,6%

Всього:

26225

6748

4219

2529

25,7%


Останнім часом приділяється увага, як одному з методів раннього виявлення туберкульозу, обстеження мокротиння на КСП усім особам, що її виділяють. Такі обстеження проводяться в лабораторії поліклініки і СДЛ ( окремого пункту збору мокроти і пункту мікроскопічного
обстеження мокротиння немає) . Проведено таких обстежень в районі - 759 ( в 2007р. - 644), виявлено 8 хворих. Всього на " Д" обліку знаходиться 58 бактеріовиділювачів , які є резервуарами інфекції і являють собою небезпеку для оточуючих. В вогнищах туберкульозу проводяться дезинфекційні заходи.
Бактеріологічне обстеження мокроти і визначення чутливості КСП до туберкульозних препаратів проводиться на базі лабораторії Степанівської туберкульозної лікарні.
Всього в 1 кварталі ц.р. профінансовано проведення методів мікроскопії мокротиння і рентгено-флюорографії на 8,4 тис. грн.
В 1 кварталі 2008 року виявлено і затверджено на ВКК СОТО 7 вперше виявлених хворих на туберкульоз. Відносний показник захворюваності на туберкульоз становить - 12,6 на 100 тис. населення, в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року показник виріс в два рази. По області за 3 місяці 2008 року цей показник склав 12,2 на 100 тис. населення. Захворюваність на бактеріальні форми становить - 5,4 на 100 тис. населення ( 3 х 6), що знаходиться на рівні минулого року. Питома вага бактеріальних форм серед вперше виявлених в районі становить - 60% , обласний показник - 61% .
Деструктивних форм серед вперше виявлених хворих за І квартал 2008 року в районі не реєструвалося.
В цьому році виявлено 1 випадок туберкульозу у дитини
( туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів). В даний час дитина знаходиться на лікуванні в науково-дослідномуу інституті фтизіатрії і пульмонології ім.Ф.П. Яновського.
Всього станом на 01.04.08 р. на " Д" обліку знаходиться 99 хворих на активний туберкульоз, які потребують лікування. Практично половина з них з деструкцією легеневої тканини ( розпадом ) і бактеріовиділенням. Більша частина веде асоціальний спосіб життя , часто переривають лікування, а деякі взагалі ухиляються від лікування.
Як наслідок, смертність в районі від туберкульозу за 3 місяці 2008 року збільшилась в 2 рази, в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року і становить 7,2 на 100 тис. населення ( померло 4 хворих в стаціонарі). Середньо обласний показник по області склав 4,3 на 100 тис. населення ( в області померло 52 хворих). Є проблеми з наявністю протитуберкульозних препаратів, в зв'язку із затримкою їх надходження з централізованого фонду. Всього отримано туберкульозних препаратів в 1 кварталі 2008 року на загальну суму 16,3 тис. грн.
Згідно сучасних вимог , а також районної програми, лікування хворих повинно проводитися під контролем медичного працівника. Такі вимоги виконуються тільки в стаціонарах. Через технічні проблеми амбулаторні хворі лікуються під особистим контролем або їх родичів. Всі
амбулаторні хворі обслуговуються в туберкульозному кабінеті райлікарні.
Туберкульозне відділення райлікарні працює з перевиконанням плану ліжко-днів на 127,2 % за 3 місяці. Лікування туберкульозу довготривале, що найменше 6 -8 місяців. Деякі хворі не мають житла і засобів до існування .
Однією із важливих проблем , яка впливає на позитивний результат лікування, це харчування. Всього на харчування хворих в туберкульозному відділенні в 1 кварталі 2008 року було витрачено 9,1 тис. грн.. Вартість 1 ліжко-дня по харчуванню склала 4,22 грн. ( 2007 р. - 3,15 грн.). Вартість 1 ліжко-дня по медикаментах склала 4,78 грн.
( 2007 р. - 3,22 грн.). Отримано новий холодильник для зберігання продуктів харчування хворих. Придбаний новий котел для твердого палива в котельню туберкульозного відділення. Заплановано поточний ремонт відділення на ІІ - ІІІ квартал 2008 року.
Туберкульозне відділення за І кв. 2008 р. було забезпечено на 100% дезинфікуючими засобами. Всього отримано дезактину - 110 кг, на загальну суму - 4,5 тис. грн..
Всі хворі на туберкульоз, за їх згоди, проходять тестування на ВІЛ. Особи, що знаходяться на обліку " Д" в категорії 5.1 ( вилікувані), мають можливість оздоровлюватися в протитуберкульозних санаторіях ( Крим, Одеська обл., Закарпатська обл. і інших).


Головний лікар
КЗ " Білопільська ЦРЛ" Ю.І. Мартиненко


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про районну комплексну програму
"Репродуктивне здоров'я нації до
2015 року в районі"

Розглянувши подану районною державною адміністрацією районну комплексну програму " Репродуктивне здоров'я нації до 2015 року в районі" щодо комплексного плану заходів, спрямованих на покращання репродуктивного здоров'я населення району, на виконання рішення обласної ради від 14.12.2007 "Про обласну програму "Репродуктивне здоров'я нації до 2015 року в області" , керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні, районна рада вирішила:

1. Затвердити районну комплексну програму " Репродуктивне здоров'я нації до 2015 року в районі" (додається).
2. Організацію виконання даної програми покласти на заступника голови районної державної адміністрації Мозгового О.А. та головного лікаря комунального закладу районної ради "Білопільська центральна районна лікарня" Мартиненка Ю.І.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров'я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення ( Мартиненко Ю.І.).


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


РАЙОННА ПРОГРАМА
"Репродуктивне здоров'я нації до 2015 року в районі"

Аналіз кількісних та якісних характеристик населення за останні 10-15 років свідчить про те, що Україна перебуває в стані глибокої демографічної кризи, яка характеризується депопуляцією, постарінням населення та зменшенням середньої тривалості життя. Це негативно впливає на розвиток продуктивних сил, рівень добробуту населення, загальну економічну ситуацію в державі.
Депопуляція призводить до негативних якісних змін у віковому складі населення - його постарінні, особливо негативна вікова структура склалася у сільській місцевості, де населення старшого працездатного віку становить більше 45%.
Жінки та діти в сучасних умовах - найменш захищена категорія населення. Стан їх здоров'я є одним з найважливіших показників оцінки якості організації системи охорони здоров'я, який повинен враховуватися при плануванні медичної допомоги.
Особливе занепокоєння викликає стан репродуктивного здоров'я, яке є невід'ємною складовою загального здоров'я нації в цілому і має стратегічне значення для забезпечення сталого розвитку суспільства.
Комплекс заходів, здійснених протягом останніх років у рамках Національної програми "Репродуктивне здоров'я 2002-2005" сприяв позитивним змінам у сфері репродуктивного здоров'я. Створено службу планування сім'ї, збільшилася обізнаність населення щодо здорового способу життя, безпечної статевої поведінки, відповідального батьківства, методів профілактики небажаної вагітності, підвищився рівень використання методів контрацепції.
В Білопільському районі в 2005 році народилося 385 дітей, в 2006 році - 437 дітей, в 2007 році - 412 дітей. За останні 3 роки в районі не відмічалося випадків материнської смертності. Рівень захворюваності вагітних на анемію складав в 2005 році - 48 на 100 вагітних, в 2006 році - 51 на 100 вагітних, в 2007 році - 55 на 100 вагітних. Рівень малюкової смертності складав в 2005 році - 15,58 на 1000 новонароджених, в 2006 році - 2,28, в 2007 році - 4,7. Кількість випадків на гемолітичну хворобу у новонароджених в районі у 2005 році - 2 випадки, у 2006 році - 3, у 2007 році - 1. За останні 3 роки випадків смертності новонароджених від синдрому дихальних розладів в районі не відмічалося.
В районі широко пропагується грудне вигодовування дітей першого року життя. Відсоток дітей, які перебували на грудному вигодуванні до 6 місяців по району складав у 2005 році - 64%, у 2006 році - 66 %, у 2007 році - 68%. Кількість вагітних, що знаходились на обліку у лікарів акушер-гінекологів та педіатрів, по району становила : 2005 рік - 96 %, 2006 рік - 96 %, 2007 рік - 97 %. Останнім часом в районі відмічається збільшення кількості вагітностей у дівчат-підлітків. Так, у 2005 році народило дівчат - підлітків 2 особи, у 2006 році - 1, у 2007 році - 3.
Рівень штучного переривання вагітності у підлітків по району складав у 2005 році - 4, у 2006 році - 6, у 2007 році - 8.
Останнім часом в районі знижується кількість штучних переривань вагітності : 2005 рік - 135, 2006 рік - 124, 2007 рік - 87.
В районі відмічається тенденція до підвищення рівня захворюваності інфекціями, що передаються статевим шляхом, які в підлітковому та дорослому віці нерідко стають причиною безпліддя, не виношування вагітності, онкогінекологічної патології, а також внутрішньоутробного інфікування плода з можливими тяжкими наслідками і вадами розвитку. У структурі смертності дітей до року по району вроджені аномалії посідають друге місце.
За останні роки в районі значно зросла захворюваність на рак шийки матки : у 2005 році - 5 випадків, у 2006 році - 6, у 2007 році - 7. Продовжує зростати захворюваність на рак молочної залози : 2005 рік - 4, 2006 рік - 6, 2007 рік - 11.
У зв'язку з поширенням ВІЛ-інфекції особливої важливості набуває проблема ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, що у свою чергу пов'язані з негативною динамікою збільшення ВІЛ-інфікованих дітей.
Такий стан справ вимагає подальшого здійснення комплексу заходів, спрямованих на поліпшення репродуктивного здоров'я населення району. Саме на це спрямована програма "Репродуктивне здоров'я нації до 2015 року в районі" (далі - Програма).

Мета Програми:
Поліпшення репродуктивного здоров'я населення району як важливої складової загального здоров'я, впливу на демографічну ситуацію та забезпечення соціально-економічного потенціалу району.

Основні завдання Програми:
забезпечення умов безпечного материнства;
формування репродуктивного здоров'я в дітей та молоді;
удосконале6ння системи планування сім'ї;
збереження репродуктивного здоров'я населення;
забезпечення ефективного управління з питань реалізації Програми.

Цільові групи:
діти віком до 14 років;
діти підліткового віку 15-17 років;
молодь у віці 18-20 років;
молоді сім'ї до 35 років;
вагітні жінки;
жінки та чоловіки репродуктивного віку.

Пріоритетними напрямками реалізації Програми є:
У соціально-економічній сфері:
удосконалення нормативно-правової бази системи охорони репродуктивного здоров'я сім'ї;
пропагування сімейних цінностей, забезпечення медико - соціальної підтримки молодої сім'ї;
охорона здоров'я соціально незахищених груп населення.

В освітній сфері:
розроблення та реалізація міжгалузевих стратегій, спрямованих на пропаганду, формування і заохочення до здорового способу життя, відповідального батьківства та безпечного материнства;
інформування населення з питань відповідального ставлення до охорони особистого здоров'я;
вжиття заходів щодо здорового способу життя, планування сім'ї, зміцнення репродуктивного здоров'я населення, охорони материнства та профілактики онкологічних захворювань.

У медичній сфері:
посилення профілактичної направленості медичних послуг з репродуктивного здоров'я лікарями загальної практики та сімейними лікарями;
забезпечення якості медичної допомоги у сфері репродуктивного здоров'я та планування сім'ї відповідно до протоколів її надання;
забезпечення рівних для чоловіків та жінок репродуктивних прав, включаючи поінформований вибір і доступ до служб охорони репродуктивного здоров'я;
поліпшення доступу до медичних послуг підлітків, сільського населення;
продовження розроблення та впровадження технологій і практик у сфері репродуктивного здоров'я на основі науково- доказової медицини;
покращання матеріально-технічного забезпечення закладів охорони репродуктивного здоров'я;
удосконалення та оптимізація системи планування сім'ї;
розроблення стратегії з питань забезпечення населення засобами запобігання небажаної вагітності;
забезпечення здорових умов навчання та проживання в гуртожитках навчальних закладів;

У кадровій сфері:
розроблення та впровадження системи підготовки сімейних лікарів, лікарів загальної практики з проблем репродуктивного здоров'я і планування сім'ї;
підвищення рівня професійної підготовки фахівців, які надають медичну допомогу у сфері репродуктивного здоров'я, шляхом впровадження системи безперервного професійного розвитку;
удосконалення системи управління в закладах охорони здоров'я.

У науковій сфері:
проведення наукових досліджень з метою:
виявлення факторів та механізмів впливу на збереження та поліпшення репродуктивного здоров'я;
проведення ситуаційного аналізу щодо туберкульозу репродуктивної сфери;
моніторингу та оцінки реалізації заходів Програми.

У сфері співробітництва та координації:

розроблення та впровадження дієвих механізмів управління і координації міжгалузевих (управлінь, установ), міжсекторальних (державного, приватного, громадського секторів) зусиль з метою ефективної реалізації Програми.

Фінансово-економічне обґрунтування:
Фінансування завдань і заходів Програми ( додаються) планується здійснювати за рахунок районного бюджету у межах затверджених обсягів видатків на утримання закладів охорони здоров'я району, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Орієнтовний обсяг фінансування Програми з районного бюджету визначається щороку, виходячи з конкретних завдань та наявності коштів.

Обсяг фінансування Програми з районного бюджету становить 251,2 тис.грн., з інших джерел - 148,5 тис.гривень.

Очікувані результати реалізації Програми:

Виконання Програми дасть змогу:
Покращити показники стану здоров'я:
підвищити показник народжуваності до 7 на 1000 населення;
утримати:
рівень інфекцій, що передаються статевим шляхом на базовому рівні - 25,9 на 100.тис. дорослого населення;
знизити:
показник онкозахворюваності серед жінок на 20 % до 2015 року;
рівень підліткової вагітності на 20 %;
показник мертвонароджуваності та малюкової смертності на 8 %;
показник захворюваності серед новонароджених на 50 %.;
частку вагітних з анемією на 30 %;
рівень захворюваності на рак шийки матки на 15 %;
рівень онкологічної захворюваності молочної залози на 10 %.

Показники способу життя:
утримати:
показник частоти абортів у жінок репродуктивного віку не вище 8 на 1000 жінок відповідного віку;
рівень використання сучасних засобів запобігання непланової вагітності на базовому рівні ( 340 на 1000 жінок репродуктивного віку);
кількість дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні до 6- місячного віку на базовому рівні - 60 %;

знизити:
рівень абортів серед підлітків 15 - 17 років до 1 на 1000 жіночого населення віком 15- 17 років);
показник підліткової вагітності на 20 % ( до 4,4 на 1000 жіночого населення віком 15 - 17 років).

Показники Програми та послуг:
забезпечити:
99 % вагітних антенатальним доглядом;
100 % впровадження клінічних протоколів;
рівень впровадження в амбулаторно - поліклінічних педіатричних закладах системи надання послуг "Клініка дружин та молоді" до 90 %;
дотримання стандартів лікування з приводу інфекцій, що передаються статевим шляхом;
щорічний огляд чоловіків на інфекції, що передаються статевим шляхом.


Додаток до рішення
районної ради від
20.05.2008

ПАСПОРТ
(загальна характеристика районної програми)
"Репродуктивне здоров'я нації до 2015 року в районі"


1.Ініціатор розроблення програми Комунальний заклад районної ради
"Білопільська центральна районна
лікарня"
2. Дата, номер і назва розпорядчого Постанова Кабінету Міністрів України
документа органу виконавчої влади від 27 грудня 2006 р. №1849 "Про
про розроблення програми затвердження Державної програми
"Репродуктивне здоров'я нації" на
період до 2015 року
3. Розробник програми Комунальний заклад районної ради
"Білопільська центральна районна
лікарня"
4.Співрозробники програми Відділ з питань внутрішньої політики райдержадміністрації, відділ у справах молоді та спорту райдержадміністрації,
відділ освіти райдержадміністрації, служба у справах дітей районної державної адміністрації, районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
5. Відповідальний виконавець Головний лікар комунального закладу
районної ради "Білопільська
центральна районна лікарня"
Мартиненко Юрій Іванович
6. Учасники програми Комунальний заклад районної ради "Білопільська центральна районна лікарня", фінансове управління райдержадміністрації, відділ з питань внутрішньої політики райдержадміністрації, відділ у справах молоді та спорту райдержадміністрації, районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
7. Термін реалізації програми 2008 - 2015 роки
7.1. Етапи виконання програми 1 етап - 2008-2010 р.р.; 2 етап - 2011-
2015 р.р.
8. Джерело фінансування програми Районний бюджет
9. Загальний обсяг фінансових ресурсів,
необхідних для реалізації програми,
всього, - 399,7 тис.грн.
у тому числі:
9.1. коштів районного бюджету - 251,2 тис.грн.
коштів інших джерел - 148,5 тис.грн.
Додаток до рішення
районної ради від
20.05.2008

Завантажити додаток


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля.

Про районну комплексну програму
"Антигепатит" на 2008-2012 роки

Розглянувши подану районною державною адміністрацією районну комплексну програму "Антигепатит" на 2008 - 2012 роки щодо комплексного та цілісного забезпечення вирішення проблем у напрямку діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів на території району, на виконання рішення обласної ради від 14.12.2007 "Про обласну програму "Антигепатит" на 2008-2012 роки", керуючись пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" , районна рада вирішила:

1. Затвердити районну комплексну програму "Антигепатит" на 2008-2012 роки (додаток 1) та напрями реалізації районної програми діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів "Антигепатит" на 2008-2012 роки (додаток 2).

2. Організацію виконання даної програми покласти на заступника голови районної державної адміністрації Мозгового О.А. та головного лікаря комунального закладу районної ради "Білопільська центральна районна лікарня" Мартиненка Ю.І.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров'я, материнства, дитинства, прав жінок та соціального захисту населення ( Мартиненко Ю.І.).


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


Додаток 1
до рішення районної
ради від 20.05.2008
Районна комплексна програма
"Антигепатит" на 2008-2012 роки


За ступенем негативного впливу на здоров'я населення та масштабами захворюваності вірусні гепатити в Україні займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології.
Рівень захворюваності гострим вірусним гепатитом - В за останніх шість років в районі перебуває в межах 1,7 - 18,2 на 100 тис. населення. Найвища захворюваність ВГВ в районі реєструвалась у 2003 р., показник склав 18,2 на 100 тис. населення.
Захворюваність на ВГА коливався в межах 15,6 - 93,1 на 100 тис. населення за останні 5 років. найвища захворюваність ВГА в районі відмічається у 2004 р. по Жовтневій СД. Зареєстровано 54 випадки Гепатиту А, показник на 100 тис. населення склав 93,1.
З листопада 2007 р. по теперішній час відмічається підйом захворюваності на вірусний гепатит А по Жовтневій дільниці. Зареєстровано в 2007 р. - 15 випадків , показник захворюваності склав - 26,5 на 100 тис. населення проти 17,3 у 2006 р. За 3 місяці 2008 р. зареєстровано 15 випадків , показник захворюваності 26,5 на 100 тис. населення проти 13 ,9 за аналогічний період 2007 р. ( 8 випадків).
Рівень захворюваності гострим гепатитом В за останні шість років в області перебуває в межах 7,6 - 11,6 на 100 тис. населення. Ці показники є нижчими, ніж у цілому в Україні в 1,5 - 2,6 рази. За науковими підрахунками на 1 зареєстровану форму гепатиту В припадає 5-6 безжовтяничних, ще гірша ситуація спостерігається внаслідок захворювання на гепатит С, коли практично в усіх хворих гостра фаза перебігає в безсимптомній формі з подальшим розвитком хронічного процесу.
Небезпека захворювання вірусними гепатитами визначається формуванням ускладнень у вигляді хронічних гепатитів з наступним розвитком цирозу печінки і первинного раку печінки. В останні роки помітна тенденція до збільшення випадків хронічних форм захворювання.
Усі хворі на парентеральні вірусні гепатити потребують проведення поглибленого лабораторного обстеження для уточнення діагнозу і призначення адекватного лікування, в т. ч. специфічної противірусної терапії, вартість якої становить 30 тис. гривень на курс лікування.
Залишається відкритим питання попередження зараження вірусами гепатитів В і С у групах медичного та епідемічного ризику. Масштаби імунізації населення області проти гепатиту В не відповідають епідемічній ситуації. Лише 83,2% медичних працівників вакциновані проти цієї інфекції,
на 2007 рік заплановано здійснити 50 особам , в т.ч. закінчити вакцинацію 42 особам.
Одним з найважливіших завдань є проведення вакцино профілактики гепатиту В дітям і дорослим у вогнищах цієї інфекції, медичним працівникам групи ризику, студентам середніх і вищих медичних навчальних закладів, працівникам служб спеціального призначення, хворим гастроентерологічного профілю, перед плановими оперативними втручаннями.
Несприятлива епідемічна ситуація з вірусних гепатитів в Україні, області та районі, високий рівень захворюваності, економічних і соціальних збитків, значна інвалідізація хворих, недостатня матеріально-технічна база й обмежені можливості в проведенні лабораторних і інструментальних досліджень, висока вартість препаратів інтерферону для лікування хворих гепатитами вимагає негайних заходів у вирішенні цієї проблеми.

Мета програми.
Метою Програми є зниження захворюваності населення району вірусними гепатитами В і С, попередження розвитку у хворих цирозу печінки і первинної гепатоцелюлярної карциноми, недопущення спалахів захворюваності вірусним гепатитом А в організованих колективах.

Основні завдання Програми.
Основними завданнями Програми, які реалізуються відповідно до її напрямків (додаються), є:
організаційне забезпечення діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів;
удосконалення діагностики вірусних гепатитів;
забезпечення базисного лікування хворих з гепатитами;
зниження захворюваності на гострий вірусний гепатит А серед дітей інтернатних закладів;
зниження захворюваності на гострий вірусний гепатит В серед населення;реалізація інформаційно - освітньої програми для населення з профілактики вірусних гепатитів.

Фінансове забезпечення.
Фінансування Програми здійснюється головними розпорядниками коштів обласного, районних і міських бюджетів в межах видатків, передбачених відповідними місцевими бюджетами, та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, відповідно до потреб.

Роки

Потреба в коштах з районного бюджету, тис.грн.

2008 р.

5,9

2009 р.

30,9

2010 р.

5,9

2011 р.

5,9

2012 р.

5,9


Очікуванні кінцеві результати реалізації програми.
Зниження захворюваності гострими вірусними гепатитом В у 2 - 3 рази.
Стабілізація захворюваності гострим вірусним гепатитом С.
Зниження інвалідизації від хронічних вірусних захворювань печінки.
Забезпечення охоплення (до 95%) дітей в інтернатних установах профілактичними щепленнями проти гепатиту А.
Зниження смертності від цирозу і раку печінки.


Завантажити напрями реалізації програми


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про додаткові угоди до договорів
найму нежитлових приміщень

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 43 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 3.7 Регламенту роботи районної ради, затвердженого рішенням від 17.10.2006, районна рада вирішила:
Затвердити додаткові угоди до договорів найму:
1. З приватним підприємцем Данилюк Аллою Петрівною від 29 лютого 2008 року в частині зміни орендної плати.
2. З Білопільською благодійною районною організацією "Лікарняна каса" від 28 березня 2008 року в частині продовження терміну дії договору найма на новий термін.
3. З приватним підприємцем Дзюбою Надією Володимирівною від 31 березня 2008 року в частині продовження терміну дії договору найму на новий термін.
4. З приватним підприємцем Бабічевим Романом В'ячеславовичем від 31 березня 2008 року в частині продовження терміну дії договору на новий термін.
5. З приватним підприємцем Шелеміним Михайлом Івановичем від 31 березня 2008 року в частині продовження терміну дії договору на новий термін.
6. З Сумською обласною організацією Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" від 10 квітня 2008 року в частині збільшення терміну дії договору найму до 3-х років.
7 З товариством з обмеженою відповідальністю "Тепло" від 11 квітня 2008 року в частині продовження дії договору найму на новий термін.
8. З приватним підприємцем Терновенко Галиною Миколаївною від 21 квітня 2008 року в частині зміни орендної плати.
9. З приватним підприємцем Кисельовим Сергієм Олександровичем від 25 квітня 2008 року в частині продовження терміну дії договорів на новий термін.

Копії додаткових угод додаються.


В.о.голови районної ради Ю.В.Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про передачу оргтехніки та майна,
що належить до спільної власності
територіальних громад сіл, селищ,
міст району, у позичку районній
державній адміністрації

Відповідно до пункту 5 статті 60 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" та статей 319, 827-836 Цивільного кодексу України, враховуючи звернення районної державної адміністрації, з метою забезпечення ефективної діяльності районної виконавчої влади, районна рада вирішила:
1.Передати з 21.05.08 оргтехніку та майно, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, в позичку районній державній адміністрації, згідно з додатком 1.
2. Доручити в.о. голови районної ради Чібарю Ю.В. укласти з районною державною адміністрацією договір позички оргтехніки та майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району.
3. Відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради ((Филоненко Р.П.) та загальному відділу виконавчого апарату районної ради (Куца А.О.) підготувати необхідні матеріали для укладення договору позички оргтехніки та майна, згідно з вимогами чинного законодавства.
4. Організацію виконання даного рішення покласти на начальника відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради Филоненко Р.П.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І.В.)


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про передачу майна, що належить
до спільної власності територіальних
громад сіл, селищ, міст району, в
оперативне управління комунальної
установи Білопільської районної ради
"Господарська група"

Відповідно до пункту 5 статті 60 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 137 Господарського кодексу України, враховуючи звернення комунальної установи Білопільської районної ради "Господарська група", з метою забезпечення ефективної діяльності цієї комунальної установи, районна рада вирішила:
1.Передати з 21.05.08 майно, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, в оперативне управління комунальної установи Білопільської районної ради "Господарська група", згідно з додатками 1,2,3.
2. Доручити в.о. голови районної ради Чібарю Ю.В. укласти з комунальною установою районної ради "Господарська група" договір на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст району.
3. Відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради (Филоненко Р.П.) та загальному відділу виконавчого апарату районної ради (Куца А.О.) підготувати необхідні матеріали для укладення договору на закріплення майна, згідно з вимогами чинного законодавства.
4. Організацію виконання даного рішення покласти на начальника відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради Филоненко Р.П.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І.В.)


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про надання згоди на передачу
в найм нежитлових приміщень

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи звернення комунальної установи Білопільської районної ради "Господарська група" про передачу в найм нежитлових приміщень, районна рада вирішила:

1. Надати згоду на передачу в строкове платне користування (найм):
Комунальній установі Білопільської районної ради "Господарська група": частини нежитлового приміщення адмінбудинку , площею 46,9 кв.м, частини господарської будівлі гаража, площею 239,6 кв.м та господарську будівлю гаража (сараю згідно техдокументації), площею 139,5 кв.м, за адресою м.Білопілля, вул.Старопутивльська,35, з метою розміщення комунальної установи.
2. Доручити в.о. голови районної ради Чібарю Ю.В. укласти договір найму нежитлових приміщень, згідно з вимогами чинного законодавства.
3. Організацію виконання даного рішення покласти на начальника відділу комунального майна виконавчого апарату районної ради Филоненко Р.П.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І.В.) та відділ комунального майна виконавчого апарату районної ради (Филоненко Р.П.).


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про звіт про діяльність Білопільської
редакції районного радіомовлення
"Вир" за 2007 рік

Розглянувши звіт директора Білопільської редакції районного радіомовлення "Вир" Сазонової Н.О. про діяльність редакції у 2007 році, керуючись пунктами 8,20 частини 1статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", районна рада вирішила:

1.Звіт директора Білопільської редакції радіомовлення "Вир" Сазонової Н.О. про діяльність редакції у 2007 році взяти до відома (додається).

2. Рекомендувати сільським, селищним, міським радам району, з метою
висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування в програмах районного радіомовлення "Вир", до 25 червня 2008 року укласти з редакцією угоди про співпрацю.

3. Організацію виконання пункту 2 даного рішення покласти на директора Білопільської редакції районного радіомовлення "Вир" Сазонову Н.О.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної властності (Дрягалін І. В.).


В.о. голови районної ради Ю.В.Чібарь


ЗВІТ
про роботу Білопільської редакції
районного радіомовлення "Вир"
за 2007 рік


Білопільська редакція районного радіомовлення "Вир" - комуналь-ний засіб масової інформації, була створена рішенням одинадцятої сесії районної ради від 06.11.2003 року. Фактично функціонування було забез-печене з 01.06.2005 року.
Керуючись положенням Програми підтримки радіомовлення "Вир", Статутом редакції та вимогами Ліцензії Національної ради з питань радіо та телебачення редакція інформує населення про найважливіші події життя району, а також надає рекламно-інформаційні послуги.
Для реалізації поставлених завдань радіомовлення співзасновника-ми - районною радою та районною державною адміністрацією створені всі належні умови. У 2006 році на сесії районної ради ухвалена Програма під-тримки радіомовлення "Вир".
Графік виходу програм регламентовано Ліцензією Національної ра-ди з питань радіо та телебачення. Ефірний час 2 год. 5 хв.
Кадрове забезпечення редакції - дві з половиною (2,5) штатних одиниці - директор, випусковий редактор, бухгалтер.
Основними джерелами фінансового забезпечення діяльності ЗМІ є кошти районного бюджету та надходження від надання інформаційно-рекламних послуг.
В 2007 році з районного бюджету використано 55 000 грн., надано платних послуг - на 9 975 грн.
За рахунок бюджетних коштів та власних надходжень придбані ме-блі, диктофон на суму - 7 000 грн.
За 2007 рік випущено в ефір 216 програм.
Їх спрямованість, згідно ліцензії - інформаційні, просвітницькі, культурологічні, розважальні, дитячі програми.
З придбанням звукозаписуючої техніки, транслювали в ефірі фраг-менти сесій районної ради, коментарі депутатів, колегій райдержадмініст-рації.
Особливу увагу редакція приділяє висвітленню діяльності органів місцевого самоврядування. Постійно ведуться рубрики "Від першої особи", "Актуальне інтерв'ю", "Детально про головне", "За матеріалами сесій ра-йонної ради".
У 2007 році започатковані програми "Нове в Законодавстві Украї-ни", "Інформуємо, консультуємо, роз'яснюємо", "Благоустрій - справа ко-жного з нас", де співавторами і ведучими виступають провідні спеціалісти, фахівці.
Особливу увагу приділяємо таким питанням як оренда землі, стан доріг, наповнення бюджету, виконанню плану соціально - економічного розвитку району, стан розвитку сільськогосподарської галузі та іншим.
В репортажах з місць події висвітлювали діяльність місцевих рад по організації та проведенню культурно-масових заходів, збереженнню куль-турних традицій територій, залученню до відпочинку широких верств на-селення.
В 2007 році творчий колектив редакції працює над виготовленням власної рекламної продукції (соціальна та комерційна реклама), залучає до підготовки культорологічних, просвітницьких програм фахівців відповід-них напрямків.
Так, завдяки творчій співпраці, мали вихід у ефір такі програми: "Уроки здоров'я від Олени Євтушенко", ""Розповіді про музику Жанни Селіної, "Сторінки історії Білопільщини", "Світ навколо нас" та інші.
Постійно контактуємо з обласною телерадіокомпанією з питань підготовки програм з життя району на обласному радіо.
Проблемним для нас залишається питання зменшення радіоточок у районі. Тому сьогодні вивчаємо можливості переходу на цифрове мовлен-ня.
Продовжуємо працювати над технічним і змістовним вдосконален-ням передач, програм, рубрик.


Директор Білопільської редакції
районного радіомовлення "Вир" Н.О. Сазонова


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про затвердження нової редакції
Статуту комунальної установи
Білопільської районної ради
"Господарська група"

З метою приведення установчих документів комунальної установи Білопільської районної ради "Господарська група" до вимог чинного законодавства України, спрощення процедури її фінансування, керуючись частиною 2 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", районна рада вирішила:

1.Затвердити Статут комунальної установи Білопільської районної ради "Господарська група" в новій редакції (додається).

2.Визнати таким, що втратив чинність пункт 2 рішення районної ради від 27 березня 2008 року "Про створення комунальної установи Білопільської районної ради "Господарська група".

3.Організацію виконання даного рішення покласти на відділ комунального майна виконавчого апарату районної ради (Филоненко Р.П.).

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, планування, ринкових реформ і управління об'єктами права комунальної власності (Дрягалін І.В.).


В. о. голови районної ради Ю. В. Чібарь

Затверджено:
рішенням районної ради
від 20 травня 2008 року

_______ Ю. В. Чібарь


СТАТУТ
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
БІЛОПІЛЬСКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ
"ГОСПОДАРСЬКА ГРУПА"
(нова редакція )

м. Білопілля
2008 рік


1. Загальні положення

1.1.Комунальна установа Білопільської районної ради "Господарська група" (надалі - Установа) є бюджетною, спеціалізованою, некомерційною організацією, створеною з метою забезпечення діяльності районної ради, інших бюджетних установ району.
1.2.Управління Установою здійснює Білопільська районна рада через уповноважений нею орган - Білопільську районну державну адміністрацію.
1.3.Засновником Установи є Білопільська районна рада.
1.4.Цей Статут визначає порядок створення Установи, діяльності та її припинення.
1.5.Установа в своїй діяльності керується Конституцією України, Цивільним та Господарським Кодексами України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", іншими нормативно-правовими актами чинного законодавства, рішеннями Білопільської районної ради, розпорядженнями голови районної державної адміністрації та даним Статутом.
1.6.Установа є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в Державному казначействі України (банківських установах), гербову печатку зі своєю назвою, кутовий штамп, фірмовий бланк та інші реквізити юридичної особи. Установа є неприбутковою (не має на меті отримання прибутку).
1.7. Всі питання, пов`язані з діяльністю Установи, які згідно цього Статуту належать до компетенції уповноваженого органу - Білопільської районної державної адміністрації - вирішуються шляхом видачі відповідного розпорядження голови районної державної адміністрації.
1.8.Найменування Установи: повна - Комунальна установа Білопільської районної ради "Господарська група", скорочена - КУ "Господарська група".
1.9.Юридична адреса та місцезнаходження Установи: 41800, Україна, Сумська обл., м. Білопілля, вул.Старопутивльська, 35.

2. Предмет та мета діяльності Установи

2.1.Установа призначена для обслуговування районної ради, інших бюджетних установ району.
2.2. Основними напрямками діяльності є:
2.2.1.Забезпечення автотранспортом районної ради, інших бюджетних установ району;
2.2.2.Забезпечення утримання та обслуговування автомобілів, які використовує Установа, в тому числі, які перебувають на її балансі;
2.2.3.Проведення поточного та капітального ремонту автомобілів, перелічених у п.п.2.2.2 Статуту;
2.2.4.Підтримання належного санітарного стану адміністративної будівлі районної ради, в тому числі орендованих приміщень;
2.2.5.Забезпечення безперебійного функціонування електромережі в адміністративному приміщенні районної ради, в тому числі в орендованих приміщеннях;
2.2.6. Інша діяльність, не заборонена чинним законодавством України, направлена на забезпечення належного функціонування районної ради, інших бюджетних установ району.

3.Права та обов'язки Установи.

3.1.Установа має право:
3.1.1.Укладати угоди, набувати майнові та немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем в суді згідно з законодавством та цим Статутом.
3.1.2.Самостійно планувати свою діяльність, визначати стратегію та основні напрямки розвитку.
3.1.3. На підставі рішення Засновника (за поданням голови районної державної адміністрації) створювати структурні підрозділи, які працюють згідно положень, затверджених Установою.
3.2.Установа відповідно до покладених на неї завдань зобов'язана:
3.2.1.Забезпечувати ефективну діяльність та раціональне використання
переданих їй в установленому порядку майна та коштів.
3.2.2.Дотримуватись вимог чинного законодавства, цього Статуту, рішень Засновника та розпоряджень, доручень голови районної державної адміністрації.
3.2.3.Вести первинний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію та адміністративні дані.
3.2.4.Забезпечувати своєчасну сплату податків та інших обов'язкових
платежів згідно з чинним законодавством України.
3.2.5.Утримувати в належному технічному та санітарному стані
передане їй в установленому порядку майно, забезпечувати його зберігання.
3.2.6.Створювати належні умови праці для робітників, забезпечувати виконання нормативно-правових актів, що стосуються охорони праці.

4. Повноваження Засновника Установи

4.1. Виключною компетенцією Засновника є:
4.1.1.Затвердження Статуту та внесення змін до нього.
4.1.2.Призначення та звільнення з посади директора Установи (здійснюється на підставі рішення районної ради за поданням голови районної державної адміністрації).
4.1.3.Прийняття рішень про припинення діяльності Установи, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.
4.2.Засновник може вимагати письмовий звіт директора Установи з будь-яких питань фінансово-господарської діяльності, а також призначати відповідні перевірки.
4.3.Інші повноваження, передбачені чинним законодавством.
5.Майно Установи

5.1.Майно Установи складається з основних фондів, оборотних коштів та інших матеріальних цінностей, набутих Установою як за рахунок бюджетного фінансування, так і з інших джерел, не заборонених законодавством України, вартість яких відображається в самостійному балансі.
5.2.Джерелом формування майна Установи є:
- майно, передане Засновником;
- кошти районного бюджету;
- кошти або майно, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертв;
- кошти, майно з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
5.3.Майно Установи (крім, майна, переданого в тимчасове користування), є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст району, управління яким відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює районна рада, та закріплене за Установою договором на праві оперативного управління відповідно до чинного законодавства.
5.4.Продаж (відчуження), списання майна (основних засобів), що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району Установа має право здійснювати виключно на підставі рішення районної ради.
5.5.Засновник через уповноважений орган - районну державну адміністрацію здійснює контроль за використанням та збереженням закріпленого за Установою майна.
5.6.Установа не має права без відповідної згоди Засновника використовувати майно з метою, що не передбачено Статутом або окремим рішенням Засновника.

6. Керівництво Установою

6.1.Оперативне управління Установою здійснює директор, який призначається на посаду на контрактній основі та звільняється з посади на підставі рішення районної ради за поданням голови районної державної адміністрації.
6.2.Директор управляє всією діяльністю та організовує роботу Установи за встановленим порядком.
6.3.У межах своєї компетенції директор:
- видає накази, обов'язкові для всіх працівників Установи;
- без доручення діє від імені Установи, представляє її у взаємовідносинах з підприємствами, установами, організаціями та у відповідних державних органах, судових установах;
- розпоряджається майном та коштами Установи, укладає договори в межах повноважень, наданих Засновником;
- відкриває рахунки в Державному казначействі України (банківських установах);
- розробляє структуру управління та штатний розпис Установи, які узгоджуються з уповноваженим органом (тут і далі - районна державна адміністрація);
- у відповідності з трудовим законодавством наймає та звільняє працівників, укладає з ними трудові договори та угоди, заохочує та накладає стягнення на персонал у передбаченому законодавством порядку;
- планує і організовує діяльність Установи, подає плани роботи на узгодження до уповноваженого органу.
6.4.Директор несе персональну відповідальність за всю організаційно-методичну, адміністративно-господарську і фінансову діяльність Установи. Призначає відповідальних осіб за збереження майна та коштів, виконання правил протипожежної безпеки, санітарних норм та правил експлуатації обладнання і забезпечення безпечних умов праці.
6.5.Директор Установи:
- розподіляє завдання між працівниками, контролює їх виконання;
- проводить прийом громадян, розглядає звернення, що належать до компетенції Установи.
6.6.Відпустки, відрядження (понад 1 день або за межі області) погоджуються з уповноваженим органом.
6.7.При відсутності директора в зв'язку з його перебуванням у відпустці, хворобою, навчанням чи відрядженням тощо, на підставі наказу (за погодженням із уповноваженим органом) керівництво Установою здійснює один із співробітників Установи. На час виконання обов'язків директора вищезазначена особа наділяється всіма правами, передбаченими цим Статутом для директора та несе повну відповідальність за прийняті рішення.
6.8.Директор щорічно звітує перед Засновником про свою роботу на посаді та роботу Установи за відповідний період в порядку, визначеному Засновником.
6.9.Відносини Засновника та директора регулюються цим Статутом та відповідним контрактом.
6.10.Порядок притягнення директора Установи до дисциплінарної відповідальності визначається Засновником.
6.11.Трудовий колектив Установи складають всі громадяни, які своєю працею приймають участь у її діяльності на підставі трудової угоди або інших форм, які регулюють трудові відносини працівників з Установою.

7.Господарська, економічна, соціальна діяльність Установи.

7.1.Установа є неприбутковою організацією і утримується повністю за рахунок районного бюджету.
7.2.Основою для здійснення фінансово-господарської діяльності Установи є кошторис, який подається на затвердження до уповноваженого органу.
7.3.Установа здійснює діяльність за основними напрямками згідно Статуту, за рахунок бюджетного фінансування та залучення позабюджетних надходжень.
7.4.Відносини Установи з органами державної влади, іншими установами, організаціями, підприємствами незалежно від форм власності, а також з суб'єктами підприємницької діяльності, здійснюються на основі укладених договорів.
7.5.Установа несе повну відповідальність за дотримання умов господарських договорів, договорів цивільно-правового характеру та додержанням за ними розрахункової дисципліни.
7.6.Відповідні відрахування до бюджету Установа здійснює відповідно до вимог чинного законодавства України.
7.7.Установа встановлює форми і систему оплати праці, доплати і надбавки до заробітної плати, інші види матеріального заохочення працівників відповідно до чинного законодавства. Мінімальна заробітна плата працівників не може бути нижче встановленого законодавством України мінімального розміру заробітної плати.
7.8.Установа створює всім працівникам належні, безпечні і здорові умови праці щодо запобігання нещасним випадкам і професійним захворюванням та є страхувальником життя і здоров'я працівників.
7.9.Встановлення надбавок, доплат та надання матеріальної допомоги директору Установи проводиться уповноваженим органом.

8. Організація обліку та звітності. Контроль за діяльністю Установи.

8.1.Установа здійснює облік результатів своєї діяльності, веде
бухгалтерську та статистичну звітність у встановленому порядку і несе
відповідальність за її достовірність.
8.2.Відомості, не передбачені державною статистичною звітністю,
Установа може надавати на договірних засадах або на вимогу органів, яким
законодавством надано право здійснювати контроль за окремими сторонами
діяльності Установи.
8.3.Ревізії діяльності Установи проводяться відповідно до чинного
законодавства та на вимогу Засновника. Перевірка господарської діяльності Установи здійснюється відповідними органами в межах їх компетенції. Установа має право не виконувати вимоги цих органів з питань, які не входять до їх компетенції і не знайомити їх з матеріалами, які не відносяться до предмету контролю.

9.Затвердження, реєстрація, внесення змін до Статуту

Статут Установи, зміни і доповнення до нього затверджується на пленарному засіданні районної ради.

10. Припинення діяльності Установи.

10.1.Припинення діяльності Установи здійснюється у формі реорганізації (злиття, приєднання, перетворення, поділу, виділення) або ліквідації за рішенням Засновника або рішенням суду. При реорганізації Установи її права та обов'язки переходять до правонаступника (правонаступників), який визначається Засновником.
10.2.Установа ліквідується:
- за ініціативою Засновника;
- у разі скасування її державної реєстрації у випадках передбачених
чинним законодавством України;
- за інших підстав, визначених чинним законодавством України.
10.3.У випадку ліквідації Установи Засновник або інший орган, який прийняв це рішення, створюють ліквідаційну комісію, яка несе відповідальність за діяльність Установи в період ліквідації, складає ліквідаційний баланс, визначає правонаступників по всіх правах та зобов'язаннях, передає майно, що залишилось, іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховує до доходу бюджету, здійснює інші заходи відповідно до чинного законодавства.
10.4.Установа втрачає статус юридичної особи та припиняє існування з дня внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису.
10.5.При реорганізації та ліквідації Установи працівникам, які звільняються, гарантується дотримання їх прав та інтересів відповідно до трудового законодавства України.


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про затвердження технічної документації по
нормативній грошовій оцінці земельної
ділянки, наданої на умовах оренди громадянину
Щербаку Сергію Івановичу для іншого
сільськогосподарського призначення
(для рибогосподарських потреб) на території
Жовтневої селищної ради Білопільського
району Сумської області

Розглянувши технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, наданої на умовах оренди громадянину Щербаку Сергію Івановичу для іншого сільськогосподарського призначення (для рибогосподарських потреб) на території Жовтневої селищної ради Білопільського району Сумської області, на підставі пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та частини 2 статті 23 Закону України "Про оцінку земель", районна рада вирішила:

1. Затвердити технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, наданої на умовах оренди громадянину Щербаку Сергію Івановичу для іншого сільськогосподарського призначення (для рибогосподарських потреб) на території Жовтневої селищної ради Білопільського району Сумської області (додається).
2. Дані грошової оцінки є базою для нарахування орендної плати за використання земельної ділянки.


В.о. голови районної ради Ю.В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про затвердження технічної документації по
нормативній грошовій оцінці земельної
ділянки, наданої на умовах оренди громадянину
Семі Андрію Петровичу для іншого
сільськогосподарського призначення
(риборозведення) на території Жовтневої
селищної ради Білопільського району
Сумської області

Розглянувши технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, наданої на умовах оренди громадянину Семі Андрію Петровичу для іншого сільськогосподарського призначення (риборозведення) на території Жовтневої селищної ради Білопільського району Сумської області, на підставі пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та частини 2 статті 23 Закону України "Про оцінку земель", районна рада вирішила:

1. Затвердити технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, наданої на умовах оренди громадянину Семі Андрію Петровичу для іншого сільськогосподарського призначення (риборозведення) на території Жовтневої селищної ради Білопільського району Сумської області (додається).
2. Дані грошової оцінки є базою для нарахування орендної плати за використання земельної ділянки.


В.о. голови районної ради Ю.В. Чібарь


БІЛОПІЛЬСЬКА РАЙОННА РАДА
С
УМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П’яте скликання
Дев'ятнадцята сесія
Р І Ш Е Н Н Я

від 20.05.2008 м. Білопілля

Про розпорядження голови
районної ради, видані за
період з 25.03.2008 по 12.05.2008

Керуючись частиною 2 статті 43, частиною 7 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до пункту 3.7 Регламенту роботи Білопільської районної ради, районна рада вирішила:

1.Взяти до відома інформацію голови районної ради Здоровцова В.М. про розпорядження, видані ним за період з 25.03.2008 по 12.05.2008 включно.

2.Затвердити розпорядження голови районної ради з № 69 по № 101 включно згідно додатку.


В. о. голови районної ради Ю. В. Чібарь

Додаток
до рішення районної ради
від 20.05.2008

Перелік
розпоряджень голови Білопільської районної ради,
виданих за період з 25.03.2008 по 20.05.2008

69

25.03.2008

Про звільнення Даценка А.М.

70

25.03.2008

Про відрядження Усенка О.В.

71

27.03.2008

Про Чібаря Ю.В.

72

28.03.2008

Про відрядження Здоровцова В.М.

73

31.03.2008

Про Усенка О.В.

74

31.03.2008

Про затвердження складу постійно діючої комісії по прийому-передачі та списанню активів на 2008 рік

75

31.03.2008

Про Куцу А.О.

76

03.04.2008

Про відрядження Мартиненка Ю.І.

77

03.04.2008

Про роботу щодо запобігання проявам корупції

78

07.04.2008

Про відпустку Дудніка Р.В.

79

07.04.2008

Про створення комісії по прийому-передаванню частини нежитлового приміщення та частини будівель гаражів за адресою м. Білопілля, вул. Леніна, 46

80

08.04.2008

Про відрядження Здоровцова В.М.

81

09.04.2008

Про Кулініч Л.В.

82

10.04.2008

Про відрядження Чібаря Ю.В.

83

10.04.2008

Про нагородження Почесною грамотою Білопільської районної ради

84/242

10.04.2008

Про перенесення робочих днів у квітні 2008 року

85

11.04.2008

Про скликання пленарного засідання дев’ятнадцятої сесії районної ради

86

11.04.2008

Про відпустку Кравченка Д.М.

87

18.04.2008

Про надбавку керівникам комунальних підприємств, установ, закладів районної ради

88

21.04.2008

Про встановлення надбавок працівникам виконавчого апарату районної ради

89

21.04.2008

Про Кравченка Д.М.

90/258

21.04.2008

Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації та голови районної ради від 18.02.2008 №95/42 „Про взаємодію райдержадміністрації з органами місцевого самоврядування в районі”

91

21.04.2008

Про відрядження Усенка О.В.

92

23.04.2008

Про внесення змін до кошторису видатків по виконавчому апарату районної ради

93

23.04.2008

Про погодження штатного розпису КЗ „Білопільська центральна районна лікарня”

94

23.04.2008

Про відрядження Здоровцова В.М.

95

23.04.2008

Про підготовку та відзначення 130-ї річниці від дня народження українського поета Олександра Олеся

96

05.05.2008

Про відпустку Пономаренка І.В.

97

06.05.2008

Про внесення змін до складу конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення вакантних посад посадових осіб місцевого самоврядування у виконавчому апараті районної ради, затвердженого розпорядженням голови районної ради від 15.05.06 №48

98

06.05.2008

Про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади консультанта відділу правового забезпечення виконавчого апарату районної ради

99

08.05.2008

Про нагородження почесною грамотою Білопільської районної ради

100

08.05.2008

Про відпустку Калініченко Н. Є.

101

12.05.2008

Про внесення змін до кошторису видатків загального фонду районної ради